Rewolucja w emeryturach 2020. Ostateczna likwidacja OFE. Sejm uchwalił ustawę. Co z pieniędzmi tam zgromadzonymi? [2.03.2020 r.]

AIP
Ustawa zakłada, że każdy ubezpieczony spośród obecnych ok 15,7 mln członków OFE będzie miał prawo wyboru jednego z dwóch rozwiązań. Adam Jankowski / Polska Press
W czwartek 13 lutego Sejm uchwalił ustawę likwidującą Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). Wcześniej na posiedzeniu Rady Ministrów odbytym we wtorek 26 listopada rząd podjął ostateczną decyzję o likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), przyjmując stosowną projekt ustawy w celu skierowania jej do prac w Sejmie. Ostatecznie osoby posiadające pieniądze w OFE będą musiały zdecydować czy zostaną one przekazane na IKE czy do pozostałych składek emerytalnych gromadzonych przez ZUS.

13 lutego odbyło się w Sejmie trzecie czytanie projektu ustawy, po kolejnych poprawkach. Sejm ustawę uchwalił i skierował ją do Senatu.

Rada Ministrów już w nowym po wyborach składzie przyjęła 26 listopada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra funduszy i polityki regionalnej. Było to ponowne rozpatrzenie projektu ustawy - poprzednie, które miało miejsce na koniec funkcjonowania Rady Ministrów w poprzednim składzie straciło swoją moc: po wyborach zmienił się Sejm i nie rozpatrzone w trakcie minionej kadencji projekty ustaw, w tym skierowane przez Radę Ministrów trafiły do kosza. By więc nadać bieg legislacyjny projektowi Rada Ministrów jeszcze raz rozpatrzyła go o podjęła decyzję o skierowaniu do prac legislacyjnych w Sejmie i Senacie.
Sejm pracuje nad ustawą od stycznia a II czytanie rządowego projektu nowelizacji niektórych ustawy w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne miało miejsce wieczorem 12 lutego. Ponieważ zgłoszono kolejne poprawki, nad projektem dalej pracować będą sejmowe komisje finansów publicznych oraz polityki społecznej rodziny. Dopiero gdy zakończą prace, odbędzie się trzecie czytanie i głosowanie nad projektem ustawy, które powinno zakończyć się jej uchwaleniem.

Zasadnicze rozwiązanie zapewne jednak będą w ustawie w treści zaproponowanej przez rząd.

Zmiany dotyczą Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) – środki z OFE będą mogły trafić do IKE lub ZUS

Opcją domyślną dla członków OFE będą Indywidualne Konta Emerytalne – w tym przypadku od środków zgromadzonych w OFE pobrana zostanie 15 proc. opłata przekształceniowa. Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.

Opłata jest „elementem sprawiedliwości”, bo emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane, a pieniądze wypłacane z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego – nie. Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane.
Alternatywą dla opcji z IKE będzie przekazanie środków do ZUS, wtedy nie zostanie od nich pobrana opłata przekształceniowa, ale pieniądze nie będą dziedziczone.

Członek OFE będzie mógł złożyć deklarację o przeniesieniu środków do ZUS. Niezłożenie deklaracji oznacza wybór opcji domyślnej z IKE.

To już pewne! Nowy kodeks pracy będzie jeszcze w tym roku, bo prace nad projektem ustawy zostaną lada moment zakończone w ministerstwie pracy. Jakie rewolucyjne zmiany wprowadzi: urlopy jednakowe dla wszystkich, ale zaległy urlop przepadnie? Dłuższa dniówka dla palaczy i kawoszy? Ozusowanie wszystkich umów? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Oszczędności w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma ok. 15,8 mln Polaków, którzy odłożyli na nich ok. 162 mld zł.

  • System emerytalny w najbliższych latach oparty będzie na następujących filarach:
  • Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – dobrowolne, prywatne i kapitałowe;
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS);
  • Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK);
  • Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Taki system stworzy podstawy do oszczędzania na późne lata życia (efektem będzie wzrost oszczędności długoterminowych), a także przyczyni się do budowania bezpiecznego oraz stabilnego systemu emerytalnego, a w konsekwencji do wzrostu świadczeń emerytalnych. Biorąc pod uwagę względy demograficzne, przyszła emerytura powinna pochodzić z różnych źródeł.

Przyjęto również, że zarządzaniem środkami Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) będzie się zajmowało TFI Polskiego Funduszu Rozwoju SA (obecnie jest to ZUS). Zmiana jest uzasadniona, bo do FRD trafią środki z OFE przeniesione do ZUS. W efekcie zmieni się struktura Funduszu Rezerwy Demograficznej, która umożliwi zarządzanie środkami FRD w celach inwestycyjnych, z korzyścią dla polskiej gospodarki.

– Rząd mógł przejąć wszystkie 162 mld zł, poprzez przesunięcie ich w całości do ZUS-u, np. do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD), ale tego na szczęście nie proponuje. Nie wiadomo jednak, ile z sumy 162 mld zł trafi do FRD, a ile na prywatne, indywidualne konta emerytalne (IKE). Rząd zakłada, że około 80 proc. trafi do IKE. Wprowadzenie opłaty przekształceniowej w wysokości 15 proc. tylko od środków przekazywanych do IKE może zachęcić członków OFE do wyboru ZUS-u dla swoich środków – zauważa główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

Od 15 lutego na platformie Twój e-PIT w internecie udostępnione są rozliczenia PIT za 2019 rok. Jednak nie dla wszystkich podatników. Kogo fiskus rozliczy automatycznie za 2019 r. a kto musi sam złożyć PIT. Kto wszedł na platformę, zaakceptował swój PIT za 2019 rok, może liczyć na szybki zwrot nadpłaty. Wiele osób już ma pieniądze na koncie!Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Ukraińcy rezygnują z pracy w Polsce

Wideo

Komentarze 125

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ed

I oddać nasz podatek od emerytur, który po raz drugi odprowadzamy.

M
Mika

Dlaczego ktoś rządzi naszymi pienied, mi? Dlaczego mam wybierać jedno z dwóch propozycji? Ja chcę je wypłacić na swoje potrzeby.

G
Gość
6 grudnia 2019, 10:43, Rebecca:

Dobrze ze zrobiono z tym ofe wreszcie porządek.Teraz mozna odkładać w ppk i to jest zdecydowanie lepsza opcja

Ile ci płacą za wciskanie kitu?

G
Gość
11 grudnia, ‎15‎:‎11, Rokko:

Ale gdzie się składa taką deklarację o przeniesieniu do ZUS? Jest na to raptem 3 miesiące, w trakcie których będę w PL tylko raz, a nigdzie nie można się dokopać do info gdzie ta deklaracja w jakiej formie, na jakim formularzu itd...

12 grudnia, 9:13, Gość:

Deklarację można bedzie składać tylko w oktesie od 01.01.2019 do 29.02.2019. Wzór deklaracji ministerstwo opublikuje w kwietniu.

18 grudnia 2019, 15:11, Gość:

Co to pan wypisuje za głupoty deklarację miało się składać w 2019 roku?

Nie rozumiesz żartu? Pewnie wyborca PiSu 😅

G
Gość

Czy opłatę przekształceniową będzie można rozliczyć jako podatek w PIT 37 i odzyskać korzystając z ulg, bo emeryci także korzystają z ulg np. rehabilitacyjnej i oni swój podatek będą mogli odzyskać. Brak możliwości rozliczenia opłąty przekształceniowej tak jak zwykłego podatku było by niesprawiedliwe społecznie.

G
Gość

Proszę oddajcie zawłaszczone pieniądze wypla cie wyrównanie emerytur dla kobiet z rocznika 1953 ile mamy czekać to są nasze pieniądze co tak cicho w tej sprawie kiedy sejm zajmie się ta ustawa

G
Gość

Kiedy sejm uchwali ustawę aby oddać wyrównanie dla kobiet z rocznika 53 nam tosie należy jak psu buda

G
Gość

huiuh

g
golenie patafianów

Spryt chazarów na których głosują chyba zupełnie zwykle i głupie niby ludzie.

G
Gość
23 grudnia, 12:34, uewa:

Należałam do OFE od początku. Przekazałam pieniądze z OFE do Zusu. Przeszłam na emeryturę i dostałam ją naliczoną 80 % po nowemu. Przepracowałam 42 lata. Bardzo dużo straciłam. Jak czytam o rozdawaniu pieniędzy na kolejne 500 plus, to przepraszam, ale trafia mnie przysłowiowy szlag. Po co pracować i zbierać na emeryturę, skoro i tak tych pieniędzy nie ma dla tych, którzy na nie zapracowani.

27 grudnia 2019, 7:13, Gość:

42 lat ? pewno to staz pracy lub pelny ubezpieczenie ? 20/25 to 1100 zł Zus to nie jest konto bankowy A OFE to jest ,, subkonto,, to znaczy nie jest twoj ani mój. Pod uwage masz umowa OFE i tam jest napisane czego nalezy

13 lutego, 20:06, Gość:

pijesz? nie pisz.....

15 lutego, 18:08, beny:

jak nie pijesz też nie pisz - albo się napij ale nie pisz.

A jak już masz pisać, to się napij.

G
Gość
20 lutego, 11:01, Rbbgk:

I tak tych pieniędzy nikt nie zobaczy z IKE bo giełda od kilku lat jest zaorana a państwowe spółki te środki przejedzą. Pieniądze pójdą na socjal i podwyżki dla pracowników oraz gigantomanię jak CPK, przekop Mierzei Wiślanej - projekty które nie przyniosą zysku państwu. I to wszystko za pieniądze naiwnych ludzi wierzących że wpłacone kwoty zostaną pomnożone.

Zapomniałeś o super lotnisku.

G
Gość

Pisobolszewiki okradli suwerena !

R
Rbbgk

I tak tych pieniędzy nikt nie zobaczy z IKE bo giełda od kilku lat jest zaorana a państwowe spółki te środki przejedzą. Pieniądze pójdą na socjal i podwyżki dla pracowników oraz gigantomanię jak CPK, przekop Mierzei Wiślanej - projekty które nie przyniosą zysku państwu. I to wszystko za pieniądze naiwnych ludzi wierzących że wpłacone kwoty zostaną pomnożone.

G
Gość
24 stycznia, 10:28, Gość:

złodzieje

13 lutego, 15:12, Gość:

mówisz o tusku ?

15 lutego, 21:25, Gość:

Tusk coś ukradł?

Nie no skąd dołożył że swoich Ga Ga Ga wcześniej po teraz plis winnych nie ma i pieniędzy w OFE też

Ż
Życzliwa

I tak czuje sie juz okradziona przy 1 grabierzy środkow z ofe. Teraz kolejna i tak nie wiem ile mam i malo kto wie ile po kolejnych "przekształceniach"

powinien mieć. srodków. Halo zlodzieje jeszcze jest IKZE. Kiedy do nich się dobierzecie?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3