Spis treści
Shopee niespodziewanie wycofało się z Polski
Kierownictwo Shopee Polska przekazało komunikat, że od 13 stycznia platforma internetowa kończy swoją działalność na polskim rynku. Przedsiębiorstwo działało w Polsce przez półtora roku – od września 2021.
Polska miała być przystankiem do wchodzenia na kolejne rynki. Następne miała być zachodnia Europy. Tymczasem w Hiszpanii i Francji firma postanowiła wycofać się już w 2022 r. Podobnie było w przypadku takich krajów jak Meksyk, Chile, Argentyna i Kolumbia.
Shopee zainwestowało w reklamę w Polsce ponad 50 mln zł
„We wrześniu Wirtualne Media pisały, że po roku działalności na platformie Shopee w Polsce sprzedawało 53 tys. sprzedawców z Polski, a liczba kupujących dziennie wynosiła setki tysięcy. Portal podawał za Mediapanelem, że w październiku 2022 r. Shopee miała ponad 9,4 mln użytkowników miesięcznie. Zajmowała więc czwarte miejsce w Polsce wśród e-platform. Przed nią byli tylko AliExpress, MediaExpert i, oczywiście, Allegro” – czytamy w serwisie Business Insider.
Pierwsze straty netto Shopee notowało od lipca 2021 r. To wtedy doszło do zarejestrowania spółki w kraju. Pełna działalność rozpoczęła się dopiero we wrześniu. Te miesiące wygenerowały ponad 27,6 mln zł straty netto – wynika ze sprawozdania firmy.
„Danych za 2022 r. jeszcze nie ma, jednak firma była bardzo aktywna, jeśli chodzi po reklamę. Branża szacuje, że w rok wydała na nią ponad 50 mln zł – nie cennikowo, tylko realnie” – donosi Rzeczpospolita.
Duże kampanie Shopee nie przynosiły efektów
– Pierwsze oznaki porażki Shopee w Polsce było widać już w maju, kiedy zmasowana kampania reklamowa nie przyniosła znaczącego wzrostu liczby osób faktycznie kupujących, a raczej zirytowała internautów. Wprawdzie firma pozyskiwała nowych klientów, którzy robili zakupy na próbę, ale wielu z nich nigdy już nie wróciło – mówi Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry cytowana przez Rzeczpospolitą.
Dodaje, że jest to symptom niezrozumienia polskiego rynku i silnej pozycji Allegro. Jej zdaniem w Polsce nie sprawdziły się modele stosowane wcześniej na azjatyckich rynkach.
„Biorąc to pod uwagę, a także fakt utrzymującej się znacznej niepewności makroekonomicznej tego regionu, która zaburza ocenę możliwości rozwoju w perspektywie długofalowej, zdecydowaliśmy się na zakończenie naszej działalności w Polsce” – napisała platforma w specjalnym oświadczeniu.
Z kolei Michał Brański, wiceprezes Wirtualnej Polski Holding w komentarzu dla Wirtualnemedia.pl stwierdził, że „Polska dla Shopee była egzotyczną peryferią, a nie kluczowym rynkiem”.
Jaka przyszłość Shopee i e-handlu w Polsce?
Firma w oświadczeniu napisała, że planuje skoncentrować swoją działalność na „rynkach Azji i Ameryki Łacińskiej”, ponieważ tam znajduje się „silny długoterminowy potencjał wzrostu”.
Wycofanie się z Polski tak dużego gracza na rynku e-handlu oznacza zmniejszenie konkurencji, a co za tym idzie gorsze warunki dla kupujących i sprzedających na różnych platformach. Chodzi m.in. o opłaty i prowizje, które – niewykluczone, że wzrosną. Za to zadowoleni mogą być właściciele konkurencyjnych platform do sprzedażny w internecie.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?