Rządowa decyzja o 14. ważnych inwestycjach drogowych w dziewięciu województwach. Sprawdź!

Zbigniew Biskupski AIP
Karolina Misztal/Polska Press
Budowa ważnych węzłów i newralgicznych odcinków dróg, poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, to główne cele ważnych inwestycji, na które zostało przeznaczonych aż 0,6 mld zł. Minister infrastruktury poinformował w poniedziałek 18 września, które z nich zatwierdził do realizacji. Oto ich wykaz i mapka ilustrująca wszystkie planowane przedsięwzięcia.

 Minister infrastruktury i budownictwa zatwierdził do realizacji 14 Programów Inwestycji dla zadań drogowych, których łączny koszt to ponad 600 mln zł. Są to zadania związane z prowadzeniem prac przygotowawczych do budowy drogi ekspresowej, rozbudową istniejących odcinków dróg krajowych wraz z dostosowaniem ich nośności do ruchu ciężkiego o nacisku 11,5 t/oś oraz poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Ponad 600 mln zł na inwestycje drogowe w 9 województwach

Rządowa decyzja o 14. ważnych inwestycjach drogowych w dziewięciu województwach. Sprawdź!
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Zadania te będą realizowane w województwach: lubelskim, dolnośląskim, lubuskim, małopolskim i śląskim, mazowieckim, świętokrzyskim, łódzkim i pomorskim.
 

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE

3 Programy Inwestycji związane z rozbudową drogi krajowej nr 74 na terenie województwa lubelskiego o łącznej długości ponad 40 km:
 
Rozbudowa DK 74 na odcinku Zamość – Miączyn
Lata realizacji robót: 2020 – 2022.
 
Rozbudowa DK 74 na odcinku Klemensów – Zamość
Lata realizacji robót: 2022 – 2024.
 
Rozbudowa DK 74 na odcinku Horyszów – Hrubieszów
Lata realizacji robót: 2022 – 2024.
 
Inwestycja obejmuje poszerzenie jezdni do 7 m, wzmocnienie istniejącej konstrukcji nawierzchni drogi do przenoszenia obciążeń do 11,5 t/oś (obecnie 8 t/oś), przebudowę skrzyżowań, mostów i przepustów, przebudowę istniejących chodników i budowę nowych ciągów pieszo-rowerowych, przebudowę geometrii wlotów dróg powiatowych i gminnych, przebudowę istniejących i budowę nowych zatok autobusowych, przebudowę istniejących zjazdów, poprawę warunków BRD (bariery ochronne i wygrodzenia w sąsiedztwie chodników).
 
Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie lubelskim na DK 82 na odc. Łuszczów - Zofiówka w ramach PBDK – Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych
Inwestycja obejmuje budowę chodników z dojściami do zatok autobusowych (880 m), korektę systemu odwodnienia, budowę przejść dla pieszych, przebudowę skrzyżowania z drogą powiatową nr 2000L (wykonanie lewoskrętu, zmiana organizacji ruchu z wykonaniem oznakowania aktywnego w osi drogi i barierami ochronnymi), budowę bezpiecznego przejścia dla pieszych w m. Łuszczów.
Lata realizacji robót: 2018 r.
 

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

Przebudowa ronda na ul. Granicznej przy „Węźle Lotnisko” Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8
W ramach zadania przebudowane zostanie rondo na ul. Granicznej. Przebudowa będzie polegała na wykonaniu dodatkowych połączeń typu „by-pass” zwiększających jego przepustowość. Dodatkowo usprawniony i uporządkowany zostanie ruch pieszy w obrębie skrzyżowania. Wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ponadto zmodernizowany zostanie system odwodnienia drogi.
Okres realizacji zadania:  2018 r.
 

WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w woj. lubuskim na dk 29 na odc. Urad – Cybinka w ramach PBDK – Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych
Inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, zapewnienie sprawnej komunikacji mieszkańców sąsiadujących miejscowości, przenoszenie ruchu turystycznego rowerowego, który zwiększy się na skutek nowego, planowanego przejścia granicznego z Republiką Federalną Niemiec w okolicy Uradu. Inwestycja obejmuje budowę ścieżki rowerowej po prawej stronie drogi o długości 5,8 km.
Okres realizacji: 2018-2019.
 

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE / ŚLĄSKIE

Budowa drogi ekspresowej S52 na odcinku Bielsko Biała - Głogoczów (etap I) proces przygotowawczy – zobowiązania podjęte (aneks)
Celem inwestycji jest budowa nowej drogi dwujezdniowej o wysokich parametrach technicznych, odciążających istniejący ciąg obecnej drogi krajowej nr 52 w celu usprawnienia ruchu, poprawienia płynności ruchu, zwiększenia bezpieczeństwa oraz odciążenia miejscowości leżących przy trasie od ruchu tranzytowego.
Prace przygotowawcze obejmą między innymi opracowanie materiałów niezbędnych do kontynuacji procedury uprawomocnienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Prace przygotowawcze prowadzone będą do 2018 r.
 

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

Rozbudowa drogi krajowej nr 60 na odcinku Gostynin – Płock
W ramach zadania rozbudowany zostanie odcinek drogi krajowej nr 60 na odcinku Gostynin - Płock o długości 9,3 km, m.in. przez dostosowanie konstrukcji drogi do nośności 115 kN/oś, przebudowę istniejących i budowę nowych chodników, budowę ścieżek rowerowych, przebudowę skrzyżowań, remont ronda, budowę zatok autobusowych, przebudowę oświetlenia ulicznego.
Okres realizacji robót: 2020 – 2022.
 
Rozbudowa drogi krajowej nr 62 na odcinku Płock - Wyszogród
W ramach zadania rozbudowany zostanie odcinek drogi krajowej nr 62 na odcinku Płock - Wyszogród o długości 30 km, m.in. przez dostosowanie konstrukcji drogi do nośności 115 kN/oś, budowę ciągów pieszych, przebudowę skrzyżowań, przebudowę istniejących i budowę nowych zatok autobusowych, przebudowę oświetlenia ulicznego. W celu poprawy przepustowości drogi na odcinku od km 123,612 do km 128,800 konieczna jest dobudowa trzeciego pasa ruchu do obsługi zjazdów i skrzyżowań.
Okres realizacji robót: 2020 – 2022.
 
Rozbudowa drogi krajowej nr 48 na odc. Kozienice – Dęblin
Rozbudowany zostanie odcinek drogi krajowej nr 48 na odcinku Kozienice - Dęblin o długości 22 km, m.in. przez dostosowanie konstrukcji drogi do nośności 115 kN/oś, budowę ciągów pieszych i pieszo-rowerowych, przebudowę skrzyżowań, przebudowę przepustów i obiektów mostowych, przebudowę istniejących i budowę nowych zatok autobusowych, przebudowę oświetlenia ulicznego.
Okres realizacji  robót:  2020 – 2022.
 
Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie mazowieckim na DK 9 w miejscowości Walentynów
Powstaną dojścia do zatok autobusowych, przesunięta zostanie jedna zatoka
i powstanie przejście dla pieszych  (od km 28,455 do km 28,815).
Okres realizacji robót: 2017 r.
 

WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w woj. świętokrzyskim na DK 74 w m. Adamów, Brzezie, Balbinów
Inwestycja polega na budowie chodnika z zatokami autobusowymi i dojściami do nich w m. Adamów, Brzezie, Balbinów od km 144+700 do km 148,700 (powiat opatowski, gmina Opatów), naprzemiennie po prawej i lewej stronie drogi krajowej nr 74 o łącznej dł. 4 km.
Zadanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na drodze krajowej nr 74 poprzez odseparowanie ruchu pieszych (dochodziło do wypadków z ich udziałem). Komunikacja pieszych, w tym dzieci idących do szkoły, odbywa się gruntowym poboczem z ograniczoną widocznością.
Okres realizacji robót: 2019 r.
 

WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE

Rozbudowa ulic Brzeźnickiej (DK 42) i Piastowskiej wraz ze skrzyżowaniami z ulicami Piłsudskiego i Krakowską (DK 91) (aneks)
W ramach inwestycji rozbudowana zostanie droga krajowa nr 42 na odcinku 0,46 km i drogi krajowej nr 91 na odcinku 0,3 km, zbudowane zostanie rondo na skrzyżowaniu ulicy Brzeźnickiej z ulicą Krakowską i Piastowską, zbudowane będą chodniki, przebudowane zatoki autobusowe oraz zamontowane urządzenia BRD.
Okres realizacji robót: 2017 – 2018.
 

WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 55 w województwie pomorskim na odcinku Malbork - Kalmuzy w ramach PBDK – Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych (aneks)
W ramach zadania zaplanowano wybudowanie chodników o łącznej długości 1,15 km.
Okres realizacji robót: 2018 r.

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu