Te rosyjskie produkty znikają ze sklepów! Lista produktów i uslug. Niektóre marki przeszły w polskie ręce m.in. znane wódki

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Rosyjskie produkty i usługi obecne lub wycofane z powodu wojny, na polskim rynku. Czy je znasz? Zobacz przegląd w galerii.
Rosyjskie produkty i usługi obecne lub wycofane z powodu wojny, na polskim rynku. Czy je znasz? Zobacz przegląd w galerii. Lucyna Nenow/Polska Press
Rosyjskie produkty są wycofywane ze sklepów. Na skutek ekonomicznego bojkotu Rosji konsumenci unikają kupowania rosyjskich i białoruskich produktów. Czy podejmują trafione wybory? Niektóre produkty nie są już w rosyjskich rękach m.in. znane Polakom alkohole. Inne firmy mają rosyjskie korzenie, ale w pełni powstają poza granicami Rosji i oświadczają, że nie wspierają jej finansowo. Jakie produkty wycofują z półek sieci handlowe? Czy wiesz, że znane wódki zostały odkupione i przeszły w polskie ręce?

Rosyjskie i białoruskie produkty spotykane w Polsce

W Polsce najwięcej produktów czy usług pochodzenia rosyjskiego, z których korzystamy, dotyczy branży kosmetycznej, ale także spożywczej i IT. Bojkot gospodarczy Rosji trwa zarówno wśród dużych firm, małych działalności, jak i indywidualnych konsumentów. Dla przykładu tylko w jednej z sieci drogeryjnych działających w Polsce wycofano ze sprzedaży ponad 150 produktów. Chodzi o Rossman, który ściągnął z półek 101 produktów polskiego producenta działającego na rosyjskiej licencji i ponad 50 produktów pochodzących bezpośrednio z Rosji.

W sklepach możemy też kupić produkty produkowane w Rosji, ale nie będące własnością rosyjskich kapitałowców np. dezodoranty Rexona i Dove, za które odpowiada koncern Unilever czy opony fińskiej marki Nokian, której jedna z największych fabryk znajduje się w Rosji.

Izba Gospodarczo Handlowa już 26 lutego wystosowała apel do firm i konsumentów o bojkot produktów pochodzenia rosyjskiego lub białoruskiego. Sprawdzanie kodów kreskowych pomoże sprawdzić, skąd pochodzi dany produkt:

  • 460,
  • 461,
  • 462,
  • 463,
  • 464,
  • 465,
  • 466,
  • 467,
  • 468,
  • 469.

Produkty wyprodukowane w Białorusi mają kody kreskowe, które zaczynają się od cyfr 481.

Coraz więcej firm decyduje się na zerwanie kontaktów biznesowych z Rosją i Białorusią, m.in. sieci handlowe wycofują ze swojej oferty produkty pochodzące z tych krajów. W galerii pokazujemy marki pochodzące z Rosji:

Podatek 12 proc. zamiast 17, likwidacja ulgi podatkowejPodatnicy znajdujący się w pierwszym progu podatkowym, a więc do kwoty dochodu 120 000 zł, zapłacą podatek 12% zamiast obecnych 17%. Jednocześnie kwota wolna od opodatkowania pozostanie na poziomie 30 000 zł. Opodatkowaniu przy pierwszym progu podatkowym podlega zatem 90 000 zł. Różnica pomiędzy 15 300 zł (90.000 x 17%) a 10 800 zł (90.000 x 12%) to 4500 zł. Tyle mogłaby wynieść maksymalna korzyść podatkowa.Jednak wraz z likwidacją ulgi dla klasy średniej, korzyść ta rzeczywiście będzie mniejsza.Przykładowo dla podatnika, który osiąga dochód roczny na poziomie 100 tys. zł, wyniesie niecałe 500 zł. To właśnie w okolicach 100 tys. zł dochodu rocznie, gdzie ulga dla klasy średniej przyjmuje swoją maksymalną wartość, korzyść z obniżenia stawki podatku kosztem likwidacji ulgi będzie najmniejsza.Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt

Rząd: obniżka PIT z 17 do 12 proc., likwidacja ulgi dla klas...

Wódki – polskie czy rosyjskie?

Po wielu latach polskie marki alkoholi powróciły do rodzimych rąk. W kontekście ostatnich wydarzeń można powiedzieć, że na ostatnią chwilę, ponieważ 26 lutego, dwa dni po ataku Rosji na Ukrainę, firma Maspex poinformowała na swojej stornie internetowej oraz na profilach społecznościowych, że od teraz "rosyjskie" wódki posiadają 100 proc. kapitału polskiego:

Firmy na rosyjskich licencjach wydają oświadczenia

Na rosyjskich licencjach sprzedawane są w Polsce lubiane przez klientów kosmetyki naturalne marki Natura Suberica czy Apteka bamboszki Agaffi. Firma zajmująca się dystrybucją kosmetyków w Polsce, Eurus, zapewnia, że produkty powyższych marek powstają w Estonii. Kosmetyki zostały ostatnio wycofane m.in. z drogerii Rossmann. Indywidualnie marki wystosowały również oświadczenia, podkreślając, że podatki opłacają w Polsce i nie finansują gospodarki rosyjskiej.

Mało kto nie słyszał o słynnym programie antywirusowym Kasperky. Rosyjskie przedsiębiorstwo Kaspersky Lab działa w ponad 200 krajach świata, w tym w Polsce. Polska Spółka, jak zapewnia w oświadczeniu, jest niezależna i płaci podatki w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu