Rewolucja w urlopach wypoczynkowych 2020. Zamiast 26 dni będzie 35 dni urlopu dla każdego pracownika? [27.02.2020 r.]

Zbigniew Biskupski AIP
35 dni urlopu to w praktyce pozbawienie firmy obecności pracownika przez 1,5 miesiąca w roku. Aneta Żurek / Polska Press
Nie 20 dni, nie 26 dni, ale aż 35 dni za każdy rok pracy miałby wynosić nowy urlop wypoczynkowy dla każdego kto zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę regulowanej kodeksem pracy. Taką propozycję zgłosiły związki zawodowe i jest ona analizowana przez organizacje pracodawców. Nie wiadomo jaki będzie ostateczny los projektu, ale resort pracy niedawno potwierdził, że choć nie będzie nowego kodeksu pracy, to na pewno będą nowelizacje, a w pierwszej kolejności w zakresie czasu pracy.

Tegoroczne urlopy raczej na pewno spędzać będziemy według dotychczasowych zasad. I czas oczekiwania na pierwszy urlop – dla rozpoczynających dopiero karierę zawodową, ani uzależniony od stażu pracy wymiar urlopu, nie ulegną zmianom. Podobnie wciąż mało elastyczne będą zasady wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Ktoś kto chce „sprzedać” takie aktywo, nie może zrobić tego na rzecz pracodawcy, ale wziąć urlop i zamiast na plaży spędzić go na pracy u innego przedsiębiorcy, który zapłaci mu za taką pracę wykonywaną podczas urlopów. Czy za rok będzie już inaczej?

Obecnie wymiar urlopu wypoczynkowego dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę uzależniony jest od stażu pracy. Osobom, których staż pracy nie przekracza dziesięciu lat należy się 20 dni urlopu wypoczynkowego za każdy rok pracy, zaś pracownikom o stażu przekraczającym 10 lat – 26 dni urlopu za każdy rok pracy.

Urlop 35 dni. Równy dla każdego?

Rządząca partia – PiS już w poprzedniej kadencji szykowała się do rewolucji w prawie pracy. Specjalna komisja kodyfikacyjna przygotowała projekt nowych rozwiązań. Zamiast obowiązującego od czasów PRL kodeksu pracy miałby by być dwa kodeksy: kodeks pracownika i kodeks pracodawcy. Jednak wiele nowych rozwiązań przygotowanych przez specjalistów prawa pracy wzbudziło wielkie kontrowersje – m.in. dłuższy czas pracy dla palaczy czy osób wysyłających prywatne e-maile.
Wiele nowych rozwiązań dotyczyło także wymiaru czasu pracy w zakresie urlopów wypoczynkowych. Jedno z kluczowych zakładało, że

wszyscy pracownicy, niezależnie od indywidualnego stażu pracy będą mieli taki sam wymiar urlopów wypoczynkowych

Miał on wynosić 26 dni. Za to pracodawcy zyskaliby prawo do anulowania urlopów, które nie zostały wykorzystane w terminie przy czym okres przysługujący na wykorzystanie zaległości urlopowych zostałby radykalnie skrócony.
To rozwiązanie, podobnie jak wszelkie inne nie stało się jednak prawem obwiązującym od 2019 ani od 2020 roku. Minister pracy schowała bowiem oba projekty głęboko do szuflady nie chcąc dawać opozycji argumentów do wygrywania negatywnych emocji związanych z rozwiązaniami budzącymi wśród pracowników kontrowersje.

Kiedy pracodawca musi przyznać dodatkowy urlop? W tych sytua...

Urlop 35 dni. Kiedy rewolucja w kodeksie pracy

Jednocześnie padła wówczas, przed wyborami 2019 zapowiedź, że choć nowe kodeksy nie zastąpią starego, to niektóre rozwiązania proponowane przez komisję kodyfikacyjną zostaną wprowadzone do polskiego porządku prawnego drogą nowelizacji kodeksu pracy. Na razie o projektach mających kluczowe znaczenie jest w zasadzie cicho, dyskutowana jest jedynie kwestia jawności wysokości zarobków oferowanych osobom aplikującym do pracy.

Od 15 lutego na platformie Twój e-PIT w internecie udostępnione są rozliczenia PIT za 2019 rok. Jednak nie dla wszystkich podatników. Kogo fiskus rozliczy automatycznie za 2019 r. a kto musi sam złożyć PIT. Kto wszedł na platformę, zaakceptował swój PIT za 2019 rok, może liczyć na szybki zwrot nadpłaty. Wiele osób już ma pieniądze na koncie!Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Urlop 35 dni. Bez zgody pracodawców?

Można domniemywać, że stosowne regulacje - ze względów analogicznych do tych z powodu których do rewolucji w prawie pracy nie doszło przed wyborami w 2019 roku – pojawią się dopiero po wyborach prezydenckich 2020, a więc najwcześniej w czerwcu br.
Na razie do propozycji związkowców, by wydłużyć urlop odnieśli się pracodawcy. Ich eksperci zwracają uwagę, że 35 dni urlopu to w praktyce pozbawienie firmy obecności pracownika przez 1,5 miesiąca w roku. Nie tylko komplikuje to procesy produkcyjne i zarządzanie przedsiębiorstwem, ale i generuje dodatkowe koszty pracy, którymi przedsiębiorcy są obarczani od lat od dawna. Poza wysokimi podwyżkami płacy minimalnej są to chociażby dodatkowe składki (PPK).

Eksperci uważają, że wielu pracodawców nie będzie w stanie podołać temu nowemu ciężarowi i jeszcze mniej będzie zainteresowanych umowami o pracę z kodeksu pracy. Umowy cywilne: zlecenie o dzieło dają im bowiem możliwość dowolnego ustalania wymiaru urlopu, a nawet nie oferowania płatnych urlopów zleceniodawcom.
Na to jakie będą ostatecznie losy nowych norm regulujących urlopy wypoczynkowe trzeba poczekać aż stosowne projekty ustaw znajdą się w Sejmie.

Ekwiwalent zamiast urlopu

Wielu pracowników, zwłaszcza mającyc dużo dni niewykorzystanego urlopu, liczy też na liberalizację zasad zapłaty - tzw. ekwiwalentu za urlop, zamiast wykorzystywania go na siłę. Takie rozwiązanie byłoby korzystne także dla pracodawców, którzy przy dłuższych urlopach muszą znaleźć zastępstwo za urlopowanego pracownika, a jak wiadomo na rynku brakuje rąk do pracy w bardzo wielu zawodach.
Przypomnijmy, że mocą obecnie obowiązujących przepisów, w sytuacji nie wykorzystania urlopu w naturze przysługuje ekwiwalent pieniężny. Przysługuje tylko gdy to nie wykorzystanie urlopu następuje z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Nie wypłaca się ekwiwalentu gdy pracownik i pracodawca postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej między nimi bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Zmiany w kodeksie pracy być muszą

- Nie sposób precyzyjnie przewidzieć co przyniesie rok 2020, jednak rząd polski już zapowiada nowelizację wybranych punktów Kodeksu Pracy, np. w zakresie czasu pracy czy typu umów. Do 2022 roku polskie prawo pracy musi też dostosować się do 2 dyrektyw unijnych: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy, np. modyfikacji będą musiały ulec zasady zatrudniania na okres próbny, o godzeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych; obowiązek zapewnienia min. 2 miesięcy urlopu rodzicielskiego do wykorzystania wyłącznie dla ojców. Na ten moment nie znamy dokładnych założeń zmian, jednak na podstawie ogólnych sugestii rządu, można wskazać 2 obszary, które z dużym prawdopodobieństwem będą podlegały pracy w najbliższym czasie - mówi Monika Rutowska, kierownik sekcji Działu Kadr i Płac w LeasingTeam. I dodaje:
- Najczęściej pojawiającym się tematem jest kwestia bardziej szczegółowego uregulowania zatrudnienia na umowach cywilnych, samozatrudnienia czy pracy za pośrednictwem platform typu Uber (w ostatnim przypadku regulacje należy stworzyć od podstaw). W każdym przypadku w dużej mierze chodzi o uszczelnienie wpłat na system ubezpieczeń społecznych, np. już zapowiedziano naliczanie składek ZUS od każdej umowy zlecenie. Zarówno z punktu widzenia pracodawców jak i pracowników nie jest to zmiana korzystna – podniesie koszty pracy w przedsiębiorstwach oraz wpłynie na obniżkę dotychczasowych wynagrodzeń netto. Można się zatem spodziewać, że w efekcie zniechęci firmy do stosowania elastycznych form zatrudnienia, a przez to wymusi restrukturyzacje i zmniejszenie liczby zatrudnianych osób.

Podatek cukrowy. Podreperuje budżet czy zdrowie Polaków?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1,008

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

RP chyli się ku upadkowi !

G
Gość

A gdzie urlop który chcemy wykorzystać a nie możemy wtedy kiedy nam jest potrzebny

G
Gość

Praca Zdalna dla Każdego - Nowy biznes 0nline, Zarobki ponad 20.000zł miesięcznie, hit roku 2020, wysokie i stałe dochody, praca zdalna wystarczy smartfon lub laptop, teraz każdy może tak zarabiać, obecnie można zapisać się bezpłatnie i nauczyć inwestowania na stronie: http://systemzarabiania.pl

Od razu po zapisaniu otrzymasz system do zarabiania, który pozwoli Ci jeszcze dziś zarobić pierwsze pieniądze!

G
Gość
25 lutego, 18:57, Hhh:

Brawoo pracodawczyki juz skomla?

Jak Cię zwolni i zamknie biznes, bo już nie wyrobi z kosztami utrzymania rozpasanej socjalem tłuszczy, to będziesz jęczeć i błagać o pracę za dwa kopniaki dziennie. Im mniej przedsiębiorców, tym gorsze warunki dla pracownika i mniej pieniędzy w budżecie. Tak działa rynek roszczeniowy robaczku.

G
Gość
25 lutego, 15:13, Ewa:

Nauczyciele to największe nieroby. Pracują po 18 h tygodniowo i każda godzina dodatkowa to nadgodziny i jeszcze się żalą że mało zarabiają. To może na kasę niech pójdą do marketu to zobaczą jak to jest robić ponad 2 razy więcej godzin niż oni mają.

26 lutego, 06:34, ciekaw:

jak uniknęłaś obowiązku szolnego ewo?

"obowiązku szolnego"? No ja mam podejrzenia, że Ty chodziłaś do podstawówki dla dorosłych i to bez powodzenia.

c
ciekaw
25 lutego, 15:13, Ewa:

Nauczyciele to największe nieroby. Pracują po 18 h tygodniowo i każda godzina dodatkowa to nadgodziny i jeszcze się żalą że mało zarabiają. To może na kasę niech pójdą do marketu to zobaczą jak to jest robić ponad 2 razy więcej godzin niż oni mają.

jak uniknęłaś obowiązku szolnego ewo?

ś
środek na robaki
25 lutego, 18:57, Hhh:

Brawoo pracodawczyki juz skomla?

a ty się pasożycie cieszysz? zdechniesz pierwszy na czerwonogwiazdzistość.

H
Hhh

Brawoo pracodawczyki juz skomla?

E
Ewa

Nauczyciele to największe nieroby. Pracują po 18 h tygodniowo i każda godzina dodatkowa to nadgodziny i jeszcze się żalą że mało zarabiają. To może na kasę niech pójdą do marketu to zobaczą jak to jest robić ponad 2 razy więcej godzin niż oni mają.

A
Aga
22 lutego, 7:51, Gość:

Najbardziej podoba mi się pomysł żeby palacze pracowali dłużej. Nie cierpię ludzi co palą papierosy

23 lutego, 7:26, verwolf:

a ja tych nie palących

24 lutego, 19:20, Corrado:

Tego co pali i wyłazi 3,4 razy ukrywając się po dziurach by się nasztachac, nikt nie pilnuje. Zaś ten co nie pali, obserwowany i kajdany jest za byle co, bo robi swoje. Może pracodawcy lubią nygusow palaczy i patrzą na to przez palce. Co tam 30 min. w końcu jest pracy. Ten drugi za niego zrobi.

24 lutego, 22:17, Gość:

Ej Ty pracowniku roku

Nie wiem jaką pracę Pan niepalący wykonuje? Ja pracuje przy biurku. I za każdą przepracowaną godzinę należy się 5 min przerwy. To moja sprawa czy ja ją sobie wykorzystam na patrzenie za okno czy na palenie.....To ansurd, bo niedługo nie będzie nam wolno zjeść kanapki czy iść do toalety. A jakbym miała nadreaktywny pęcherz tez Pan miałby mi za złe że latam co 20 min do toalety?? Nie dajmy się zwariować. Niewolnictwo się skończylo

P
Pytanko
23 lutego, 12:06, polaczek:

SUPER, Ci co prowadzący działalność i zatrudniają 2, 5 osób będą zachwyceni. Szkoda, że sami nie mogą z tego korzystać. Nic tylko zamknąć działalność i zatrudnić się u kogoś. Dla nich są same ułatwienia.

24 lutego, 19:23, Corrado:

To niech zamykają, cieniasy. Udają pracodawcę. Do roboty

Zobaczycie jak to jest zapier .... I G. Z tego mieć. Nawet o te 26 trzeba się bić, by móc odpocząć psychicznie od pracy i mobbingu.

Jak takis super i nazywasz innych cieniasami, to kim tu jesteś?

G
Gość

Praca Zdalna dla Każdego - Nowy biznes online, Zarobki ponad 20.000zł miesięcznie, hit roku 2020, wysokie i stałe dochody, praca zdalna wystarczy smartfon lub laptop, teraz każdy może tak zarabiać, obecnie można zapisać się bezpłatnie i nauczyć inwestowania na stronie: systemzarabiania.pl

P
Piotr

Zabrali nam już wszystko - emerytury, urlopy, czas wolny, płatne nadgodziny, prawo do opieki zdrowotnej, stażowe, wysługę lat, prawo do godności, a jednocześnie płacimy olbrzymie pdatki, nie dostając nic w zamian, poza pogardą i upokorzeniem. Do tego okrada nas jeszcze pośrednik pracy z części zarobionych pieniędzy. Wszyscy to wiedzą, nikt z tym nic nie robi. Gdzie w Konstytucji jest napisane, że Polacy dzielą się na lepszych i gorszych, na tych którzy mają prawo pracować zgodnie z Kodeksem Pracy i na tych, którzy są tego prawa pozbawieni.

G
Gość
21 lutego, 17:14, NauczycieZarazAtakowany:

Ok. A ja jestem za tym aby skrócić nauczycielowi 1 tydzień wakacji i dać te dni na urlop w trakcie roku...

Nauczyciel musi brać bezpłatny urlop jak chce coś załatwić, albo nawet iść z dzieckiem do lekarza... Niestety niektórym lekarzom problem stwarza wypisanie opieki na dziecko.. I jeszcze pretensje, że następnym razem proszę sobie" coś " załatwić... Ale co?

Urolp bezpłatny...

Dlatego chciałabym 5tyg wakacji (czyli 25dni) i 5 w ciągu roku...

22 lutego, 7:32, Gość:

A ja bym chciał aby nauczyciele mieli taki sam urlop jak inni czyli 5 tygodni i ani dnia dłużej 🙂

22 lutego, 18:35, Gość:

A nie mają? To że nie ma co robić w wakacje, to nie znaczy że mają wtedy urlop.

24 lutego, 19:32, Corrado:

Pitu, pitu. Mam w rodzinie 4 takich nierobów. Skrócić tym nygusom urlopy. Wycieczki sponsorowane w roku szkolnym . Zielone szkoły, urlopy roczne na poreperowanie zdrowia. Priorytetowe kredyty, nawet bezzwrotne. To już ponad normę. Co to za kasta.

Masz w rodzinie 4 takich nierobów? No to widać że po kimś to nieróbstwo przejęli... Podejrzewam że po tobie...

A
Andrzej

Pracodawcy nie podołają to może w ogóle niech polak zasuwa bez urlopu? Będą szczęśliwi. Tak jak z najniższą krajową. Żona pracuje jako sprzątaczka w biurach. Dostała z urzędu podwyżkę wraz z najniższą krajową ale za to szefowa zwolniła 2 osoby bo ponoć nie stać ją było na podwyżkę dla 4 osób. Teraz w 2 osoby robią to co prędzej robiły w 4. Będzie robić tylko do końca miesiąca. Zwalnia się bo już nie daje rady, codziennie ztyrana wraca z pracy. I to jest ta dobra zmiana Pisu...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3