Rozpoczynamy kolejny sezon grzewczy. W jaki sposób ogrzewać nasze domy i mieszkania, żeby zapewnić sobie odpowiedni komfort i zadbać o jakość powietrza nie wydając przy tym fortuny.

Mimo, że to już niemalże połowa października za oknem wciąż ciepło i słonecznie. Jednak z uwagi na zimne noce i poranki wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, a także indywidualnych gospodarstw domowych rozpoczęło już kolejny sezon grzewczy. Badanie Budownictwo energooszczędne oczami Polaków zrealizowane w ramach kampanii „Nie trać energii” pokazało, że odpowiednia temperatura pomieszczeń jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na zdrowie i komfort mieszkańców. Wciąż jednak wielu Polaków nie wie, jak można optymalnie zarządzać ciepłem, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki w pomieszczeniach i minimalne obciążenie dla portfela.

Efektywny system ogrzewania

Wśród wszystkich kosztów eksploatacji naszych mieszkań bez wątpienia to energia stanowi największy udział. I wbrew pozorom najistotniejsze nie są koszty prądu, tylko koszty ciepła stanowiące aż 70 proc. wydatków na energię- podkreslają eksperci Danfoss. Ale podobnie jak w przypadku energii elektrycznej, dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń oraz wprowadzeniu dobrych nawyków możemy uzyskać znaczące oszczędności zużycia ciepła, a tym samym kosztów ogrzewania.

Podstawą efektywnego systemu ogrzewania jest wysokosprawne i niskoemisyjne źródło ciepła.

W miastach najlepszym rozwiązaniem jest ciepło sieciowe. Na obszarach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci ciepłowniczej dobór odpowiedniego urządzenia powinien być poprzedzony dokładną analizą zapotrzebowania na ciepło w konkretnym budynku. Dzięki temu unikniemy dość częstego problemu przewymiarowania źródła ciepła, które następnie skutkuje jego nieefektywną pracą, a także niepotrzebnie wyższymi kosztami – zarówno zakupu samego urządzenia, jak i jego dalszej eksploatacji.

Nie warto również stawiać na najtańsze przestarzałe technologie, charakteryzują się one bowiem znacząco niższą sprawnością wytwarzania ciepła. Dbając o zdrowie, jakość środowiska, czy po prostu o naszą wygodę wybierajmy urządzenia czyste i ekologiczne, jak np. wysokosprawne kotły gazowe czy pompy ciepła.

Świadome zarządzanie ciepłem

Samo źródło ciepła nie zapewni nam oszczędności, potrzebujemy jeszcze efektywnej dystrybucji i zarządzania ciepłem w budynku, dlatego kolejnym istotnym aspektem jest odpowiednie zarządzanie przepływem ciepła. Instalacja ogrzewania powinna być prawidłowo zrównoważona, dzięki czemu nawet w dużych budynkach unikniemy problemu z niedogrzaniem części pomieszczeń oraz przegrzaniem innych. To samo dotyczy instalacji ciepłej wody użytkowej. Równoważenie instalacji pozwala uniknąć długiego oczekiwania aż z naszego kranu popłynie ciepła woda, co jest szczególnie odczuwalne właśnie w okresie jesienno-zimowym. W przypadku ogrzewania zrównoważenie instalacji zapewnia optymalny dopływ ciepła do każdego odbiornika.

W celu zrównoważenia instalacji montujemy zawory równoważące w określonych miejscach instalacji – zwykle na poszczególnych pionach lub odgałęzieniach. Ich zadaniem jest zdławienie nadwyżki ciśnienia w obiegu danego medium oraz ustalenie wielkości wymaganego przepływu, a następnie jego korektę w zależności od obciążenia systemu. Dzięki prawidłowemu zrównoważeniu instalacji możemy osiągnąć nawet do 20 proc. oszczędności. Nie jest to jednak zadanie dla każdego z nas i równoważeniem instalacji powinien zająć się specjalista.

Regulacja temperatury a oszczędność energii

To co na pewno możemy zrobić sami i co przynosi jeszcze większe oszczędności to regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Dostosowanie wysokości temperatury zarówno do funkcji danego pomieszczenia, liczby przebywających w nim osób czy pory dnia ma istotne znaczenie z perspektywy naszego komfortu i zdrowia. Podczas, gdy w łazience komfortowa temperatura to ok 24 st. C, to już w pokoju dziennym wystarczy 21 st. C, a spać najzdrowiej jest w jeszcze niższej temperaturze – nawet 17 st. C.

Co więcej, takie drobne zmiany temperatury przekładają się również na wymierne oszczędności energii, a tym samym kosztów ogrzewania. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 1 st. C pozwala oszczędzić nawet do 6 proc. energii.

Dlatego warto stosować regulację temperatury nie tylko w zależności od funkcji pomieszczenia, ale również w miarę zmieniających się warunków i ilości dodatkowych zysków energii – pochodzących z promieni słonecznych, naszych aktywności takich jak pranie czy gotowanie, a nawet od nas samych – im więcej osób w pokoju, tym cieplej. Właściwa regulacja temperatury umożliwiająca efektywne wykorzystanie naturalnych zysków ciepła, a także eliminująca niepotrzebne ogrzewanie pustych pomieszczeń, może przyczynić się do ok. 23 proc. oszczędności energii.