Szybka podwyżki emerytury bez waloryzacji i dodatków? Ponowne przeliczenie emerytury. To nawet kilkaset złotych więcej co miesiąc

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Nie zawsze przeliczenie emerytury będzie korzystne dla seniora, jednak są przypadki, kiedy zyskać można nawet kilkaset złotych miesięcznie.
Nie zawsze przeliczenie emerytury będzie korzystne dla seniora, jednak są przypadki, kiedy zyskać można nawet kilkaset złotych miesięcznie. 123rf.com/vivoo
Podwyżki emerytur bez dodatków od państwa i jednej czy dwóch waloryzacji? To zdecydowanie realne, a sam ZUS podkreśla, że ponowne przeliczenie emerytury to nawet kilkaset złotych wyższe świadczenie co miesiąc. Nie musisz czekać na wypłaty 13. i 14. emerytury. Sprawdź, kiedy możesz liczyć na podwyżkę świadczenia z ZUS i jak podnieść emeryturę po ustaniu zatrudnienia.

Spis treści

Kto może ponownie przeliczyć emeryturę?

Kluczowe w kwestii ponownego przeliczenia emerytury okazują się tablice dalszego trwania życia. Najnowsze dane GUS pochodzą z marca 2023 roku, a najbardziej aktualne tablice wskazują, że prognozowana długość życia w Polsce wzrosła:

  • dla osób w wieku 60 lat do 254,3 miesięcy, wobec 238,9 miesięcy w 2022 roku
  • dla osób w wieku 65 lat do 210 miesięcy, wobec 196,2 miesięcy w 2022 roku

Nie są to jeszcze poziomy, które pamiętamy z lat 2019 czy 2020, kiedy to prognozowana długość życia 60-latków przekraczała 260 miesięcy, jednak te dane wpływają bezpośrednio na wysokość emerytur w Polsce.

Zobacz także:Jaka będzie podwyżka 13. emerytura 2024? To trzycyfrowy wzrost świadczeń

Tablice dalszego trwania życia mają zastosowanie tylko w przypadku seniorów urodzonych po 1 stycznia 1949, od kiedy w Polsce obowiązują nowe zasady przyznawania świadczeń emerytalnych i rentowych. To powoduje, że tylko seniorzy urodzeni po tej dacie mogą ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury. Prawo przewiduje pewne wyjątki, jednak jest ich niewiele.

  • Co zawiera wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?
  • Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?
  • Gdzie można złożyć wniosek o przeliczenie emerytury na nowo?
  • Kto może stracić na przeliczeniu emerytury?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania o ponowne przeliczenie emerytury znajdziesz w galerii.

Kiedy warto przeliczyć emeryturę na nowo?

Ponowne przeliczenie emerytury może nastąpić, kiedy senior po przyznaniu emerytury nadal pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne. Ponownie przeliczyć emeryturę można także wtedy, gdy już po przyznaniu emerytury senior będzie w stanie udokumentować okresy składkowe, które przypadły przed przyznaniem emerytury.

To częsty powód, gdy w dniu składaniu wniosku o przyznanie emerytury senior nie dysponował wszystkimi dokumentami za okresy składkowe. Odnalezienie np. świadectw pracy sprzed lat może podnieść wysokość emerytury, a kwoty mogą być znaczące.

FAQ - Od czego zależy wysokość emerytury?

Jak zwiększyć emeryturę? Ile można dorabiać na emeryturze? Które umowy zaliczają się do emerytury? I w końcu: jak dużo trzeba zarabiać, aby otrzymać emeryturę 3000 zł?

Ile trzeba zarabiać, żeby mieć 3000 emerytury?

Emeryturę w kwocie 3000 zł otrzyma senior, który przez większość stażu pracy otrzymywać wynagrodzenie w kwocie minimum 5000 zł brutto.

Czy świadczenie przedemerytalne zalicza się do emerytury?

Pobieranie świadczenia przedemerytalnego nie ma wpływu na wysokość emerytury, co oznacza, że w czasie korzystania z niego nie są odprowadzane składki emerytalne.

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?

Do stażu pracy wlicza się jedynie okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Od umowy zlecenie odprowadzane są składki emerytalne, natomiast nie zalicza się ona do stażu pracy.

O ile wzrośnie emerytura po roku pracy na emeryturze?

Każdy dodatkowy rok pracy na emeryturze daje szansę zwiększenia emerytury o nawet 15 proc., co potwierdza prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. ZUS podaje, że najniższy zysk to emerytura wyższa o 8 procent.

Ile można dorobić na emeryturze?

Od 1 grudnia 2023 do 1 lutego 2024 roku limity bez konsekwencji pozwalają na dorabianie do kwoty 5036,50 zł brutto. To 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Powyżej tej kwoty świadczenie emerytalne zostanie zmniejszone, a dla zarobków powyżej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (ponad 9300 zł brutto), emerytura zostanie całkowicie zawieszona.

Nawet kilkaset złotych podwyżki emerytury dzięki ponownemu przeliczeniu

Dane ZUS potwierdzają, że na przeliczeniu emerytury można zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie. Chodzi tutaj przede wszystkim o kobiety urodzone po 1938 roku, które były członkami OFE. Te panie po osiągnięciu wieku emerytalnego, a więc 60. roku życia, mają prawo ubiegania się o emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale otrzymają także okresową emeryturę kapitałową.

ZUS będzie wypłacał oba świadczenia do dnia poprzedzającego ukończenie wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn (czyli 65 lat), chyba że prawo do okresowej emerytury kapitałowej wygaśnie wcześniej - czytamy na stronach ZUS.

To właśnie po tym czasie ZUS ponownie przeliczy emeryturę, a różnica może sięgać kilkaset złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szybka podwyżki emerytury bez waloryzacji i dodatków? Ponowne przeliczenie emerytury. To nawet kilkaset złotych więcej co miesiąc - Strefa Biznesu

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu