MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Opatowie. Przewodnicy zapraszają na spacer „Ścieżką świętego Marcina” w sobotę, 18 maja

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
18 maja przewodnicy Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Opatowie zapraszają na spacer „Ścieżką świętego Marcina”. Początek o godzinie 20
18 maja przewodnicy Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Opatowie zapraszają na spacer „Ścieżką świętego Marcina”. Początek o godzinie 20 Sandra Krakowiak
W sobotę 18 maja przewodnicy Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Opatowie zapraszają na spacer „Ścieżką świętego Marcina”. O godzinie 20 rozpocznie się niezwykła wyprawa, podczas której będzie można poznać historię romańskiej kolegiaty.

Noc Muzeów w Opatowie

W sobotę 18 maja przewodnicy Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Opatowie zapraszają na spacer „Ścieżką świętego Marcina”. Spotkanie zostało przygotowane z okazji Nocy Muzeów.
Podczas sobotniej wyprawy będzie można poznać historię naszej prastarej, romańskiej Kolegiaty.

Z okazji Nocy Muzeów PTTK organizuje nocne zwiedzanie wokół Romańskiej Kolegiaty pod hasłem "Ścieżką Świętego Marcina".
- Na zwiedzanie z przewodnikiem zapraszamy o godzinie 20. Zwiedzanie odbywa się w ramach promocji Historycznego Opatowa – mówi prezes opatowskiego oddziału PTTK Zofia Niedbała.

Opatowska kolegiata pod wezwaniem świętego Marcina Biskupa to najcenniejszy zabytek architektury romańskiej i jedna z najlepiej zachowanych dwunastowiecznych bazylik w Polsce. W tym majestatycznym obiekcie znaleźć można cenne przykłady dzieł sztuki doby gotyku, renesansu i baroku. Szczególne znaczenie artystyczne i naukowe kolegiaty ma faza romańska. Kamienna świątynia prezentuje typ bazyliki dwuwieżowej. Jej forma architektoniczna przetrwała w znacznej mierze w pierwotnym kształcie, a późniejsze przebudowy nie wpłynęły znacząco na zmianę sylwety zabytku.

Kolegiata wiąże się z postacią Krzysztofa Szydłowieckiego (1466-1532) – jednego z najpotężniejszych możnych swoich czasów, kanclerza wielkiego koronnego, kasztelana sandomierskiego i krakowskiego, wojewody krakowskiego, starosty krakowskiego.
W jej murach znajdują się wybitne przykłady renesansowej rzeźby sepulkralnej w postaci zespołu nagrobków kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego oraz jego dzieci: Anny, Ludwika Mikołaja i Zygmunta autorstwa znakomitego grona rzeźbiarzy: Bernardino Zanobi de Gianotis z Krakowa, Giovanniego Cini ze Sieny i być może Bartłomieja Berrecciego, którego warsztatowi przypisuje się wykonanie nagrobka małego Ludwika Mikołaja - jednej z pierwszych renesansowych realizacji sepulkralnych przedstawiających śpiące niemowlę w pozie „sansovinowskiej”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie