Jak to działa?

Aby skorzystać z tej opcji klient musi złożyć w serwisie transakcyjnym wniosek PIT-WZ. Jest to wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego PIT-37 przez urząd skarbowy. Jego wypełnienie zajmuje kilka minut, a podatnik podaje w nim tylko kilka informacji o sobie z których już część wypełniona jest automatycznie przez system: jest to numer PESEL, adres mailowy czy dane teleadresowe.

Dodatkowo może wskazać ulgi i odliczenia od podatku: ulgę rehabilitacyjną, na dzieci czy podwyższonych kosztów uzyskania przychodu oraz kwoty kosztów uzyskania przychodu. Osoba składająca wniosek musi wskazać w nim też urząd podatkowy, w którym się rozlicza oraz informację odnośnie organizacji pożytku publicznego.

- Wypełniony wniosek podatnik musi podpisać kodem z narzędzia autoryzacji. Otrzymuje też nr referencyjny swojego wniosku i link do Portalu Podatnika (serwis Ministerstwa Finansów), na którym może sprawdzić jego status- tłumaczy w rozmowie z AIP Krzysztof Sobolewski, dyrektor 24. Oddziału PKO BP w Warszawie.

Następnie przesyłany jest on do właściwego urzędu podatkowego. Po jego otrzymaniu urząd sam za nas przygotuje zeznanie podatkowe. W ciągu maksymalnie 5 dni roboczych podatnik otrzyma na adres e-mail wiadomość z linkiem i kodem do pobrania wstępnie wypełnionego przez urząd skarbowy zeznania podatkowego. Może je zaakceptować lub odrzucić podpisując go na jeden z 3 sposobów: Profilem Zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub kwotą przychodu wykazaną w zeznaniu PIT z poprzedniego roku.

- Po zaakceptowaniu wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego n podatnik otrzyma a adres e-mail wiadomość z linkiem do pobrania Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO) z potwierdzeniem złożenia deklaracji PIT-37- dodaje ekspert.

Jeśli wniosek nie zostanie zaakceptowany lub odrzucony, zeznanie automatycznie uznawane jest za poprawne w dniu 2 maja 2017.

Wniosek PIT-WZ za pośrednictwem banku można składać od 15.03 do 18.04 br. Złożenie wniosku przez serwis jest bezpłatne.