Spółka Polskie Koleje Linowe - właściciel kolejek linowych na Kasprowy Wierch, Gubałówkę, Palenicę w Szczawnicy czy ośrodka narciarskiego Jaworzyna Krynicka wraca w polskie ręce. Zarejestrowany w Luksemburgu fundusz inwestycyjny MID Europa Partners sprzedaje wszystkie swoje udziały w cennym przedsiębiorstwie rządowej agencji Polski Fundusz Rozwoju. Jeśli na transakcję pozwoli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta umowa sprzedaży zostanie podpisana jeszcze w tym roku.

Polskie Koleje Linowe - Polski Fundusz Rozwoju nowym właścicielem

Polskie Koleje Linowe były - jako część Polskich Kolei Państwowych - państwowym przedsiębiorstwem do 2013 roku. Wówczas rząd Platformy Obywatelskiej sprzedał spółkę za 215 mln złotych firmie Polskie Koleje Górskie. Tą założyły samorządy z Podhala (Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Kościelisko), ale by mieć środki na sfinansowanie transakcji dobrały sobie partnera z kapitałem. Tym był fundusz inwestycyjny MID Europa Partners, poprzez zarejestrowany, który ostatecznie stał się posiadaczem 99,8 procent Polskich Kolei Linowych. Pozostałe 0,2 procent udziału zachowały podhalańskie gminy.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ PIOTRA SUBIKA: Kasprowy Wierch wraca do macierzy

Teraz nowym właścicielem 99,8 procent akcji stanie się Polski Fundusz Rozwoju. Czy później przekaże on większą cześć swoich udziałów (odpłatnie lub za darmo) podhalańskim samorządowcom?

- Nie chcę tego komentować zanim oficjalnie odkupienia PKL nie ogłosi dziś na Kasprowym wierchu premier Morawiecki - mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego, a niemal identyczne słowa słyszymy też od starosty tatrzańskiego Piotra Bąka. Obaj panowie bardzo się jednak ze zmiany właściciela PKL cieszą. - O to by ta spółka wróciła w polskie ręce walczyliśmy od lat - mówią.

Polskie Koleje Linowe - tajemnica transakcji

Żadna ze stron transakcji nie chce jednak zdradzić kwoty za jaką rządowy PFR odkupuje Polskie Koleje Linowe. To tajemnica.

- Ze względu na zapisy umowy nie możemy komentować ceny, natomiast sam fakt, że doszło do transakcji oznacza, że jest ona satysfakcjonująca dla obu stron - informuje biuro prasowe Mid Europa Partners.

"Transakcja nabycia Polskich Kolei Linowych wpisuje się w strategię inwestycyjną funduszy Polskiego Funduszu Rozwoju w obszarze infrastruktury. PKL to wyjątkowa spółka z długoletnią historią i unikatową infrastrukturą na niepowtarzalnych krajobrazowo terenach polskich Tatr i Beskidów. PFR jest długoterminowym inwestorem, zainteresowanym rozwojem infrastruktury narciarskiej i turystycznej PKL przy zachowaniu naturalnych walorów środowiskowych regionu i we współpracy z lokalną społecznością" - powiedział Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Marcin Piasecki, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, podkreślił że: „Planowana inwestycja ma charakter długoterminowy, zakłada unormowanie sytuacji prawnej kluczowych aktywów w posiadaniu spółki PKL, takich jak np. Kasprowy Wierch, współpracę z lokalnymi gminami, powiatem, Tatrzańskim Parkiem Narodowym i zarządem PKL w celu dalszego rozwoju w obecnych i nowych lokalizacjach, z korzyścią dla lokalnej społeczności oraz ku zadowoleniu krajowych i zagranicznych turystów coraz chętniej odwiedzających polskie góry."

Oto komunikat jaki uzyskaliśmy w sprawie:
Mid Europa Partners (“Mid Europa”), wiodący fundusz private equity inwestujący w Europie Środkowo-Wschodniej, ogłosił podpisanie porozumienia w sprawie sprzedaży spółki holdingowej posiadającej 99,8 procenty udziałów w Polskich Kolejach Linowych („PKL”, „Spółka”) do Polskiego Funduszu Rozwoju („PFR”). Transakcja uwarunkowana jest m.in. uzyskaniem zgody UOKiK, a jej zakończenie przewidziane jest na koniec 2018 roku.

PKL jest największym operatorem kolei linowych, wyciągów oraz tras narciarskich w Polsce. Spółka oferuje kompleksowy zakres usług rekreacyjno-wypoczynkowych w siedmiu lokalizacjach w Tatrach i Beskidach, wliczając w to kluczowe ośrodki na Kasprowym Wierchu i Gubałówce w Zakopanem oraz na Jaworzynie Krynickiej w Krynicy-Zdroju.

Matthew Strassberg, partner współzarządzający funduszem Mid Europa, skomentował: "Nasze udane wyjście z inwestycji w PKL wpisuje się w strategię inwestowania w wiodące przedsiębiorstwa z branży konsumenckiej w regionie i wspierania ich rozwoju m.in. poprzez rozwój wachlarza i jakości oferowanych usług. W trakcie inwestycji wspieraliśmy działania zrekrutowanego przez nas zarządu mające na celu wdrożenie w PKL modelu biznesowego opartego na usługach turystycznych. Chcielibyśmy podziękować naszym współinwestorom, gminom tatrzańskim, za ich zaangażowanie, które pomogło zwiększyć atrakcyjność spółki jak również całego regionu”.

Dominika Kozłowska-Łogin, dyrektor inwestycyjny w warszawskim biurze Mid Europa odpowiedzialna za przeprowadzenie transakcji, powiedziała: „Dziękujemy naszemu zarządowi za wzorową współpracę w okresie naszej inwestycji. Poprzez rozszerzenie oferty turystycznej o usługi restauracyjne, szkoły narciarskie, sklepy z pamiątkami, koncerty oraz inne eventy, Spółka zdywersyfikowała źródła swoich przychodów, a poprzez inwestycję w transformację cyfrową, odmieniła sposób w jaki komunikuje się ze swoimi klientami.”

Janusz Ryś, prezes PKL dodał: „W imieniu całego zarządu chciałbym podziękować Mid Europa za silne wsparcie strategiczne oraz zaangażowanie kapitałowe, które sprawiło, że PKL jest obecnie czołowym graczem na polskim rynku turystyki. Chciałbym równocześnie powitać naszego nowego akcjonariusza, PFR, który ze względu na długoterminowy horyzont inwestycyjny jest w bardzo dobrej pozycji, żeby kontynuować realizację ambitnej strategii wzrostu PKL.”

Doradcami dla Mid Europa byli: Rothschild & Co (doradca transakcyjny), CMS (doradca prawny), PwC (doradca finansowy) oraz EY (doradca podatkowy).

Za przeprowadzenie transakcji po stronie Mid Europa Partners odpowiedzialni byli: Dominika Kozłowska-Łogin, Marek Rodak oraz Przemysław Krenczyk. Transakcję wspierał Zbigniew Rekusz, Starszy Doradca Mid Europa Partners, który pozyskał inwestycję oraz odpowiadał za jej monitoring.

KONIECZNIE SPRAWDŹ: