Rodzina 500 plus do zmiany. Czy przez pandemię zabraknie pieniędzy na program i część osób straci świadczenie? [26.10.2020]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zmiany od czerwca będą na pewno. Wraz z powracającą skalą zachorowań na COVID i ograniczeniami w gospodarce oddalają się perspektywa waloryzacji świadczenia uszczuplanego przez inflację, a realne stają się ograniczenia w podstępie do programu Rodzina 500 . Konrad Kozlowski/Polska Press
Będzie likwidacja programu Rodzina 500+ w związku z recesją gospodarczą spowodowaną koronawirusem lub przynajmniej zawieszenie programu? A może odwrotnie – waloryzacja, bo inflacja mocno już uszczupliła siłę nabywczą świadczenia, by więc zachować jego realną wartości dobrze byłoby je podwyższyć, np. o 100 zł a potem waloryzować co roku, na wzór np. waloryzacji emerytur. To drugie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę, a od tego czy dojdzie do ponownego lockdownu zależy, czy na program w obecnym kształcie wystarczy pieniędzy.

Na razie bardziej chyba prawdopodobne jest jednak inne działanie – a za wzór posłużyć może inne świadczenie, konkretnie bon turystyczny 500 plus dla dzieci.

Sytuacja epidemiczna, a tym samym także gospodarcza, robi się dramatyczna. Wyłączanie z aktywności kolejnych branż to mniejsze wpływy do budżetu państwa z podatków i większe wydatki na pomoc firm i osób dotkniętych ponownym lockdownem. A i bez tego budżet na 2021 jest już zadłużony ponad możliwości spłaty i państwu polskiemu grozi bankructwo.

Oczywiście żaden polityk, zwłaszcza z ugrupowań rządzących, nie przyzna tego wprost, ale ekonomii nikt nie oszuka. Państwu zabraknie pieniędzy, a w takiej sytuacji w pierwszej kolejności trzeba rezygnować z takich programów socjalnych jak Rodzina 500 plus, Dobry Start (300 zł wyprawki dla uczniów) czy trzynasta albo czternasta emerytura.

Rząd jeszcze przed powrotem COVID na obecną skalę był już pod presją dużego deficytu. Według obecnych założeń zabraknie w budżecie ponad 80 miliardów złotych, a to oznacza, że rząd będzie musiał tyle pożyczyć - głównie przez emisję papierów skarbowych: obligacji i bonów. By znaleźć na nie chętnych wśród zagranicznych instytucji finansowych będzie musiał zaoferować atrakcyjne oprocentowanie, a taka duża suma do pożyczenia na pewno jeszcze podwyższy koszt tego pieniądza, a tym samym całe zadłużenie państwa, które już jest gigantyczne.
To może skłonić rząd do robienia oszczędności na większą skalę niż dziś przy konstrukcji budżetu 2021 zakłada.

Na dodatek w połowie października mamy do czynienia z wysoką dynamiką zachorowań, jeszcze większą niż wiosną. Potrzebne będą pieniądze na pokrycie strat związanych z wprowadzanymi ograniczeniami. To może doprowadzić i do podwyżki podatków w najbliższych latach i do zawieszenia na czas kryzysu świadczeń socjalnych takich jak Rodzina 500 plus, czy Dobry Start.

Rodzina 500 plus: bon zamiast gotówki

Na początku sierpnia gdy udało się jak na polskie warunki szybko uruchomić nowy program obsługiwany wyłącznie na platformie cyfrowej, wicepremier Jadwiga Emilewicz w jednej ze swoich wypowiedzi dla mediów zasugerowała, że także sztandarowe świadczenie 500 plus może być w przyszłości „wypłacane” w formie elektronicznego bonu.
Dla rządu byłaby to duża korzyść – uzyskałby kontrolę przedmiotową i podmiotową. Z jednej strony mógłby formować listę firm, które obsługiwałyby program – wykluczając z tego kręgu niektóre podmioty. A z drugiej – ograniczyć np. dowolność w wydawaniu pieniędzy z programu, które nawet jeśli nie idą na zakup alkoholu czy innych używek, to są wydatkowane na cele niekoniecznie dotyczące dzieci.
Co prawda przywołana wypowiedź wywołała burzę i nawet sama J. Emilewicz wycofała się z takiego rozwiązania, ale…

NAJNOWSZE. Kliknij i przeczytaj!

Rodzina 500 plus: nie ma pieniędzy w budżecie więc…

Teraz, w połowie września kolejne kontrowersje wywołały opinie ze strony pracodawców sugerujące rządowi zawieszenie programu w związku z ogromnym deficytem w budżecie na 2021 rok. Deficyt oznacza wszak, że przejadamy pieniądze, które dopiero zarobimy. A właściwie zarobią nasze dzieci – te same, na które teraz dostajemy 500 zł miesięcznie, a z pewnością one same nie dadzą rady, tak wielki jest już dług publiczny, więc także dzieci jeszcze nie narodzone i ich dzieci, a więc nasze wnuki i prawnuki.
Do kompletu jeszcze dodajmy głosy z samych kręgów rządzących – by nie likwidować czy zawieszać programu Rodzina 500 plus, ale wrócić do jego pierwszej wersji czyli do stosowania kryterium dochodowego w odniesieniu do pierwszego dziecka w rodzinie.
Przypomnimy, że zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w Programie „Rodzina 500+”, od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Rodzina 500 plus: zawiesić – tak, zlikwidować - nie

Na razie pewne choć do końca jest, że 500 zł co miesiąc na każde dziecko wpływać ma do końca maja. Potem trzeba będzie składać nowy wniosek i zacznie się nowy okres świadczeniowy. Ta okoliczność może być dobrym pretekstem do zmian, zresztą.

Polecane przez innych. Kliknij i przeczytaj!

Jeśli by więc kierować się zasadą praw nabytych (niestety tych rząd PiS już z wielu przypadkach nie przestrzegał przy stanowieniu prawa), nic zmienić się nie powinno. Co najwyżej można by zawiesić wypłatę z opcją wyrównania gdy kryzys minie. I tak byłoby w państwie rządów prawa… Jednak rządy – nie tylko rząd PiS – zawsze znajdą uzasadnienie do decyzji, które z praworządnością nie mają wiele wspólnego, np. aneksja OFE przez rząd Tuska. Wszystko więc zdarzyć się może gdy w państwowej kasie zabraknie pieniędzy.

Rodzina 500 plus: aktualnie obowiązujące prawo

Obecnie trwający okres świadczeniowy 2019/2021, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego został wydłużony do 31 maja 2021 r., bez konieczności składania kolejnego wniosku o świadczenie wychowawcze w celu kontynuowania jego pobierania w 2020 r.
Zaś od 2021 r. będzie funkcjonować docelowy, roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku (wówczas w celu uzyskania prawa do świadczenia wychowawczego po 31 maja 2021 r., wnioski będzie można składać od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia drogą tradycyjną w urzędzie lub za pośrednictwem poczty).

Rodzina 500 plus. realne perspektywy

edna rzecz to uspokajające komunikaty polityków, a druga to bezlitosna ekonomia. Według standardów EUROSTATU inflacja w Polsce wynosi 5 proc. Pomijając już fakt, że jest najwyższa w Europie, trzeba ją zestawić ze stopami procentowymi. te z kolei są bliskie zero, podobnie jak w innych krajach UE. Tyle, że tam inflacja też jest bliska zero.
Co to oznacza w praktyce? Inflacja jest podatkiem. Płacą go posiadający oszczędności, bo w tych warunkach topnieją one o prawie 5 proc. rocznie. Gdy przestaną wydawać oszczędności, zacznie się hiperinflacja. Rząd nie znajdzie wtedy chętnych na obligacje, którymi "zasypuje" dziurę budżetową, bo choćby nie wiem jak były wysokie rentowności, nikt ich nie kupi.
Na programy socjalne zabraknie więc zwyczajnie pieniędzy i nie zniwelują już tego uspokajające deklaracje polityków.

Na cmentarz 1 listopada? Jest dyspensa papieża

Wideo

Komentarze 30

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
22 października, 10:43, Gość:

Powinni przywrócić bykowe dla ludzi, którzy nie mają dzieci. Ten podatek byłby impulsem do zakładania rodzin i poprawiłby sytuację demograficzną kraju. Dzieci, które będą w przyszłości potrzebne polskiej gospodarce będąc przyszłymi podatkownikami. Dzięki ich pracy można będzie utrzymać przyszłych emerytów. Dlaczego moje dzieci mają pracować na emerytury ludzi, którzy z czystego egoizmu nie posiadali potomstwa.

ja na swoją emeryturę odkładam sama od twoich dzieci nic nie chcę

G
Gość

Nie ma pieniedzy panstwo? Niech obetna sobie pensje w sejmie. Po co Kaczynskiemu ochrona za miliony. Premie, dlaczego ksie, a sa zwolnieni z podatkow? Dlaczego panstwo im placi pensje? Dlaczego Rydzykowi wala tyle kasy. Kurde i wtedy sie dziwia ze pieniedzy nie ma.

G
Gość

Irko, czytajac te komentarze oni pani zazdroszcza chorego dziecka. Fuj co to za obrzydliwi ludzie wyprani z wszelkiej przyzwoitosci. plody niezdolne do zycia maja prawa, a niepelnosprawne dzieci juz nikogo nie interesuja.

i
ikarPL

O prosze, jaki z Pana dziennikarz skoro po pierwsze pisze Pan nieprawde zaslaniajac sie znakiem zapytania. Po drugie nie ma Pan pojecia co bedzie a artykul jest jedynie dla wierszowki a po trzecie jad opozycji sie Panu ulewa w co drugim zdaniu. Ochlonac prosze, napic sie zimnej wody i najlepiej zmienic zawod.

G
Gość
25 października, 16:58, Irka:

Najpierw zabrali mi świadczenie pielęgnacyjne na syna z autyzmem dziecięcym,później go cudownie uzdrowili a teraz jeszcze 500 mają zabrać - to tylko u nas w Polsce którą żądzą" pisiory"

25 października, 20:23, Wasyl:

Jak tobie zle to wyjedz z kraju a nie ciagle marudzicie i marudzicie a co tylko ty masz dziecko chore ogarnijcie sie

Weź się pracę!!!

j
jerry
22 października, 10:43, Gość:

Powinni przywrócić bykowe dla ludzi, którzy nie mają dzieci. Ten podatek byłby impulsem do zakładania rodzin i poprawiłby sytuację demograficzną kraju. Dzieci, które będą w przyszłości potrzebne polskiej gospodarce będąc przyszłymi podatkownikami. Dzięki ich pracy można będzie utrzymać przyszłych emerytów. Dlaczego moje dzieci mają pracować na emerytury ludzi, którzy z czystego egoizmu nie posiadali potomstwa.

Oj misiaczku, wiedza nie tęga, pobudka niska, a chęć klikania ogromna. Napij się zimnej wody, pomyśl, a potem klikaj!

W
Wasyl
25 października, 16:58, Irka:

Najpierw zabrali mi świadczenie pielęgnacyjne na syna z autyzmem dziecięcym,później go cudownie uzdrowili a teraz jeszcze 500 mają zabrać - to tylko u nas w Polsce którą żądzą" pisiory"

Jak tobie zle to wyjedz z kraju a nie ciagle marudzicie i marudzicie a co tylko ty masz dziecko chore ogarnijcie sie

N
Narysuj

Przestancie pisac glupoty w tedy nie bylo do likwidacji to teraz tez nie zajmijcie się naprawde waznymi sprawami a nie glupotami

I
Irka

Najpierw zabrali mi świadczenie pielęgnacyjne na syna z autyzmem dziecięcym,później go cudownie uzdrowili a teraz jeszcze 500 mają zabrać - to tylko u nas w Polsce którą żądzą" pisiory"

G
Gość

Powinni przywrócić bykowe dla ludzi, którzy nie mają dzieci. Ten podatek byłby impulsem do zakładania rodzin i poprawiłby sytuację demograficzną kraju. Dzieci, które będą w przyszłości potrzebne polskiej gospodarce będąc przyszłymi podatkownikami. Dzięki ich pracy można będzie utrzymać przyszłych emerytów. Dlaczego moje dzieci mają pracować na emerytury ludzi, którzy z czystego egoizmu nie posiadali potomstwa.

T
Tadek
4 października, 0:55, Gość:

Paranoja tylko polska taką biedę sieje czemu inne państwa takie jak Niemcy po urodzeniu dziecka dają socjal full wypas inne dają tak samo mieszkania itp a u nas by tylko dawali zabierali co to za biedny kraj dziwią się że wyjeżdżają za granicę jak tam lepszy socjal to nie dziwota tylko tam rodzic i żyć. Polska zawsze biedę miała i będzie miała proste...żałosne... Jaki rząd takie warunki...

5 października, 7:29, Jacek:

To wyjedź i nie truj tylka

Jak zes sobie zeobil to zadbaj lachudro onie anie na darmochę czekasz bucfaju

T
Tadek
12 października, 10:44, Ganjasss:

A co jesli 500 pomaga w oplacaniu mieszkania pod wynajem? Jesli to zmienia to z rodzina bedziemy mieszkac pod mostem.

Dokladnie szałas wybuduj trzeba pracować i kupic anie chlac i bawić się i na jałmużnę czekac

A
Anna xxxx

A może by tak.wreszcie zrobić coś aby te 500 plus nie było dla osób które siedzą w domu nie pracują. Bo w większości tak nie stety jest że oboje rodziców siedzi w domu nie pracuje i pobierają 500 plus A mniejszość pracujących często po 12 godzin i kombinujacych gdzie i jak zapewnić opiekę dla dziecka jak się jest w pracy to niech ono dostają 500 plus .albo choćby jedną z rodziców pracowało ale legalnie. I jak dziecko moze isc do przedszkola niech idzie A matka do pracy.Ja mam 500 plus na dwójkę dzieci i pracujemy oboje -bardzo nam pomaga ten zasiłek bo mogłam dac dziecko do prywatnego przedszkola. Opłacić zajęcia dodatkowe korepetycje.

N
Normalny

Nto po raz kolejny szczuje na Polaków i pisze zwykle klamstwa! Wstyd. A pracodawcy niech zaczną szanować ludzi bo już mają problem z pracownikami. Szanowni redaktorzy z kim wy trzymacie?

W
Witam

Nic nie będzie wszystko bedzie jak bylo przestancie szczuc ludzi na siebie bylo 500 i bedzie jefyne to tylko tym bardzie patologicznym zmienia na bony zwyklym ludzia co pobieraja raczej nie

Wiec przretancie wypisywac glupoty

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3