Sejm uchwalił zmiany w emeryturach 2020. Ile wynosi waloryzacja, podwyżka najniższej emerytury, kto z trzynastą emeryturą [19.01.2020 r.]

Zbigniew Biskupski AIP
Wyższą podwyżkę niż wynikającą z prognozowanego wskaźnika 103,24 proc. otrzyma ok. 6,2 mln emerytów i rencistów. Są to osoby, których świadczenie nie przekracza 2160,49 zł brutto. Tomasz Hołod / Polska Press
W początek 2020 roku wkraczamy ze znanymi liczbami dotyczącymi zmian w dochodach emerytów i rencistów w najbliższych miesiącach. Najważniejsza to poznany tuż przed Bożym Narodzeniem wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. Nie jest on może imponujący, ale nawet przy 2-procentowej inflacji oznacza realny wzrost świadczeń dla większości osób otrzymujących emerytury, renty i inne świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W poniedziałek 23 grudnia Rada Ministrów przyjęła i zdecydowała o skierowaniu do prac w Sejmie dwie ważne ustawy dla emerytów, rencistów i osób pobierających podobne świadczenia: waloryzacji emerytur w 2020 r., wysokości najniższej emerytury, a także o wypłacie tak zwanej trzynastki dla emerytów.

Dla najuboższych ważne dwie informacje: najniższa emerytura wzrośnie od 1 marca z 1 100 zł do 1 200 zł. Wszyscy emeryci - a nie tylko najubożsi, jak pojawiały się projekty w debacie przed przyjęciem projektu ustawy - dostaną tak zwaną trzynastkę, dokładnie tyle ile wynosić będzie najniższa emerytura czyli 1 200 zł. Większość otrzyma ją wraz z waloryzacją stałej emerytury, w marcu 2020 r.

Rząd zdecydował, że od marca 2020 r. waloryzacja emerytur i rent nie będzie mniejsza niż 70 zł brutto. Wzrosną także najniższe świadczenia emerytalno-rentowe.

Waloryzacja emerytur o 3,24 proc.

Rada Ministrów przyjęła projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
Szacuje się, że od 1 marca 2020 r. wszystkie emerytury i renty wzrosną o 3,24 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł brutto.
Wyższą podwyżkę niż wynikającą z prognozowanego wskaźnika 103,24 proc. otrzyma ok. 6,2 mln emerytów i rencistów. Są to osoby, których świadczenie nie przekracza 2160,49 zł brutto.

 • Wzrosną także najniższe emerytury i renty:
 • do 1200 zł (wzrost z 1100 zł) w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej;
 • do 900 zł (wzrost z 825 zł) w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Dodatki do emerytur i rent zostaną podwyższone procentowym wskaźnikiem waloryzacji.

Łączny koszt proponowanych rozwiązań wyniesie 9,1 mld zł.

W latach 2016-2020 wzrost najniższych świadczeń dla emerytów i rencistów wyniesie 36 proc.

Będzie rewolucja w urlopach wypoczynkowych - 35 dni urlopu za każdy rok pracy dla każdego? Po prostu kliknij w ten tekst i dowiesz się więcej!

Trzynastka dla emerytów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

W poniedziałek 23 grudnia 2019 r. rząd zdecydował, że dodatkowe świadczenie dla wszystkich emerytów i rencistów (tzw. „13” emerytura) będzie wypłacane corocznie. Rozwiązanie to jest realizacją obietnicy złożonej przez premiera Mateusza Morawieckiego w expose.

Niedziele handlowe w 2020 roku to niemal jak gra w rosyjską ruletkę. W sumie niedziel bez zakazu handlu jest siedem. Wiesz kiedy? Czy niedziela 19 stycznia jest niedzielą bez zakazu handlu? Gdzie zrobisz zakupy w niedzielę 19 stycznia. Które niedziele 2020 roku są niedzielami handlowymi - pełna lista. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

W kwietniu 2020 r. emeryci i renciści otrzymają dodatkowo 1200 zł brutto (nieliczne osoby dostaną to świadczenie w maju 2020 r.).

Pieniądze zostaną wypłacone automatycznie, bez żadnych formalności.
Wypłata odbędzie się bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.
„13” emeryturę otrzyma ok. 9,8 mln emerytów i rencistów. Koszt wypłaty dodatkowego świadczenia w 2020 r. wyniesie ok. 11,7 mld zł.

 • Trzynastkę otrzymają osoby uprawnione do:
 • emerytur i rent w systemie powszechnym,
 • emerytur i rent rolników,
 • emerytur i rent służb mundurowych,
 • emerytur pomostowych,
 • świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
 • rent socjalnych,
 • rent strukturalnych,
 • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych,
 • rodzicielskich świadczeń uzupełniających,
 • rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Sejm uchwalił

W czwartek 9 stycznia Sejm przyjął rządową ustawę gwarantującej coroczną wypłatę dodatkowego świadczenia dla wszystkich emerytów i rencistów. W tym roku na tzw. trzynastą emeryturę przeznaczone zostanie łącznie 11,75 mld złotych.
Trzynasta emerytura została wypłacona po raz pierwszy w 2019 r. Wsparcie otrzymało łącznie ok. 9,8 mln osób. Rząd proponuje, żeby od 2020 r. trzynasta emerytura była rozwiązaniem stałym, wypłacanym corocznie.

„To zobowiązanie do zapewnienia wielowymiarowo pojmowanego bezpieczeństwa obywateli Rzeczypospolitej. To jest bardzo dobra wiadomość, bo jest to wyraz solidarności międzypokoleniowej i solidarności, która sprawia, że los blisko 10 mln emerytów i rencistów będzie lepszy, będzie poprawiony” – mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, ustawa „jest propozycją bez precedensu, ponieważ dotyczy ona nie tylko całego państwa polskiego (...), ale dotyczy osób nam szczególnie bliskich - naszych rodziców, babć, dziadków” – dodał premier.
Szczegóły projektu
Z ustawy wynika, że na dodatkowe świadczenia w 2020 roku przeznaczone zostanie 11,75 mld zł. Wsparcie otrzyma ok. 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Świadczenie będzie wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. Rządowa propozycja zakłada, że w 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Proponowane rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, w takiej formie, w jakiej pobierana jest obecnie emerytura. Z kwoty świadczenia nie będą też dokonywane potrącenia i egzekucje, świadczenie nie będzie też wliczane do dochodu.

Co jeszcze

Pozostaje tylko kwestia wysokości wskaźnika waloryzacyjnego pieniędzy zgromadzonych w ZUS dla osób, które dopiero będa składały wniosek o emeryturę, przechodząc na nią w 2020 r. termin do podania wskaźnika rocznej waloryzacji to czerwiec 2020. Z pewnością będzie on jednak wysoki - na tyle, by osoby nabywające uprawnienia emerytalne już w pierwszej połowie 2020 r. poważnie rozwazyły odłożenie składania wniosku na drugą połowę przyszłego roku, wtedy bowiem wyliczona im emerytura może być wyższa o kilkadziesiąt-kilkaset złotych w stosunku do ustalanej przed roczną waloryzacją.

W tym roku czekają nas dynamiczne zmiany na rynku pracy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 41

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Żeby było sprawiedliwie, to trzeba tym nędzarzom ze starego portfela, czyli przechodzącym przed 1999 rokiem, ponownie przeliczyć tak zwaną kwotę bazową, ponieważ wynosiła ona wówczas 660 zł !!!. Piszę tu o emerytach ze stażem pracy ponad 35 lat, którzy są dołowani i dostają obecnie emerytury w wysokości takiej samej jak nieroby z 5 letnim stażem pracy !!! To jest dopiero bezprawie i niesprawiedliwość. Tak poza tym, to kwota waloryzacji netto 57 zł nie pokryje nawet w części podwyżek jakie doświadczyłem po nowym roku : za prąd 30zł/ m-c (nie mam gazu) i za wywóz śmieci 24 zł/m-c. Jeszcze nie wiem o ile wzrośnie za podatek od nieruchomości, cale też liczę na około 40 zł. A więc CO TO ZA WALORYZACJA ???

E
Emeryt

Emeryci glosowali na pis to niech cierpia moze w koncu zrozumieja ze pis ich oszukuje niech daja 8000 tys wolne od podatku i zobacza co to jest podniesiona emerytura inflacja 7 % waloryzacja 3 jawne oszustwo trzeba myslec na wyborach a nie teraz plakac

G
Gość

"Emeryci i renciści popierajcie władzę czynem.Umierajcie przed terminem!."

Taką dewizą kierują się po kolei wszystkie ekipy rządowe w Polsce i to obojętnie od tego, jakie barwy partyjne prezentują!.

E
Emerytka
12 stycznia, 8:51, Gość:

A co emerytami którzy otrzymują 500 zł.emerytury za co mają żyć o tych nawet nie wspominają

Trąbią codziennie jacy to bogaci będą emeryci!Nikt nie wspomniał nawet o tych ludziach którzy nie mają minimalnej nie że swojej winy muszą głodowac!!Emerytom recistom itd. wszystkim innym się podwyższa! Ci biedni ludzie potrzebni tylko do głosowania!!Czekamy na wasze 5,10zl

G
Gość

A co emerytami którzy otrzymują 500 zł.emerytury za co mają żyć o tych nawet nie wspominają

G
Gość

Coraz więcej polaków za granicą wraca z powrotem do Polski ponieważ inwestują Bitcoina tylko śmieszne 250euro a budują biznes na lata rzędu 22.000zł miesięcznie. Teraz każdy może tak zarabiać zobaczcie film jak to robią i zapiszcie się do biznesu na stronie: http://systemzarabiania.pl

G
Gość
4 stycznia, 19:34, Gość:

Glosowalem na PO teraz bede na PiS.

To samo ja. PO ma durze poparcie w ZK chyba?

G
Gość

Glosowalem na PO teraz bede na PiS.

G
Gość
30 grudnia 2019, 08:11, Romek:

Inflacja w tym roku wyniosła 6%a nie 3,24.Rzad to złodzieje poraz kolejny okrada uczciwie pracujących emerytów. Ale chcieliście kapitalizmu najbardziej krwiożerczego ustroju to macie. Teraz myślcie co zrobić

1 stycznia, 07:41, Gość:

Widziały gały kogo wybierały ? Chcieliśta to mata.

A PO co dało nic 3 zł podwyżki emerytury zapomniałeś ?

G
Gość

Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego ---> http://russex.xyz

G
Gość

Wypuścili autora z Abramowic i jeszcze nie ochłonął- 2 procentowa inflacja? - może procentów się napił bo to zdaje się nie wzrosło w ubiegłym roku.

G
Gość
30 grudnia 2019, 08:11, Romek:

Inflacja w tym roku wyniosła 6%a nie 3,24.Rzad to złodzieje poraz kolejny okrada uczciwie pracujących emerytów. Ale chcieliście kapitalizmu najbardziej krwiożerczego ustroju to macie. Teraz myślcie co zrobić

Widziały gały kogo wybierały ? Chcieliśta to mata.

G
Gość

Dziekowac Bogo ze PO PSL juz nigdy nie bedzie rzadzic...

T
Tomek

A co zostały dane wytyczne GUS ile ma ogłosić inflację brawo Morawiecki.

J
Jurek

Jak może być znany wskaźnik 3,24 już od kwietnia jeszcze GUS nie wie jaka będzie inflacja bo będzie wiadomo pod koniec stycznia 2020 roku przestańcie w końcu robić gupów z emerytów.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3