Tarcza Antykryzysowa: 30.03.2020 r. Sejm uchwalił odroczenie zaliczek, wsteczne rozliczanie strat. Ułatwienia podatkowe na czas koronawirusa

AIP

Wideo

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
Oto krótkie omówienie najważniejszych zmian w ustawach podatkowych, które znalazły się w uchwalonej przez Sejm w ekspresowym tempie w sobotę 28 marca o 6.20 rano i mającej obowiązywać od 1 kwietnia br. specustawie zwanej Tarczą Antykryzysową - ważne dla wszystkich podatników, mniejszych i większych oraz także ważne dla poszczególnych grup branżowych czy pod względem wielkości.

Rozwiązania dotyczące wsparcia dla pracowników, w tym samozatrudnionych oraz dla firm w związku ze spadkiem produkcji i przestojami są dyskutowane i zapewne będą poprawiane do ostatniej chwili – czyli decyzji Senatu co do poprawek bądź nie; jeśli poprawki będą, sprawa wróci do Sejmu. Ale na pewno nic się nie zmieni w kwestiach podatkowych, o których niżej.

Rozwiązania ważne dla firm dużych i małych

Zaliczki PIT-4 za marzec-kwiecień dopiero w czerwcu

Wydłużenie terminu na przekazanie przez płatników zaliczek na podatek od wynagrodzeń pobranych za marzec i kwiecień
Wprowadzenie prolongaty terminu przekazania przez pracodawcę zaliczek na podatek PIT od przychodów z szeroko rozumianej pracy pobranych w marcu i kwietniu (tzw. PIT-4). Zapłata zaliczki, zamiast odpowiednio do 20 kwietnia i 20 maja, będzie mogła być dokonana w późniejszym terminie.

Zaniechanie poboru opłaty prolongacyjnej

Podatnik nie będzie musiał ponosić kosztu opłaty w związku z odroczeniem terminu płatności podatku lub rozłożenia zapłaty podatku na raty, albo odroczeniem lub rozłożeniem na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami.
Taka opłata, nazywana opłatą prolongacyjną, wynosi aktualnie 4% kwoty podatku lub zaległości podatkowej. Zwolnienie z obowiązku jej opłacenia będzie trwać w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo w okresie 30 dni bezpośrednio następujących po jego odwołaniu.

Możliwość rezygnacji z uproszczonych zaliczek w 2020 r.

i obliczanie zaliczek miesięcznych od bieżących dochodów
Zrezygnować z uproszczonych zaliczek będą mogli „mali podatnicy”. Podatnicy, którzy zrezygnują z uproszczonych zaliczek, za okres marzec–grudzień 2020 r., obliczą zaliczki miesięczne od bieżących dochodów na ogólnych zasadach (zapłacą niższe zaliczki, co poprawi ich płynność).

Możliwość wstecznego rozliczania strat

podatkowych w PIT i CIT
Stratę poniesioną w 2020 r. podatnicy, pod pewnymi warunkami, będą mogli odliczyć od dochodu uzyskanego w 2019 r. W tym celu, podatnicy złożą korektę zeznania za 2019 r. i dostaną zwrot.

Wyłączenie - złe długi

Wyłączenie stosowania regulacji w podatkach dochodowych dotyczących tzw. złych długów
Przepisy dot. złych długów w PIT i CIT, pod pewnymi warunkami, nie będą stosowane w odniesieniu do zaliczek dłużników, którzy powinni uwzględniać niezapłacone zobowiązania przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy. Dzięki temu dłużnik nie będzie miał wyższych obciążeń, a wierzyciel skorzysta z ulgi tak jak obecnie.

Z ostatniej chwili! W sobotę 28 marca o 6.20 rano Sejm uchwalił ustawy nazywane pakietem antykryzysowym. Wiemy już na jaką pomoc może liczyć pracownik na etacie, zleceniobiorca, osoba na umowie o dzieło, samozatrudniony prowadzący działalność gospodarczą i mikrofirmy czyli takie, w których pracuje do dziewięciu osób. Chcesz poznać szczegóły, po prostu kliknij w ten tekst.

Zawieszone kontrole podatkowe

Możliwość zawieszenia kontroli podatkowych, postępowań podatkowych, kontroli celno- skarbowych na czas obowiązywania stanu epidemicznego
Toczące się postępowanie lub kontrola podatkowa mogą zostać zawieszone na wniosek podatnika, na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego. Takiego zawieszenia będzie mógł też indywidualnie dokonać organ prowadzący dane postępowanie lub kontrolę, a jeżeli zajdzie potrzeba – mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego oraz skutki nimi wywołane – również Minister Finansów. Będzie on mógł zawiesić postępowania i kontrole podatkowe w drodze ogólnokrajowego rozporządzenia.

Wstrzymanie egzekucji

Możliwość wstrzymania administracyjnego postępowania egzekucyjnego należności pieniężnych
W okresie stanu zagrożenia epidemicznego Rada Ministrów będzie uprawniona do wydania rozporządzenia, na podstawie którego dojdzie do wstrzymania administracyjnych postępowań egzekucyjnych. Celem tej zmiany jest ochrona zobowiązanych, wobec których prowadzone jest postępowanie egzekucyjne, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego.

Możliwość wprowadzenia przez gminy zwolnień z podatku od nieruchomości

Rada danej gminy może uchwalić, za część roku 2020, zwolnienie z podatku gruntów, budynków i budowli, wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Zwolnienia są dla wskazanych przez gminę grup przedsiębiorców, których sytuacja finansowa pogorszyła się wskutek koronawirusa. W tej gminie przedsiębiorca nie będzie musiał płacić podatku od nieruchomości.

Z ostatniej chwili! W sobotę 28 marca o 6.20 rano Sejm uchwalił ustawy nazywane pakietem antykryzysowym. Wiemy już na jaką pomoc może liczyć pracownik na etacie, zleceniobiorca, osoba na umowie o dzieło, samozatrudniony prowadzący działalność gospodarczą i mikrofirmy czyli takie, w których pracuje do dziewięciu osób. Chcesz poznać szczegóły, po prostu kliknij w ten tekst.

Możliwość wprowadzenia przez gminy przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości

Wójt (burmistrz, prezydent miasta), w drodze zarządzenia, będzie miał możliwość przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r., nie dłużej niż do 30 września 2020 r. Przedłużenie terminów obejmie wskazane grupy przedsiębiorców, których sytuacja finansowa pogorszyła się wskutek koronawirusa.

Ważne głównie dla dużych przedsiębiorstw

Odroczenie do 1 lipca 2020 r. obowiązku składania nowych JPK_VAT

z deklaracją dla dużych podatników
Duzi przedsiębiorcy zyskują dodatkowe 3 miesiące na dopasowanie swoich systemów do wymogów nowego sposobu raportowania. Mają więcej czasu na przeszkolenie swoich pracowników. Pracownicy mają więcej czasu na prace związane z dopasowaniem systemów księgowych i informatycznych do nowego JPK. Eksperci IT mają więcej czasu na wykonie u swoich klientów prac związanych z wdrożeniem nowego JPK.

Informacja o cenach transferowych (TP-R)

w zależności od przyjętego wariantu
Rozwiązanie dla podatników zobowiązanych do złożenia TP-R przed 30.09.2020. Przedsiębiorca ma dodatkowy czas do 30 września do złożenia informacji o cenach transferowych za 2019r.

Odroczenie CRBR

Odroczenie do 13 lipca 2020 r. zgłoszeń do Centralnego Rejestru Beneficjenta Rzeczywistego (CRBR)
Przedsiębiorcy zyskują więcej czasu na nowy obowiązek sprawozdawczy. Zmniejszenie bieżących obciążeń logistycznych i finansowych.

Zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej

Kontynuacja zawieszenia działania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Podatnik nie będzie musiał płacić podatku za okresy rozliczeniowe lipiec-grudzień 2020. Zmniejszenie bieżących obciążeń finansowych.

Przesunięcie terminu do zapłacenia podatku od przychodów z budynków

Z przesunięcia terminu do zapłaty podatku od przychodów z budynków (czyli tzw. podatku minimalnego od nieruchomości komercyjnych), za miesiące marzec-maj 2020 do 20 lipca 2020 r. będą mogli skorzystać podatnicy, którzy spełnią określone warunki.

Inne ważne ułatwienia dla zainteresowanych grup podatników

Ulga z tytułu darowizn przekazanych na walkę z koronawirusem

Wprowadzenie odliczenia w podatku PIT i CIT z tytułu darowizn (pieniężnych lub rzeczowych) przekazanych na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem dla podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, w tym transport sanitarny, a także przekazane Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

Premier zapowiadał przesunięcie rozliczenia PIT za ubiegły rok z końca kwietnia na koniec czerwca. W projekcie tzw. Tarczy Antykryzysowej nie ma jednak stosownego przepisu. Za to są przepisy w sprawie odroczenia zaliczek na podatek za kwiecień i maj. W jaki sposób? Kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

Przedłużenie terminu do złożenia zeznania CIT-8

dla organizacji pozarządowych
Przesunięcie terminu do złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 r. przez organizacji pozarządowych: podatników osiągających wyłącznie dochody zwolnione od podatku, a także przez podatników działających w sferze pożytku publicznego, jeżeli ich przychody z tej działalności stanowią co najmniej 80% wszystkich przychodów. Termin ulega przesunięciu z 31 marca na 31 lipca.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Szef każe iść na urlop? Boisz się przyjść do pracy? Nie wiesz, czy dostaniesz wypłatę? Kończy ci się umowa? Epidemia koronawirusa w Polsce rodzi wiele pytań i problemów dla pracowników. W związku z tym przygotowaliśmy specjalny serwis, w którym będzie starać się odpowiedzieć na najistotniejsze pytania nadesłane przez czytelników. Pytania prosimy kierować na adres... Kliknij po prostu w ten tekst i poznaj szczegóły akcji oraz gotowe już odpowiedzi na pytania

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

U
Ulka
26 marca, 9:32, Kapral:

Gdyby rządziło PO to lepiej nie myśleć jaką mielibyśmy sytuację..U nich pieniędzy nigdy nie było i miało nie być.

Zgadzam się w 100 %

A
A
24 marca, 21:38, Jogi:

czyli jak zwykle g,owno nie pomoc. odroczenie podatku i to jeszcze jak wójt pozwoli to wielka mi pomoc i tak trzeba zapłacić i tak. A pracownikowi z czego zapłacić jak firma zamknięta od 16 marca ? A z czego zapłacić kredyty i leasingi, my się musimy martwić bo rząd i pracownicy niestety mają to w d pie.

25 marca, 9:41, Gość:

Teraz jacy wszyscy biedni,momentalnie na nic nie mają,a gdzie macie te pieniądze co okradaliscie pracowników cały czas,tak to cały czas rząd nie pasował a jak trwoga to do Boga,ja bym wam dał ale kopa chamy, teraz chcecie się nachapac pieniędzy od rządu,zamykaj grajdol i przestań marudzić [wulgaryzm]ac innych płaczki zasrane

25 marca, 9:54, Obywatelka:

Człowieku jakie okradanie pracownika? Dlaczego jest w was tyle jadu. Zrozum, że przedsiębiorcy napędzają gospodarkę. Bez nich będzie ogromne bezrobocie. Teraz jest rynek pracownika, ale po kryz się będzie rynek pracodawcy. Ludzie obudźcie się, jest czas na przemyślenie swoich błędów popełnianych jako cała ludzkość. Przestańcie być egoistami. Zobaczcie coś więcej niż czubek własnego nosa. Teraz mamy czas zobaczyć drugiego człowieka i zastanowić się jak możemy pomóc naturze. Obudźcie się, drugiego ostrzeżenia nie dostaniemy. Kochajcie siebie nawzajem, bądźcie mili dla siebie.

25 marca, 12:20, Gość:

Zgadzam się.Ale matołom nie ma co tłumaczyć

26 marca, 10:49, Gość:

Pracodawcy okradali i będą okradać a co z pracownikami jak są zwolnieni.

A byles kiedys pracodawca? Jesli nie to zapraszam. Ja chetnie zatrudnie sie u Ciebie. Pokombinuje troche pojde pare razy na chorobowe moze zajde w ciaze i oczywiscie zaraz po tescie ciazowym bede chora potem jeszcze macierzyński a pozniej Ty wyplacusz mi za dwa lata zaleglego urlopu pozniej jeszcze kilka razy w roku wezme opieke na chore dziecko i tak moge dlugo pisac.... No ale ci wredni przedsiebiorcy wyzyskiwacze....

G
Gość
26 marca, 11:41, Gość:

Czytam te komentarze i muszę stwierdzić, że sztuczka znowu się udała, znowu udało się napuścić jednych na drugich. Otóż drodzy państwo ucierpią i pracodawcy i pracownicy. Sprawa jest prosta, jeżeli firmy nie zostaną utrzymane na powierzchni ( z czego o dziwo cieszy się część pracowników), to ci właśnie pracownicy w najdalej 3 miesiące zostaną bez jakichkolwiek środków do życia. W interesie pracowników jest utrzymanie firm na rynku, módlcie sie o to, by wasz pracodawca okazał się zamożnym człowiekiem, bo to jedyna wasza szansa na zachowanie stanowiska pracy....

TO zamierzony "efekt wirusa" . Teraz Eskimosy drukują elektroniczne euro.dolary ,a po-lsko-języczne dług-złotówki.

Będą "bogami" dla plebsu.

G
Gość

Czytam te komentarze i muszę stwierdzić, że sztuczka znowu się udała, znowu udało się napuścić jednych na drugich. Otóż drodzy państwo ucierpią i pracodawcy i pracownicy. Sprawa jest prosta, jeżeli firmy nie zostaną utrzymane na powierzchni ( z czego o dziwo cieszy się część pracowników), to ci właśnie pracownicy w najdalej 3 miesiące zostaną bez jakichkolwiek środków do życia. W interesie pracowników jest utrzymanie firm na rynku, módlcie sie o to, by wasz pracodawca okazał się zamożnym człowiekiem, bo to jedyna wasza szansa na zachowanie stanowiska pracy....

G
Gość
24 marca, 21:38, Jogi:

czyli jak zwykle g,owno nie pomoc. odroczenie podatku i to jeszcze jak wójt pozwoli to wielka mi pomoc i tak trzeba zapłacić i tak. A pracownikowi z czego zapłacić jak firma zamknięta od 16 marca ? A z czego zapłacić kredyty i leasingi, my się musimy martwić bo rząd i pracownicy niestety mają to w d pie.

25 marca, 9:41, Gość:

Teraz jacy wszyscy biedni,momentalnie na nic nie mają,a gdzie macie te pieniądze co okradaliscie pracowników cały czas,tak to cały czas rząd nie pasował a jak trwoga to do Boga,ja bym wam dał ale kopa chamy, teraz chcecie się nachapac pieniędzy od rządu,zamykaj grajdol i przestań marudzić [wulgaryzm]ac innych płaczki zasrane

25 marca, 9:54, Obywatelka:

Człowieku jakie okradanie pracownika? Dlaczego jest w was tyle jadu. Zrozum, że przedsiębiorcy napędzają gospodarkę. Bez nich będzie ogromne bezrobocie. Teraz jest rynek pracownika, ale po kryz się będzie rynek pracodawcy. Ludzie obudźcie się, jest czas na przemyślenie swoich błędów popełnianych jako cała ludzkość. Przestańcie być egoistami. Zobaczcie coś więcej niż czubek własnego nosa. Teraz mamy czas zobaczyć drugiego człowieka i zastanowić się jak możemy pomóc naturze. Obudźcie się, drugiego ostrzeżenia nie dostaniemy. Kochajcie siebie nawzajem, bądźcie mili dla siebie.

25 marca, 12:20, Gość:

Zgadzam się.Ale matołom nie ma co tłumaczyć

Pracodawcy okradali i będą okradać a co z pracownikami jak są zwolnieni.

K
Kapral

Gdyby rządziło PO to lepiej nie myśleć jaką mielibyśmy sytuację..U nich pieniędzy nigdy nie było i miało nie być.

500
25 marca, 16:07, Basia:

Czegos nie rozumię...pomoc dla malych firm i wiekszych...jest.....a co z pracownikami dla nich niema zadnej pomocy....moj czynsz to 1200 ...80% pensji ktora dostane to okolo 1700 zł...a gdzie reszta...wspomne ze mam 2 dzieci i sama je wychowuje i na zadna pomoc nie moge liczyc....od panstwa i tez nie licze..tylko pytam..czemu nam zwyklym szarakom nie nie zrobia ulgi bodaj 50%placenia czynszu w tym trudnym okresie...eh..do [wulgaryzm] z takim Rządem....jakby mogli to jeszcze by zabrali zeby sie sami mogli nachapac...

zostanie Ci 500 zł dla ciebie i 2x 500 . dasz radę

K
Kazik

Ta pisowska tarcza to pudrowanie trupa.

G
Gość

Pieniądze dla zatrudnionych na umowę zlecenia lub o dzieło oraz samozatrudnionych

Co do zasady przez trzy miesiące takie osoby otrzymają 2 080 zł (80 proc. płacy minimalnej). Będzie to kwota netto (bez zaliczki na PIT i nieoskładkowana ZUS).

Dotyczy to wyłącznie osób, które zawarły takie umowy (prowadzą działalność) od 1 lutego 2020 r.

G
Gość
25 marca, 16:07, Basia:

Czegos nie rozumię...pomoc dla malych firm i wiekszych...jest.....a co z pracownikami dla nich niema zadnej pomocy....moj czynsz to 1200 ...80% pensji ktora dostane to okolo 1700 zł...a gdzie reszta...wspomne ze mam 2 dzieci i sama je wychowuje i na zadna pomoc nie moge liczyc....od panstwa i tez nie licze..tylko pytam..czemu nam zwyklym szarakom nie nie zrobia ulgi bodaj 50%placenia czynszu w tym trudnym okresie...eh..do [wulgaryzm] z takim Rządem....jakby mogli to jeszcze by zabrali zeby sie sami mogli nachapac...

Szanowna Basiu, na obecną chwilę nie ma żadnej pomocy dla nikogo. Są tylko obietnice. Nic więcej...

B
Basia

Czegos nie rozumię...pomoc dla malych firm i wiekszych...jest.....a co z pracownikami dla nich niema zadnej pomocy....moj czynsz to 1200 ...80% pensji ktora dostane to okolo 1700 zł...a gdzie reszta...wspomne ze mam 2 dzieci i sama je wychowuje i na zadna pomoc nie moge liczyc....od panstwa i tez nie licze..tylko pytam..czemu nam zwyklym szarakom nie nie zrobia ulgi bodaj 50%placenia czynszu w tym trudnym okresie...eh..do [wulgaryzm] z takim Rządem....jakby mogli to jeszcze by zabrali zeby sie sami mogli nachapac...

M
Max
24 marca, 21:38, Jogi:

czyli jak zwykle g,owno nie pomoc. odroczenie podatku i to jeszcze jak wójt pozwoli to wielka mi pomoc i tak trzeba zapłacić i tak. A pracownikowi z czego zapłacić jak firma zamknięta od 16 marca ? A z czego zapłacić kredyty i leasingi, my się musimy martwić bo rząd i pracownicy niestety mają to w d pie.

25 marca, 7:48, Azx:

To zredukuj zatrudnienie albo zamknij działalność bo nie dałeś rady tzw. Selekcja naturalna

Biedaku, zawsze zap... na innych, prawda?

G
Gość
24 marca, 21:38, Jogi:

czyli jak zwykle g,owno nie pomoc. odroczenie podatku i to jeszcze jak wójt pozwoli to wielka mi pomoc i tak trzeba zapłacić i tak. A pracownikowi z czego zapłacić jak firma zamknięta od 16 marca ? A z czego zapłacić kredyty i leasingi, my się musimy martwić bo rząd i pracownicy niestety mają to w d pie.

Poproście o radę Balcerowicza i Rostowskiego jak wyjść z tej sytuacji - to są super fachowcy - przeciez dobrze dbali o drobnych przedsiębiorców

D
Darek

Czyli zasadniczo pomocy nie będzie 😁 i nad czym tyle czasu debatowali 🤔 Trudno pewnie gospodarka tego kraju wkrótce padnie i korytko rozpusty będzie dla rządzących puściutkie 😁 może teraz 500 sowcy wesprą budżet państwa który ich tak wspierał, bo przedsiębiorcy po takiej pomocy od państwa z pewnością upadną 😒

H
Harry

No zobaczymy jak to będzie faktycznie wyglądało jak sytuacja minie... Ja już wstępnie rozmawiałem z Krukiem i liczę, że ściągną dług od dłużnika, zero litości dla takich.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3