Singiel to ma ma klawe życie, ale też musi pożyczać przed pierwszym

Zbigniew Biskupski AIP
Paweł Relikowski
Dziś, zaraz po Walentynkach, jest Dzień Singla. To ulbiony klient... firm pozyczkowych. Z analiz Wonga typowy pozyczkobiorca to 34-letni singiel, zarabiający średnio 3,7 tys. zł, korzystający z nowych technologii. Przeciętnie pożyczył on w tej instytucji finansowej około tysiąca złotych.

Jak wynika z danych firmy za 2016 r., co drugi pożyczający (51 proc.) chociaż raz aplikował o udzielenie przez nią finansowania z wykorzystaniem smartfona.

Smartfon czyni cuda

Wonga, która specjalizuje się w pożyczkach online, od samego początku działalności w Polsce udostępnia mobilną stronę w standardzie RWD, dzięki czemu obserwuje postępującą smartfonizację klientów usług finansowych.
Jak szacuje Deloitte w „Global Mobile Consumer Survey” dostęp do smartfonów ma dziś już 80 proc. z nas. W sektorze finansowym przenoszenie usług do kanału mobilnego jest jednym z najsilniejszych trendów w sprzedaży i obsłudze.

Czytaj też:
Każdy z nas spłaca lub wkrótce spłacał będzie pożyczkę albo kredyt. Już zaczyna być drożej i co dalej?

Osoby korzystające z oferty Wonga to świadomi konsumenci, z dobrą historią kredytową i obeznani z nowymi technologiami. Wszyscy mają rachunek bankowy i telefon komórkowy oraz dostęp do internetu.

– W Wonga wychodzimy z założenia, że tylko świadomi konsumenci w pełni mogą skorzystać z możliwości, jakie daje współczesny rynek finansowy. Dbamy o edukację naszych klientów w tym zakresie. A ona przynosi rezultaty. Większość naszych klientów wie, w jakiej wysokości i na jaki czas są w stanie zaciągnąć zobowiązanie finansowe. Większość z nich cieszy się dobrą historią kredytową oraz wysokim rankingiem przyznawanym przez Biuro Informacji Kredytowej – mówi Marcin Borowiecki, prezes Wonga w Polsce.

Tysiąc złotych na trzy miesiące

W 2016 r. średnia pożyczka w Wonga była brana na 89 dni i wynosiła 1 000 zł. – Te liczby się zmieniają z kwartału na kwartał. Już 82 proc. naszego portfela to pożyczki ratalne (na koniec 2015 r. wynosiły niecałe 50 proc.) i ta wartość będzie rosła. W czwartym kwartale zeszłego roku średnia pożyczka wyniosła 1 090 zł, a średnia pożyczka ratalna – 1 660 zł – wyjaśnia Marcin Borowiecki.

Single w przewadze

Klienci Wonga to przeważnie single (60 proc). Aż 76 proc. klientów stanowiły osoby w wieku 25+, przy czym średni wiek pożyczkobiorcy firmy w ubiegłym roku wynosił 34 lata. Prawie co trzeci klient mógł się pochwalić wykształceniem wyższym. Niespełna co dziesiątym pożyczkobiorcą firmy był przedsiębiorca. 53 proc. konsumentów usług stanowili mężczyźni.
Przeciętne dochody klienta Wonga wynosiły średnio 3 749,37 zł, przy czym co czwarty pożyczkobiorca deklarował, że zarabiał powyżej 3 tys. zł netto. Około 38 proc. konsumentów pracowało na pełen etat.

Czytaj też:
Chcesz zadbać o zdrowie, odzyskać urodę oraz przedłużyć młodość? Sprawdź dlaczego purpurowa dieta jest hitem żywieniowym 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu