Rewolucja w podatkach: 23 maja 2019 r. Zwolnienie z podatku dla młodych, niższa stawka, wyższe limity kosztów. Kto zyska, ile, kiedy

Zbigniew BiskupskiZaktualizowano 
To już pewne. Rozliczając PIT za bieżący rok zapłacimy fiskusowi nieco mniej, a niektórzy nawet nic. Ministerstwo Finansów przedstawiło plany dotyczące zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych – PIT. Poza zapowiadaną już wcześniej ulgą podatkową dotyczącą młodych pracowników zmiany dotyczą kosztów uzyskania przychodów oraz obniżenia stawki podatku. W intencji resortu finansów mają one służyć obniżeniu kosztów pracy.

Założenia nowych rozwiązań obniżających koszty pracy przedstawiła minister finansów, prof. Teresa Czerwińska. Zmiany wejdą w życie od początku 2020 r., a ulga w PIT dla młodych pracowników – już od 1 października 2019 r.

Bez PIT dla młodych

Nowa ulga obejmie osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy. Według szacunków MF z ulgi skorzysta 1,5 mln młodych pracowników. Z PIT zwolnione będą przychody do wysokości 42 764 zł w roku podatkowym. Limit będzie obowiązywać niezależnie od liczby etatów lub liczby pracodawców.

Zyskają nie tylko młodzi pracownicy. Dzięki obniżce stawki o 1 proc. oraz podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów zyskają wszyscy zarobkujący

Ulga przeznaczona jest dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej).
Dzięki tej zmianie pracownik otrzymujący np. minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r. (2 250 zł) zyska rocznie 1 592 zł. Przy zarobkach na poziomie rocznego limitu 42 764 (3 563,67 zł) zysk wyniesie 2 986 zł.
Z PIT będą zwolnione przychody do wysokości 42 764 zł w roku podatkowym. Ten limit będzie obowiązywać niezależnie od liczby etatów lub liczby pracodawców. Jeżeli konkretna osoba zarabia więcej, to dopiero nadwyżka (ponad 42 764 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.

Przepisy, które dotyczą ulgi dla młodych pracowników, wejdą w życie 1 października 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 października 2019 r.
W praktyce w 2019 r. płatnik będzie obliczać i wpłacać zaliczki bez stosowania zwolnienia (od października do grudnia). Natomiast młody pracownik w zeznaniu rocznym za 2019 r. otrzyma zwrot podatku od przychodu uzyskanego w ostatnim kwartale 2019 r. Limit stosowania ulgi w 2019 r. to 10 691 zł (czyli 1/4 limitu rocznego 42 764 zł).
Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek.

Zwolnienie z podatku, ale nie z ZUS

Ulga w PIT dla młodych pracowników nie zwalnia z zapłaty składek na ZUS i NFZ, a składki te nie będą podlegać odliczeniu w PIT.
Odliczenia składek na ZUS i NFZ (podobnie jak pracownicze koszty uzyskania przychodów) będą stosowane wyłącznie do tej części, która przypada na przychody z pracy podlegające opodatkowaniu.
- Zmniejszanie klina podatkowego dla młodych na etacie, samo w sobie jest wartościowe, ale ma jednak ciemną stronę. Daje wyraźny sygnał młodym przedsiębiorcom - „nie warto, lepiej na etacie”. Polska, aby być krajem rozwiniętym potrzebuje kilkukrotnego wzrostu liczby innowacyjnych przedsiębiorców, którzy powinni się rekrutować z młodych pokoleń. Te zmiany tego nie zauważają – komentuje Rafał Iniewski, wiceprzewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Czy w tym roku rodzice znów dostaną 300 złotych na ucznia przed nowym rokiem szkolnym? Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Niższa stawka podatku, wyższe koszty uzyskania przychodów

Niższa o 1 proc. stawka PIT (17 proc.) będzie dotyczyć wszystkich podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej.
Skarbówka zakłada, że dzięki zmniejszeniu stawki PIT z 18 proc. do 17 proc.i podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów (KUP) nastąpi obniżenie kosztów pracy, zwłaszcza w przypadku pracowników na etacie.
Niższa stawka PIT będzie dotyczyć wszystkich podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Obniżka będzie dotyczyć zatem przychodów uzyskiwanych m.in.: ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, z działalności gospodarczej osób fizycznych, w tym w formie spółek osobowych, z emerytury i renty, z praw majątkowych.
Bez zmian pozostanie degresywna kwota wolna od podatku (wynosząca od 8 000 zł do 0 zł).

Dodatkowo osoby zatrudnione na etatach zyskają dzięki podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów.
Osoby osiągające przychody z pracy ponoszą również wydatki, tzw. koszty uzyskania przychodów. Ustawa określa je w zryczałtowanej wysokości.
Podwyższone koszty uzyskania przychodów wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. i będą dotyczyć przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. Po zmianach koszty wzrosną ponad dwukrotnie np. obecne 1 335 zł (koszty roczne – jednoetatowcy) wzrosną do 3 000 zł.

Będą rewolucyjne zmiany w zasadach zdawania egzaminu na prawo jazdy. Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz szczegóły!

Wyższe koszty uzyskania przychodów to niższy dochód podlegający opodatkowaniu, czyli niższy podatek do zapłaty w rozliczeniu rocznym lub wyższy zwrot podatku.
Niższa stawka PIT (17 proc.) oraz podwyższone koszty uzyskania przychodów wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. i będą dotyczyć przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r.

Rząd zlikwiduje OFE i odda pieniądze ich posiadaczom. Jest jednak jedno ale... Kliknij po prostu w ten tekst, a poznasz szczegóły.

Dzięki temu pracodawca (płatnik) nie będzie musiał zmieniać systemu rozliczeniowego w trakcie roku podatkowego i ponosić związanych z tym kosztów. W przeciwnym razie pracodawca (płatnik) w krótkim odstępie czasu musiałby dwukrotnie zmodyfikować swój system rozliczeń.
Z tych względów, zwrot z tytułu ulgi dla młodych – przysługującej za miesiące od października do grudnia 2019 r. – pracownik otrzyma w rozliczeniu podatku dochodowego za 2019 r. Ulgę uwzględni usługa Twój e-PIT.
- Zaproponowane zmiany nie będą jednak wyraźnie odczuwalne. Na przykład podwyższenie kosztów uzyskania przychodów to zysk dla podatnika ok. 25 zł miesięcznie – podkreśla Rafał Iniewski. I dodaje: - Każda obniżka podatków jest oczywiście pożądana. Zmniejszanie obciążeń podatkowych jest zdecydowanie tańsze niż obsługa świadczeń i zasiłków.

polecane: FLESZ: Mieszkania drożeją, ale chętnych nie brakuje.

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w podatkach: 23 maja 2019 r. Zwolnienie z podatku dla młodych, niższa stawka, wyższe limity kosztów. Kto zyska, ile, kiedy - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

P
Paskuda

Emeryci jak zwykle dostają... nóż w plecy

Dlaczego ten limit 42 tys. jest tylko dla młodych do 26 roku życia? A inni to co? LUKSUS dla nich taki dochód? Jak zwykle decyzja jak kulą w płot .... a ja mam dochodu rocznego 24000 i co? I muszę płacić podatki !!!! Do dupy z takimi rządami...

zgłoś
M
Mar

Jak ja byłem młody to młodzi byli wykorzystywani przez starych, teraz jestem stary i starzy są wykorzystywani przez młodych. Gdzie tu sprawiedliwość?

zgłoś
G
Gość

Oczywiście, jak zwykle najmniej zyskaja emeryci (brak kosztów przychodu).

zgłoś
G
Gość
2019-05-06T14:29:55 02:00, Gość:

Brednie, kłamstwa, walka o władzę

2019-05-08T11:31:13 02:00, Gość:

PO jak obieca to dotrzymuje słowa. Przez 8 lat pięknie rządzili aż serce pęka że tak zacni ludzie nie są u władzy. Można było krać do woli w szczególności wyłudzać VAT. Wystarczyło fikcyjną firmę stworzyć i mieć kolegów w US. A tak poważnie to trzeba być niezłym naiwniakiem więżąc w obietnice PO. No ale w TVN tak ładnie o nich mówią. A u nas na klatce wszyscy oglądamy TVN i dzięki niej rano możemy wyjść pełni wiary w zwycięstwo.

Ty nie kradłeś ić się wyspowiadać będzìe ci "dobrze"

zgłoś
Z
Zawiedzony😔

Rozdawajcie rozdawajcie a gdzie wywłaszczenie obywateli obiecane przez Wałęsę???!!!

zgłoś
K
Karol

Młode byczki podatku nie będą płacić, a ledwo zipiący emeryci już tak. Bo młody byczek czy jałówka musi mieć na imprezy, a emeryt lepiej by nie miał na lekarstwa bo szybciej Kutnie i ZUS zyska.

zgłoś
R
Rozsądny

Szkoda psuć atrament na takie rozwiązania. Dla kilkunastu złotych zostajacych u podatnika w kieszeni stworzono dodatkowy próg podatkowy, wprowadzono dziesiątki obwarowań i zatrudniony tysiące urzędników, którzy będą tego pilnować. Proste rozwiązanie - podnieść kwotę wolną od podatku do 6000 dla wszystkich - taki sam efekt, mniej papierologii. Jak chcą wspomagać młodych, to podnieść kwotę wolną dla nich do 12000. W idealnym świecie wystarczyło by uznać ZUS i inne składki jako podatek celowy, tak by kwota wolna od podatku była rzeczywiście wolna od wszelakich danin.

zgłoś
J
Jarek

A po co i tak tego nikt nie publikuje bulszyt

zgłoś
J
Jamrutek

Jednym słowem nie ma sensu studiować. Osoby studiujące skorzystają max przez 2, 3 lata a prosto po maturze przez 7.

zgłoś
E
Emeryt

Przrstańcie pisać rakue bezeceńatwa to polska mysiała być bogatsza niż Emiraty Arabskie czy Stany Zjednoczone Ameryki Południowej. Bo jak znam ekonomie na to w najbliższych latach sie nie zanosi się na to.

zgłoś
B
Bartek

Osoby podróżujące suzuki lub ich rodziny proszę o kontakt mam pewne informacje do przekazania 510 712 050

zgłoś
G
Gość
2019-05-06T14:29:55 02:00, Gość:

Brednie, kłamstwa, walka o władzę

PO jak obieca to dotrzymuje słowa. Przez 8 lat pięknie rządzili aż serce pęka że tak zacni ludzie nie są u władzy. Można było krać do woli w szczególności wyłudzać VAT. Wystarczyło fikcyjną firmę stworzyć i mieć kolegów w US. A tak poważnie to trzeba być niezłym naiwniakiem więżąc w obietnice PO. No ale w TVN tak ładnie o nich mówią. A u nas na klatce wszyscy oglądamy TVN i dzięki niej rano możemy wyjść pełni wiary w zwycięstwo.

zgłoś
G
Gość

Brednie, kłamstwa, walka o władzę

zgłoś
w
williams

Potrzebujesz pożyczki, Oferujemy pożyczkę z natychmiastową akceptacją online,

*pożyczka osobista

* pożyczka firmowa,

* kredyt samochodowy,

*kredyt studencki

*Pożyczka biznesowa,

itd. ..... udzielamy od 1000 do 200 000 USD naszej pożyczki z 3% oprocentowaniem i możemy udzielić pożyczki każdemu miejscu na świecie, jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej na ...

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3