Tarcza 4.0. Pracodawca obetnie pensję o połowę na rok po zakończeniu epidemii i zmusi do urlopu?

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
W środę 27 maja Sejm ma się zająć projektem tarczy 4.0, czyli czwartej wersji tarczy antykryzysowej. Planowane zmiany mają uchronić firmy przed bankructwem i redukcją etatów. W projekcie ustawy znalazł się szereg propozycji wyjątkowo niekorzystnych dla pracowników.

20 maja rząd przyjął projekt kolejnej tarczy antykryzysowej, już 4. z rzędu. Lektura dokumentu brzmi niepokojąco dla pracowników. Projekt przewiduje utrzymanie przestoju ekonomicznego przez pracodawców, którym znacznie wzrosły koszty zatrudnienia, nawet przez rok po zakończeniu pandemii. Z takiego rozwiązania mogliby np. skorzystać restauratorzy, którzy nie otworzyli lokalu po poluzowaniu obostrzeń rządu.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych uznało przygotowane przez rząd przepisy za “kolejną antypracowniczą tarczę”. Związkowcy wytykają autorom szereg niekorzystnych dla pracowników zmian, m.in.

  • przymusowe urlopy
  • likwidację wakacji pod gruszą
  • niższe odprawy, odszkodowania i świadczenia pieniężne dla zwalnianych pracowników
  • zawieszenie zakładowych przepisów prawa pracy
  • możliwość częściowego zawieszenia zakładowego fundusz świadczeń socjalnych
  • zawieszenie regulaminu wynagradzania w zakresie świadczeń socjalno-bytowych
  • ułatwienie potencjalnych zwolnień w jednostkach sektora finansów publicznych

Tarcza 4.0 jest także ostro krytykowana przez Piotra Szumlewicza, przewodniczącego Związkowej Alternatywy. Szef ZA zarzuca rządzącym wykorzystywanie epidemii do redukcji płac, brak przepisów, które poprawiałyby sytuację osób biednych i bezrobotnych, zwiększały stabilność zatrudnienia oraz pozytywnie wpływały na bezpieczeństwo i higienę pracy.

Tarcza 4.0 a przestój ekonomiczny

Tarcza 4.0 pozostawia pracodawcom furtkę w postaci możliwości wprowadzenia przestoju ekonomicznego i obniżenia pracownikom bez ich zgody pensji o połowę bądź obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia o 20%. Niższe zarobki byłyby możliwe w tych firmach, w których wzrosły koszty pracy.

Ustawodawcy chcą, aby obniżka pensji była uzależniona od wzrostu obciążenia kosztami wynagrodzeń. “Aby wystąpił istotny wzrost obciążenia, iloraz funduszu wynagrodzeń i przychodów przedsiębiorstwa będzie musiał wzrosnąć nie mniej niż o 5 proc. w porównaniu z takim wskaźnikiem z miesiąca bazowego” - wyjaśniają projektodawcy. Kwoty uwzględnione w obliczeniach mają pochodzić z dowolnie wskazanego przez przedsiębiorcę miesiąca, który przypada po 1 marca 2020 roku. Ponadto udział wynagrodzeń pracowników w przychodach musi wynosić minimum 30%.

Tarcza 4.0 a postojowe

Projekt tarczy 4.0 przewiduje także poszerzenie grona firm uprawnionych do postojowego. Zgodnie z tarczą 3.0 o zapomogę mogą starać się przedsiębiorcy, których przychód spadł, nieposiadający tytułu do innego ubezpieczenia społecznego. Nowela wprowadza możliwość uzyskania postojowego także przez pracodawców, którzy odprowadzają składki do ZUS.

Tarcza 4.0 a dofinansowanie pensji pracowników

Projekt ustawy przewiduje zwiększenie grona pracodawców, którzy mogliby ubiegać się o dofinansowania pensji pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Po raz pierwszy wsparcie może zostać przyznane podmiotom, które nie wprowadziły kodeksowego przestoju ekonomicznego.

Tarcza 4.0 a zakaz konkurencji

Kolejne udogodnienie dla przedsiębiorców ma polegać na możliwości wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji przez pracodawcę, zleceniodawcę lub osobę zamawiającą usługę nawet wówczas, gdy umowa o pracę czy zlecenie nie będzie już obowiązywać. Dzięki temu rozwiązania pracodawcy nie musieliby wypłacać odszkodowań w sytuacji, gdy umowa przestała obowiązywać. Wypowiedzenia kontraktu nie miałyby jednak osoby zatrudnione.

Tarcza 4.0 a praca zdalna

Rząd chce uregulować kwestie pracy zdalnej, w tym zapewnienia przez pracodawcę narzędzi i obsługi logistycznej umożliwiających pracownikom home office.

Tarcza 4.0 a odprawy dla pracowników

Projekt tarczy 4.0 zakłada, że odprawa dla pracownika nie będzie mogła przekroczyć 10-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przykładowo, w 2020 r. jej maksymalna kwota wyniosłaby 26 tys. złotych. (Dotyczy to pracodawców, którzy odnotowali wymagany spadek obrotów lub odpowiedni wzrost obciążenia funduszu płac).

Tarcza 4.0 a przymusowy urlop

W projekcie tarczy antykryzysowej znalazł się zapis dający pracodawcy możliwość wysłania pracownika, któremu zostały dni wolne z poprzedniego roku lub z poprzednich lat, na przymusowy urlop w wybranym przez siebie terminie. Już teraz pracodawcy polecają pracownikom wykorzystanie zaległego urlopu w wybranym przez siebie terminie, co według Sądu Najwyższego jest zgodne z prawem, niemniej tarcza 4.0 ma regulować te kwestie wprost.

W myśl nowego projektu “w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika (…) urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu”.

Tarcza 4.0 a ZFŚS (Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych)

Ustawodawcy zaproponowali zwolnienie pracodawców, którzy odnotowali spadek obrotów gospodarczych lub istotny wzrost obciążeń funduszu wynagrodzeń, z części obowiązków związanych z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych. Zawieszenie wybranych obowiązków byłoby możliwe dopiero po zawarciu porozumienia ze związkami zawodowymi.

Tarcza 4.0 a sytuacja urzędników

Jedną z grup pracowników, którzy obawiają się nowej tarczy, są urzędnicy. Tarcza 4.0 może ułatwić wypowiadanie umów pracownikom Kancelarii Premiera, urzędów centralnych, urzędów obsługujących organy administracji rządowej w województwach, a także urzędników zatrudnionych w jednostkach podległych premierowi lub ministrom. Ponadto projekt rządu zakłada uelastycznienie zakresu obowiązków urzędników poprzez "wprowadzenie możliwości jednostronnej, czasowej zmiany przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zadań dotychczas wykonywanych przez pracownika". Nowe przepisy mogą także ułatwić redukcję wynagrodzeń pracowników samorządowych.

W ramach tarczy antykryzysowej 4.0 do przedsiębiorców i samorządów ma trafić ok. 2,7 mld złotych. Koszty trzech pierwszych tarcz antykryzysowych szacowano kolejno na: ok. 30,5 mld zł, ok. 18,5 mld zł i ok. 2,6 mld złotych.

Deficyt w 2022 r. będzie niższy niż 3 proc. PKB.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Hahaha ! No to jak tam proletariuszu który walczyłeś z komuną o świetlaną solidarną przyszłość ? Masz teraz więcej prawa, więcej sprawiedliwości dla ... biznesmenów a dla siebie śmieci do segregowania. HAHAHA AAAAAAAAAAAHAHAHAHA I TAK TRZYMAĆ BO O TAKIE POLSKIE WALCZYLIM.

Dodaj ogłoszenie