Rolniku, do 7 października złóż dokumenty w ARiMR, bo nie wypłaci pieniędzy za 2024 rok

Agata Wodzień-Nowak
Według danych ARiMR z końca lipca 2024 r. w Polsce mamy 6 287 802 szt. bydła, 62 279 kóz, 278 321 owiec, 254 441 koni.
Według danych ARiMR z końca lipca 2024 r. w Polsce mamy 6 287 802 szt. bydła, 62 279 kóz, 278 321 owiec, 254 441 koni. unsplash.com/Amanda Kerr
Zostały ostatnie dni, by nie stracić części dopłat. Zabieganie o pieniądze dla gospodarstwa nie kończy się na złożeniu wniosku. Czasem, jak w przypadku dobrostanu zwierząt, potrzebne jest potwierdzenie zadeklarowanych praktyk. 7 października mija ważny termin. Co zrobić, żeby nie przepadły dopłaty z wniosku za 2024 rok?

Spis treści

Za podwyższone standardy utrzymywania zwierząt gospodarskich rolnik może dostać dodatkową dopłatę. Pieniądze przewiduje ekoschemat Dobrostan zwierząt. Zanim wsparcie trafi na konto, trzeba jednak wykazać, że realizuje się wybrane praktyki. I tak na przykład do 31 lipca 2024 r. ARiMR czekała na zdjęcie geotagowane w przypadku realizacji praktyki utrzymywanie na ściółce. Czas na kolejne potwierdzenia.

Czytaj też: Takie są stawki dopłat bezpośrednich 2024 do hektara i zwierząt. Rolnicy będą rozczarowani?

Złóż rejestr, żeby dostać dopłaty do zwierząt za 2024 r.

Niebawem potrzebny będzie rejestr wypasu lub oświadczenie o zapewnieniu wypasu dla zwierząt, np. krów mlecznych w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wypasu. Na złożenie rejestru/oświadczenia będzie tylko kilka dni od 1 do 7 października.

Kolejne ważne terminy wiosną od 15 marca do 21 marca 2025 r.:

  • oświadczenie o zapewnieniu zwierzętom utrzymywania na ściółce w przypadku realizacji praktyki utrzymywanie na ściółce, jeśli rolnik nie przesłał zdjęcia geotagowanego.
  • rejestr wybiegu lub oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla krów mlecznych w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wybiegu
  • rejestr terminów odsadzania cieląt od krów mlecznych w przypadku realizacji praktyki późniejsze odsadzanie cieląt

Zapewnienia wypasu. Przez ile dni krowa musi być na łące?

Rolnik w zakończonym naborze mógł wnioskować o realizację np. dobrostanu krów mlecznych albo krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach. Wśród wymogów w tym wariancie ekoschematu znajduje się zapewnienie wypasu. Co to oznacza, jakie warunki trzeba spełnić?

Trwa głosowanie...

Czy wypłata płatności bezpośrednich 2024 przebiegnie sprawniej niż poprzednio?

Przez zapewnieni wypasu rozumie się: Wypasanie bez uwięzi wszystkich utrzymywanych w gospodarstwie rolnym krów mlecznych albo krów mamek, cieląt, jałówek i opasów o masie ciała do 300 kg w typie użytkowym mięsnym lub typie użytkowym kombinowanym o mięsnym kierunku ich użytkowania na

  • trwałych użytkach zielonych
  • lub gruntach ornych, na których występują trawy lub inne zielne rośliny pastewne
  • lub obszarach przyrodniczych, wskazanych we wniosku o przyznanie płatności.

Okres wypasu jest określony - wynosi co najmniej 6 godzin dziennie, przez co najmniej 120 dni w okresie pastwiskowym. Okres pastwiskowy obejmuje czas od 1 kwietnia do 30 września roku złożenia wniosku o przyznanie płatności.

Wkrótce potem należy złożyć rejestr lub oświadczenie - od 1 do 7 października. Podobnie w przypadku opasów, kóz, owiec, koni.

Obowiązkowe szkolenie ze stosowania antybiotyków

Pamiętaj, że od 2024 roku, rolnik, który ubiega się o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach wszystkich wariantów ekoschematu ma obowiązek odbycia jednorazowego szkolenia. Tematem są metody ograniczające stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej.

Wnioskujący o Dobrostan zwierząt takie szkolenie powinni odbyć do 14 marca roku następującego po roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej. Szkolenia organizują jednostki doradztwa rolniczego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu