Tak przedsiębiorcy oszukują pracowników sezonowych. Przede wszystkim chodzi o pracę na czarno. „Trudno będzie nam się zgłosić o pomoc”

Maciej Badowski
Opracowanie:
– Jedną z najbardziej rozpowszechnionych i nieuczciwych praktyk w przypadku zatrudnienia sezonowego jest praca „na czarno” – mówi nam ekspert.
– Jedną z najbardziej rozpowszechnionych i nieuczciwych praktyk w przypadku zatrudnienia sezonowego jest praca „na czarno” – mówi nam ekspert. Joanna Urbaniec / Polska Press
– Jedną z najbardziej rozpowszechnionych, a jednocześnie nieuczciwych i niebezpiecznych praktyk w przypadku zatrudnienia sezonowego jest praca „na czarno”, czyli bez umowy – tłumaczy w rozmowie z nami Krzysztof Inglot, Personnel Service S.A. – Pracodawcy kuszą wyższą kwotą „na rękę”, ale jednocześnie godzimy się też na to, że nie mamy tak naprawdę żadnych praw – ostrzega.

Z danych Eurostatu wynika, że sierpień jest najbardziej obleganym miesiącem wakacyjnym w Polsce. W zeszłym roku w sierpniu w hotelach zatrzymało się ponad 6 mln osób, podczas gdy w lipcu 5,3 mln, a we wrześniu 4,5 mln. Największy sezon ruszył, a to oznacza szansę na znalezienie pracy.

Sporo młodych już podjęło zatrudnienie wakacyjne, ale są też tacy, którzy nadal poszukują. Warto się do tego odpowiednio przygotować, żeby nie dać się oszukać.

W tym roku po raz pierwszy od wybuchu pandemii ruszyły prace sezonowe bez większych ograniczeń. Oferty pojawiały się w rolnictwie, ogrodnictwie, turystyce, gastronomii, hotelarstwie, budownictwie czy magazynach.

Praca „na czarno”

– Jedną z najbardziej rozpowszechnionych, a jednocześnie nieuczciwych i niebezpiecznych praktyk w przypadku zatrudnienia sezonowego jest praca „na czarno”, czyli bez umowy – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Krzysztof Inglot, Personnel Service S.A. – Pracodawcy kuszą wyższą kwotą „na rękę”, ale jednocześnie godzimy się też na to, że nie mamy tak naprawdę żadnych praw – dodaje.

Ekspert podkreśla, że w przypadku gdy pracodawca nas oszuka i nie będzie chciał wypłacić wynagrodzenia, trudno będzie nam się zgłosić o pomoc. Podobnie, gdy zdarzy nam się wypadek przy pracy, nie dostaniemy żadnego odszkodowania i nie będziemy mieli ubezpieczenia zdrowotnego.

Jednym z najpopularniejszych miejsc na wakacje są lokale gastronomiczne. Sprawdź gdzie i ile możesz zarobić.

Pracy na wakacje dla młodych nie brakuje. Te branże kuszą za...

– Nie będziemy też mogli pilnować opisanego w umowie czasu pracy i domagać się np. dodatkowych pieniędzy za nadgodziny. Należy też pilnować kwestii związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, zwłaszcza, gdy pracujemy w upale, na zewnątrz. Mając wątpliwości co do praktyk stosowanych przez pracodawcę, warto przejrzeć Internet i znaleźć obowiązki pracodawcy. Te są wypisane chociażby na stronach rządowych. Gdy uchybienia są poważne, można się również zgłosić do PIP – podsumowuje.

Szukasz pracy? Pamiętaj o tych zasadach

  • Sprawdzenie pracodawcy

Poza weryfikacją, czy nasze umiejętności pasują do oczekiwań pracodawcy, warto też przyjrzeć się uważnie, z jaką firmą mamy do czynienia. Proste wpisanie nazwy w Google i weryfikacja opinii pozwoli nam się zorientować, czy jest sens aplikować na daną ofertę. Kiedy korzystamy z ogłoszeń publikowanych w mediach społecznościowych, można też zapytać, czy ktoś miał doświadczenia pracy w danym miejscu. Opinia z pierwszej ręki zawsze będzie najbardziej wartościowa.

  • Przygotowanie do rozmowy

Kolejnym krokiem po złożeniu aplikacji na dane stanowisko pracy jest umówienie się na rozmowę kwalifikacyjną, która teraz ma wiele form: może odbyć się osobiście, przez telefon, na Skype'ie czy innym komunikatorze internetowym. Do każdej formy należy się odpowiednio przygotować i mieć ułożone pytania, na które chcemy poznać odpowiedzi.

Rozmowa kwalifikacyjna to kolejny etap, po weryfikacji opinii w Internecie, na którym jesteśmy w stanie zorientować się, czy mamy do czynienia z uczciwym pracodawcą.

– Warto zapytać m.in. o wymiar czasu pracy, przerwy w ciągu dnia, oferowaną stawkę godzinową, formę umowy o pracę czy obowiązujące zasady BHP. Rekruterzy podczas spotkań dowiadują się o nas wielu rzeczy, ale my też mamy prawo świadomie wybrać firmę, z którą chcemy się związać – podpowiadają eksperci.

  • Umowa z pracodawcą

Najczęściej w przypadku prac sezonowych jest to umowa zlecenie, jednak zdarzają się też umowy na czas określony. Taki dokument jasno określa stawkę godzinową, wymiar czasu pracy i zawiera opis stanowiska. To też dla nas podstawa dochodzenia swoich praw.

  • BHP w miejscu pracy

Pracodawca, który oferuje nam pracę sezonową, powinien zadbać o jej warunki. Szkodliwych czynników może być kilka. Jeżeli zostaliśmy zatrudnieni na budowie, powinniśmy zwrócić uwagę m.in.. na hałas, który nie powinien przekraczać 85 decybeli. Najczęściej jednak w pracach sezonowych doskwierają pracownikom wysokie temperatury.

Zgodnie z zasadami BHP pracodawca ma obowiązek zapewnić nam nieodpłatne zimne napoje, gdy temperatura pracy wykonywanej na zewnątrz przekracza 25 stopni. Dodatkowo firma może zdecydować się m.in. na zamontowanie klimatyzacji, zapewnienie dodatkowych przerw czy skrócenie czasu pracy. Kiedy nie mamy pewności, czy firma, w której pracujemy stosuje się do zasad BHP, można zadzwonić do Państwowej Inspekcji Pracy i upewnić się co do swoich praw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
trzeba uważać, więc lepiej jechać albo z kimś znajomym albo przez agencję. ja od lat jeżdzę z otto i super na tym wychodzę.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu