Rewolucja w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Pieniędzmi z OFE można swobodnie dysponować. Kiedy, na jakich warunkach? [23 maja 2019 r.]

Zbigniew BiskupskiZaktualizowano 
Projekt wskazuje, iż rząd Mateusza Morawieckiego planuje ten brak nadrobić, co zresztą stwierdził wprost sam premier. Zadeklarował on 15 kwietnia, że zrealizuje obietnicę reformatorów, iż posiadacze OFE będą mogli sami zdecydować o sposobie spożytkowania – jako emeryci – środków zgromadzonych w OFE. Marek Szawdyn / Polska Press
Z początkiem 2020 roku z rynku mają zniknąć Otwarte Fundusze Emerytalne. Zgromadzone w nich pieniądze – obecnie około 162 miliardów złotych – mają trafić w całości bądź do ZUS, bądź na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) obecnych posiadaczy OFE. Taką decyzję rządu przekazał w połowie kwietnia premier Mateusz Morawiecki. Po początkowym pozytywnym przyjęciu przez opinię publiczną obecnie jest ona powszechnie krytykowana, głównie za sprawą 15-proc. opłaty, którą ma sobie potrącić rząd przy zamienia środków OFE na prywatne pieniądze obywateli.

Nie ma jeszcze projektu ustawy, szczegóły fuzji środków będą znane dopiero za kilka tygodni, ale w oparciu o informacje przekazane przez premiera i ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego można zbudować pewien obraz reformy.

Posiadacz OFE, by uniknąć 15-procentowego potrącenia ze zgromadzonych środków może je w całości przekazać do ZUS. Wówczas na jego przyszłą emeryturę będą one pracowały w całości.

By właściwie ocenić rangę zapowiedzianej przez premiera Morawieckiego reformy trzeba się cofnąć do końca minionego wieku kiedy to w latach 1997-1998 skonstruowano obecnie obowiązujący system emerytalny. Jest on oparty na trzech filarach. W pewnym uproszczeniu I filar to standardowa emerytura ze składki emerytalnej wpłacanej do ZUS i jest on powszechny (obowiązkowy), dotyczy każdego emeryta. Filar II to emerytura z OFE, do których trafia część składki emerytalnej – jest on obowiązkowy, ale z możliwością decydowania przez ubezpieczonego w ZUS czy chce uczestniczyć w OFE czy też nie, wtedy także część składki emerytalnej przeznaczonej na II filar zostaje w ZUS. Natomiast III filar jest całkowicie dobrowolny: to „prywatne” oszczędzanie na emeryturę, a udział państwa polega w nim na zachętach typu prawno-podatkowego, np. zwolnienia podatkowe w IKE czy IKZE czy pracownicze programy emerytalne prowadzone przez duże firmy dla swoich pracowników.

A gdyby tak pieniądze otrzymane z okazji komunii zainwestować? Ile można zaoszczędzić w perspektywie kilku lub kilkunastu lat? Przygotowaliśmy symulację dla kwot 1500 zł i 3000 zł. Kliknij i dowiedz się jak urosną oszczędności.

Reforma emerytalna 2.0

Problem w tym, że reforma emerytalna z tamtego okresu nie została dokończona. Nie uregulowano ustawowo ostatecznych rozstrzygnięć co do losu pieniędzy z II filaru (OFE), nie stworzono spójnego III filaru.
Ogłoszony dziś projekt wskazuje, iż rząd Mateusza Morawieckiego planuje ten brak nadrobić, co zresztą stwierdził wprost sam premier. Zadeklarował on 15 kwietnia, że zrealizuje obietnicę reformatorów, iż posiadacze OFE będą mogli sami zdecydować o sposobie spożytkowania – jako emeryci – środków zgromadzonych w OFE. Przypomnijmy, że tego prawa pozbawił posiadaczy OFE poprzedni rząd, decydując o przekazaniu pieniędzy z OFE w lutym 2014 r. do ZUS.
Jeszcze wcześniej, bo w minionym roku rząd rozwiązał kwestię braku spójnej wizji dla III filara reformy z 1999 roku, powołując Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).

Czy w tym roku rodzice znów dostaną 300 złotych na ucznia przed nowym rokiem szkolnym? Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Jak zapowiedział premier Morawiecki, bo uchwaleniu ustawy o sprywatyzowaniu OFE, system emerytalny w Polsce będzie opierał się dalej na trzech filarach: pierwszy to emerytura z ZUS, drugi – emerytura z IKE i trzeci – emerytura z PPK.

Co zakłada reforma OFE

Jak już zaznaczyłem, nie znamy jeszcze szczegółowych rozwiązań ustawy o „sprywatyzowaniu” środków OFE. Z informacji przekazanych przez premiera Morawieckiego i ministra Kwiecińskiego wynika, że projekt ustawy będzie gotowy w maju i wówczas trafi do konsultacji. Ustawa zaś ma być uchwalona na tyle szybko, by likwidacja OFE nastąpiła z dniem 1 stycznia 2020 r.
Każdy posiadacz OFE ma prawo podjąć decyzję o dalszym losie zgromadzonych na jego koncie pieniędzy. Do wyboru są dwa rozwiązania: przekazanie ich na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub przekazanie na swoje konto w ZUS (praktycznie dołączenie do środków I filarowych).

Czy w tym roku rodzice znów dostaną 300 złotych na ucznia przed nowym rokiem szkolnym? Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Decyzja ta będzie miała swoje konsekwencje.
W przypadku wyboru przekazania OFE na IKE, środki zostaną uszczuplone o 15-proc. opłaty przekształceniowej. A to dlatego, że wypłacane po osiągnięciu wieku emerytalnego będą zwolnione z podatku., podczas gdy emerytura wypłacana przez ZUS jest opodatkowana. Plusem tego rozwiązania jest możliwość swobodnego zadysponowania pieniędzmi – włącznie z jednorazową wypłatą. Ponadto pieniądze z IKE będą podlegały dziedziczeniu.
Gdy posiadacz OFE zdecyduje się przekazać je do ZUS, nie zapłaci opłaty przekształceniowej, ale też z chwilą przekazania do ZUS przestaną one być jego prywatnymi pieniędzmi – z wszelkimi tego konsekwencjami.

Zdecydują szczegóły

Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Zdecydują szczegóły. Na pierwszy rzut oka przekazanie OFE na IKE jest lepsze niż wrzucenie pieniędzy do „worka ZUS”. Jednak już teraz takie rozwiązanie obciążają dwie istotne okoliczności. Po pierwsze, wspomniana już opłata przekształceniowa. Oznacza ona pomniejszenie zgromadzonego kapitału już teraz o 1/7. O tyle mniejszy będzie on „na starcie” zaczynając pracować w IKE; w ZUS waloryzowany byłby co roku w całości.
Druga kwestia, ograniczenia inwestycyjne w IKE. Minister Kwieciński zapowiedział, że co roku będzie o 2,5 proc. ograniczany limit możliwości inwestowania środków w IKE w akcje. Mówić inaczej z roku na rok będą one inwestowane w bardziej bezpieczne, ale w konsekwencji mniej zyskowne, instrumenty typu papiery skarbowe.

Co z tzw. suwakiem

Inna kwestia, kluczowa dla osób, które są już bliskie wieku emerytalnego dotyczy „ich” pieniędzy z OFE, które już są przekazane do ZUS. Zgodnie z korektą reformy w zakresie OFE, z dniem 3 lutego 2014 r. do ZUS trafiło 51,5 proc. środków z OFE. Pozostałe są przekazywane do ZUS w ramach tzw. suwaka. Dotyczy on osób znajdujących się 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W ich przypadku na przez te dziesięć lat co roku odpowiednia część środków jest transferowana z ich konta w OFE do ZUS.
Na tym etapie nie wiadomo jaki będzie los wytransferowanych już pieniędzy. Prawdopodobnie posiadacz OFE, które już podlega suwakowi, będzie mógł zadecydować tylko o „resztkach” nie przesuniętych jeszcze do ZUS.
Pytań i wątpliwości jest wiele, w miarę pojawiania się szczegółów będziemy oczywiście dokładnie je analizować, by ułatwić każdemu posiadaczowi konta w OFE podjęcie właściwej decyzji.

polecane: FLESZ: Mieszkania drożeją, ale chętnych nie brakuje.

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Pieniędzmi z OFE można swobodnie dysponować. Kiedy, na jakich warunkach? [23 maja 2019 r.] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 52

K
KingaM
2019-05-21T12:12:26 02:00, Gość:

Przez rok z mojego konta w OFE wyparowało jakieś 1800 zł. Celowe działanie?

2019-05-22T07:56:07 02:00, ja BABA:

Z mojego też. To defraudacja. Zgłosiłam na policję. Ciekawe dlaczego nie podjęła działania?

A gdzie macie to ofe? Ja nie dostaje od Avivy info o srodkach juz kilka lat..

zgłoś
K
KingaM

Specjalnie zrobione jest to tak, zebysmy niewiele z tego rozumieli a zeby były srodki na 500 .

Jezeli zdecyduje sie na IKE i bede miec niską emeryture to bedzie to moja wina, tak?

A jak zdecyduję sie przekazac wszystko ZUS i będę mieć niską emeryturę to tez będzie to moja wina, prawda? :(

zgłoś
G
Gość

I tak zagłosuje na PIS kto za

zgłoś
G
Gość

Tylko PIS zrobi porządek w polsce

zgłoś
G
Gość

Brawo Panie Morawiecki powodzenia tak trzymaj jesteśmy z Tobą

zgłoś
G
Gość

Ludzie gdzie

zgłoś
O
Oxi
2019-05-09T19:56:44 02:00, zbych:

No i dobrze, na emeryturze dodatkowa kasa się przyda! Ta z ofe i ta z ppk, dzięki takim rozwiązaniom może się coś w końcu zmieni jeśli chodzi o godne życie emeryta

Sam zadbaj o siebie i nie licz na innychh

zgłoś
M
Matrix
2019-05-09T19:56:44 02:00, zbych:

No i dobrze, na emeryturze dodatam kowa kasa się przyda! Ta z ofe i ta z ppk, dzięki takim rozwiązaniom może się coś w końcu zmieni jeśli chodzi o godne życie emeryta

2019-05-11T10:36:38 02:00, anna:

To ordynarna podwyżka podatku o 2%. Kara dla pracujących. Naprawdę trzeba być ślepym, żeby agitować za dokonaniembkradzieży, bo co? Złodzieje z PIS i PO klepnęli sobie ustawę i kradzież zalegalizowali. Pieniądze z OFE ukradli, głosowali tak samo ci z PO i PIS. Teraz ci z PIS i PO razem zalegalizowali kradzież 15% pieniędzy potrącanych ludziom z ich poborów na tzw. II filar. Nie siałabym propagandy, patrząć na wcześniejsze działania, że cokolwiek ktokolwiek zobaczy z tych pieniędzy na emeryturze. Wcześniej ukradli ludziom pieniądze a teraz znowu od poborów 2%. Tak samo jak ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Pracujący płacą 7,25% np. pensji, a korzysta każdy. Są stworzone możliwości, że z publicznych pieniędzy pokrywa się koszty leczenia każdego, czy jest ubezpieczony czy nie. Zwykła ściema to nie składka a podatek, który jest wydawany nie tylko na leczenie.

Najlepiej sam odklaj nie licz na innych i nie wyciagaj reki po cudze

zgłoś
j
ja BABA
2019-05-21T12:12:26 02:00, Gość:

Przez rok z mojego konta w OFE wyparowało jakieś 1800 zł. Celowe działanie?

Z mojego też. To defraudacja. Zgłosiłam na policję. Ciekawe dlaczego nie podjęła działania?

zgłoś
j
ja JA
2019-05-21T23:05:45 02:00, nowy:

Najgorsze co teraz mozemy sobie zrobic to wracac do tematu OFE moim zdaniem. Ludziom juz w glowach paruje bo zaczynaja mylic jak widac OFE z PPK. A co ma piernik do wiatraka? Jedno nie ma nic wspólnego z drugim. W PPK otwiera się prywatne konta w dodatku środki sa dziedziczone albo mozna je wczesniej wyplacic. Ofe to przeciez prehistoria

Wierzylismy w to samo co ty teraz. Ucz się od starszych aby nie wyjść jak Zabłocki na mydle jak my.

zgłoś
O
O

OFE miało być dziedziczne i co. Teraz opłata 15% jak przeniosę do IKE będę miał dziedziczone czy oby na pewno? A ile potrącą jak będę chciał wcześniej wybrać pieniądze np z powodu choroby podobno 80%

zgłoś
G
Gość

Też mi swoboda

Stanie w banie!

zgłoś
n
nowy

Najgorsze co teraz mozemy sobie zrobic to wracac do tematu OFE moim zdaniem. Ludziom juz w glowach paruje bo zaczynaja mylic jak widac OFE z PPK. A co ma piernik do wiatraka? Jedno nie ma nic wspólnego z drugim. W PPK otwiera się prywatne konta w dodatku środki sa dziedziczone albo mozna je wczesniej wyplacic. Ofe to przeciez prehistoria

zgłoś
P
Polak

O jakiej swobodzie wy pierdolicie kiedy tych pieniędzy du ręki nie otrzymasz to gdzie tu pieprzenie o dysponiwaniu nim które ma polegać na decyzji który złodziej je przytuli jak to sìe kurwa ma do obietnic pana premiera oszukańca

zgłoś
G
Gość

Przez rok z mojego konta w OFE wyparowało jakieś 1800 zł. Celowe działanie?

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3