Supernowoczesna szkoła w małym mieście? To możliwe!

Materiał informacyjny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
Rozbudowa szkoły to duży projekt, który może pochłonąć nawet 2-3 roczne budżety inwestycyjne małego miasta. Jak sprawnie zrealizować takie przedsięwzięcie, nie zaniedbując przy tym innych potrzeb mieszkańców, opowiada Grzegorz Szuplewski, burmistrz Piastowa.

W ostatnich latach Piastów rozbudował Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. Jaki był zakres tego projektu?

Powstał nowy budynek dydaktyczny oraz nowoczesna hala sportowa z 200 miejscami na widowni. Ponadto w drugim etapie inwestycji została przeprowadzona gruntowna modernizacja dawnego budynku. Łącznie do dyspozycji uczniów i pedagogów oddaliśmy 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. To blisko trzykrotnie więcej niż miał dotychczasowy budynek szkoły.
Na powstałej przestrzeni swoje miejsce znalazła również miejska biblioteka publiczna, z której będą mogli korzystać zarówno uczniowie uczęszczający do liceum, jak i pozostali mieszkańcy Piastowa. Chcemy, by to miejsce stało się centrum edukacji, kultury, wszystkiego, co wiąże się z nowoczesnymi metodami kształcenia, poszukiwania informacji, czerpania z nich wiedzy. Niewątpliwie przyczyni się to do powiększenia oferty edukacyjnej oraz kulturalnej miasta.

Inwestycja to nie tylko nowy obiekt, ale również energooszczędność. Czy mógłby Pan powiedzieć coś więcej na ten temat?

Cały kompleks spełnia wysokie wymogi oszczędności energii, zbliżając się wręcz do poziomu pasywności energetycznej. Na zapotrzebowanie na ciepło odpowiadają gruntowe pompy ciepła. Aż 69 instalacji dostarczających ciepło zostało zamontowanych na głębokości 135 metrów pod płytą parkingu. Natomiast zapotrzebowanie na energię elektryczną niezbędną do zasilania pomp zapewnia instalacja fotowoltaiczna zainstalowana na dachu nowego budynku dydaktycznego.
Dodatkowo budynek wyposażony jest w wentylację filtrującą powietrze, dzięki czemu uczniowie oddychają powietrzem wolnym od zanieczyszczeń.

Jak przebiegała realizacja Państwa projektu?

Do przedsięwzięcia przystąpiliśmy w 2016 roku. Kilka miesięcy zajęło opracowanie projektu, uzyskanie warunków jego realizacji oraz pozwolenia na budowę.

Niemal natychmiast zaczęliśmy szukać sposobu na sfinansowanie tej inwestycji. Dość szybko zorientowaliśmy się jednak, że ze względu na skalę przedsięwzięcia miasta nie będzie stać, żeby samodzielnie sfinansować ten projekt. Musielibyśmy poświęcić 2―3 roczne budżety inwestycyjne, by zrealizować tę wielką budowę. A wzięcie kredytu, dużego jak na możliwości naszego miasta, zablokowałoby inne zadania inwestycyjne, które również są bardzo ważne dla naszych mieszkańców.

Zdecydowaliśmy się zrealizować projekt w partnerstwie publiczno-prywatnym. Koszt inwestycji, czyli ponad 80 milionów złotych, miasto będzie spłacać w perspektywie 20 lat w formie opłat za dostępność.

Czy widzi Pan również jakieś inne, pozafinansowe zalety realizacji inwestycji w PPP? Co jeszcze przemawiało za takim rozwiązaniem?

Partner prywatny przez ponad 20 lat będzie odpowiadał za jakość budynków, które wybudował oraz urządzeń w nich zainstalowanych. Musi on zapewnić zadeklarowany w umowie standard funkcjonowania inwestycji, w tym zagwarantowany poziom oszczędności energii.

Jest to więc swego rodzaju gwarancja dla podmiotu publicznego, że inwestycja została zrealizowana rzetelnie, co jest w interesie obu stron. Partnera publicznego, bo on za to ostatecznie zapłaci, ale też partnera prywatnego, ze względu na to, że korzyści z zawartej umowy zostałyby przecież umniejszone, gdyby musiał on kilkukrotnie poprawiać swoje dzieło.

Co było dla Państwa największym wyzwaniem w realizacji tego projektu?

Na etapie przygotowania inwestycji było to sformułowanie założeń do przetargu, poprzedzone wieloma miesiącami rozmów w trakcie prowadzonego dialogu konkurencyjnego. A w trakcie realizacji przedsięwzięcia uzgadnianie szczegółów porozumienia się w sprawach spornych.

Jak poradzili sobie Państwo z tymi wyzwaniami?

Doradzała nam renomowana kancelaria, wyspecjalizowana w zakresie PPP ― kompetentna, otwarta, a czasami również gotowa do takiego trochę niestandardowego spojrzenia na problemy, które zawsze mogą się pojawić.

Korzyścią, jaką partner publiczny czerpie z doradztwa, jest przede wszystkim pewność w tym obszarze, w którym nie każdy samorząd jest doświadczony. To była nasza pierwsza inwestycja realizowana w PPP i na pewno o wiele trudniej byłoby przejść bezpiecznie tę niełatwą drogę, niż gdybyśmy byli pozbawieni doradztwa.

Czy poleciłby Pan inwestycje w PPP innym samorządom?

W sytuacji niedoboru środków finansowych, z jakimi często borykają się samorządy, formuła realizacji inwestycji właśnie w PPP jawi się jako bardzo ciekawe i skuteczne narzędzie. Warto po nie sięgnąć i rozważyć możliwość jego zastosowania w sytuacji każdego samorządu, czy jest to mała gmina wiejska, czy kilkusettysięczne miasto.

***
Czym jest PPP?
Partnerstwo publiczno-prywatne (zwane w skrócie PPP) to metoda realizowania przedsięwzięć inwestycyjnych oraz świadczenia usług publicznych. Polega na długoletniej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i sektorem publicznym, która prowadzi do pełnego wykorzystania potencjału obydwu stron. Mówiąc najprościej, instytucja publiczna określa zadania (np. budowa i utrzymanie szkoły, parkingu), a wybrany w drodze konkurencyjnego postępowania partner prywatny realizuje te cele, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie.

Po więcej informacji na temat partnerstwa publiczno-prywatnego warto zajrzeć na oficjalną stronę internetową ppp.gov.pl, gdzie poza wyjaśnieniem tego czym jest PPP i jak je stosować, znajdują się publikacje, wytyczne, dobre praktyki, komunikaty o prowadzonych szkoleniach, warsztatach oraz oferta wsparcia skierowana do podmiotów publicznych w zakresie przygotowania projektu do realizacji w PPP.

Na stronie znajduje się też baza danych dotycząca zakończonych oraz planowanych przedsięwzięć PPP, która stanowi doskonałe źródło informacji, a przede wszystkim inspiracji dla gmin, które chciałyby przeprowadzić inwestycję, wykorzystując PPP.

Ministerstwo uruchomiło również platformę e-learningową na stronie pppszkolenia.gov.pl. Znajdują się na niej interaktywne lekcje, z których można dowiedzieć się: czym jest PPP, jak przygotować projekt w tej formule oraz jak wybrać partnera prywatnego. Dostęp do kursów jest darmowy, a dzięki formie online każdy może je przejść w swoim tempie.

Chcesz zdobyć wiedzę pozwalającą bezproblemowo przeprowadzić inwestycję w PPP? Zarejestruj się już dziś na stronie pppszkolenia.gov.pl.

Artykuł powstał w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które jest Jednostką Centralną odpowiedzialną za rozwój sektora PPP w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie