Oszczędzać energię energetyczną warto zawsze - przede wszystkim w tym roku. Dzięki rozsądnemu zużyciu prądu możemy zapłacić o wiele mniejsze rachunki. Wszystko dlatego, że od stycznia 2023 roku obowiązuje Tarcza Solidarnościowa, która wprowadza zamrożenie cen energii na identycznym poziomie co w ubiegłym roku. Wysokość naszych rachunków tym samym będzie niezależna od rynkowych cen prądu.
Ile zaoszczędzimy na prądzie w 2023 roku?
Polski Komitet Energii Elektrycznej, stowarzyszenie zrzeszające największych dystrybutorów energii elektrycznej oraz przedsiębiorstwa z branży energetycznej, przedstawił wyliczenie, ile można zaoszczędzić dzięki Tarczy Solidarnościowej. Przepisy tarczy dotyczą gospodarstw domowych korzystających z taryfy G11 lub G12.
Wielkość oszczędności w tym roku może wynieść od 2 do 3 tys. zł, zależnie od rodzaju gospodarstwa domowego i wielkości limitu zużycia prądu, który został przyjęty w przepisach dla danej grupy. Wyliczenia zostały przeprowadzone na podstawie danych o realnym zużyciu prądu przez gospodarstwa domowe, zebranych od sprzedawców energii elektrycznej. Przyjmuje się, że dzięki temu 8 mln polskich rodzin zapłaci w 2023 roku ok. 40% rynkowej ceny za energię.
Zobacz również:
Opłata za prąd po przekroczeniu limitu 2000 kWh
Zgodnie z ustawą wyprowadzono limit zużycia energii elektrycznej dla wszystkich na tym samym poziomie 2000 kWh. Osoby posiadające kartę dużej rodziny, jak również seniorzy, którzy odchowali co najmniej troje dzieci, mają limit do 3000 kWh rocznie, natomiast te z osobami z niepełnosprawnościami do 2600 kWh.
Szczegóły dotyczące rocznego zużycia energii elektrycznej możemy znaleźć na naszym rachunku za prąd. Jeżeli przekroczymy limit, który nas obowiązuje zapłacimy więcej za każdą kilowatogodzinę. Sprawdź w naszej galerii ile zapłacisz za prąd po przekroczeniu swojego limitu:
Dodatek dla bardziej oszczędnych
Gospodarstwa domowe, które zmniejszą o 10% zużycie energii elektrycznej dostaną dodatkowy upust w wysokości 10%. Warunek ten dotyczy rozliczenia zużycia energii elektrycznej w okresie od 1 października 2022 do 31 grudnia 2023 w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej (1 października 2021- 31 grudnia 2022). Upust wyniesie 10% łącznej kwoty rozliczenia sprzedaży energii elektrycznej i usługi dystrybucji energii elektrycznej (w przypadku umowy kompleksowej) i zostanie zastosowany w rozliczeniach w 2024.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?