Skarbówka żąda wyjaśnień o spadek dochodów i grozi wysoką karą pieniężną. Ma do tego prawo?

Agnieszka Moryc/AIP
Tomasz Czachorowski / Polska Press
Niedawno media zbulwersowała informacja o żądaniu przez skarbówkę od przedsiębiorcy, by ten się wytłumaczył ze spadku dochodów w kolejnym roku prowadzenia działalności. To absurd, wszak prowadzenie biznesu jest jednoznaczne z ponoszeniem ryzyka? Nic bardziej błędnego. W ubiegłym roku było 475 takich wezwań, a wszystko dzieje się zgodnie z prawem - Ordynacją podatkową.

Mimo zapowiedzi rządu przedsiębiorcy wciąż spotykają się z absurdalnymi zachowaniami ze strony fiskusa. Tylko w 2017 r. Urząd Skarbowy zażądał od 475 przedsiębiorców wyjaśnień spadku dochodów, a liczba wezwań rośnie.

Przedsiębiorca musi złożyć wyjaśnienia pod groźbą kary

Interpelacja złożona przez posłanki Marie Małgorzatę Janyskę oraz Krytynę Sibińską do Ministerstwa Finansów porusza ważne zagadnienie dla każdego przedsiębiorcy.

Małe firmy zapłacą niższy ZUS - na zasadach podobnych do pracowników. Niestety, skorzysta z tego niewielu samozatrudnionych, bo... Kliknij w ten tekst, by poznać szczegół.

Czy przedsiębiorca ma obowiązek tłumaczenia się fiskusowi z gorszej kondycji firmy, wzrostu kosztów, inwestycji, niekorzystnych zmian prawnych ograniczających prowadzenie działalności gospodarczej?

W teorii to przedsiębiorca odpowiada za wynik finansowy prowadzonej firmy, natomiast państwo powinno dołożyć wszelkich starań, by stworzyć możliwie najlepsze warunki do prowadzenia biznesu. Niestety polska rzeczywistość znacznie się różni od modelowej współpracy organów podatkowych i biznesu.

Firma odnotowała spadek dochodów? Fiskus zażąda wyjaśnień. Złóż je bo zapłacisz ogromną grzywnę!

Ta zmiana rozkładu jazdy PKP po wakacjach najbardziej zaboli dojeżdżających na co dzień do pracy lub szkoły. Po prostu kliknij, a poznasz zmiany w rozkładzie PKP.

Umocowanie prawne dla tego typu wezwań stanowi art. 155 Ordynacji Podatkowej. Jeżeli jest to niezbędne do wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy, organ podatkowy może wezwać stronę lub inne osoby do złożenia wyjaśnień, zeznań, przedłożenia dokumentów. Kara za nieudzielenie fiskusowi w wyznaczonym terminie może być bardzo dotkliwa - nawet do 720 stawek dziennych.
W 2018 r. Minimalna wartość stawki dziennej wynosi 70 złotych, a maksymalna 28 tys. złotych.

Jak przygotować się do wizyty w urzędzie? - czytaj str. 2.

Organ podatkowy w treści wezwania musi wskazać w jakiej sprawie, w jakim charakterze i w jakim celu wzywa przedsiębiorcę, dlatego daje to możliwość do odpowiedniego przygotowania się. Wezwany powinien przygotować wszystkie dokumenty, informacje lub dowody, które mogłyby się przyczynić do wyjaśnienia sprawy.

Wezwana osoba powinna posiadać ze sobą dokumenty pozwalające na jej identyfikację (dowód osobisty). Przepisy dopuszczają także reprezentowanie przez pełnomocnika lub na piśmie, w tym także w formie dokumentu elektronicznego. Charakter działań powinien być dostosowany do specyfiki zapytania ze strony fiskusa. W skomplikowanych sprawach warto skorzystać z konsultacji doradcy podatkowego.

Prowadzenie firmy w Polsce w dalszym ciągu nie jest łatwe
Zmiany proponowane przez polski rząd usprawniają prowadzenie biznesu nad Wisłą, jednak wciąż jesteśmy daleko z tyłu za takimi europejskimi krajami jak Wielka Brytania czy Irlandia, które są synonimem wolności gospodarczej i prostego, przejrzystego prawa.
Raport Doing Business 2018 Banku Światowego klasyfikuje Polskę na 27 miejscu w klasyfikacji warunków do prowadzenia biznesu. W raporcie oceniano prawne aspekty prowadzenia biznesu w danym kraju. Pierwsze miejsce zajęła Nowa Zelandia, przed Singapurem. Polskę wyprzedza m.in. Gruzja, Macedonia czy Litwa.

Raport “Czego życzą sobie polscy przedsiębiorcy w 2018 r.” przygotowany przez Admiral Tax pokazuje, że wśród polskich przedsiębiorców największe oczekiwania dotyczą przewidywalności prawa, mniejszej biurokracji. Dopiero na dalszych miejscach są punkty, za które przedsiębiorcy są bezpośrednio odpowiedzialni, czyli szybszy rozwój firmy.
Bezsensowne przepisy oraz wysoka biurokracja sprawiają, że właściciele firm spędzają więcej czasu na tzw. “papierologii”, zamiast na rozwijaniu własnych firm i zwiększaniu dochodów. A to w prostej linii przekłada się na wzrost wpływów do budżetu państwa z tytułu podatków.

Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax, polsko-brytyjskiej firmy doradztwa podatkowego

Mały ZUS to przywilej dla wybranych. Od nowego składki ZUS i tak będą wyższe. O ile dla kogo - dowiesz się klikając po prostu w ten tekst.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skarbówka żąda wyjaśnień o spadek dochodów i grozi wysoką karą pieniężną. Ma do tego prawo? - Strefa Biznesu

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu