Technologia blockchain: co to jest i jak z niej korzystać?

Materiał informacyjny onemillion.com
Udostępnij:
O blockchainie dużo się mówi, ale niewiele osób miało z nim dotąd do czynienia. To będzie się jednak zmieniać, bo szybko przybywa praktycznych zastosowań bezpiecznej, rozproszonej bazy danych – ponieważ tym w istocie jest blockchain.

Technologia blockchain: co to jest i jak z niej korzystać?

Najprościej bowiem mówiąc blockchain, czyli łańcuch bloków, to zdecentralizowana i rozproszona baza danych. Jest to technologia oparta na kryptografii, służąca do przechowywania i przesyłania informacji m.in. o transakcjach zawartych w internecie.

Mogą to być na przykład transakcje kupna lub sprzedaży kryptowalut. Każdy blok przechowuje informacje o określonej liczbie transakcji. W momencie, kiedy się zapełni, tworzony jest kolejny blok, w konsekwencji tworząc „łańcuch”. Co ważne, system jest zdecentralizowany, czyli do swojego funkcjonowania nie potrzebuje centralnego zarządzania. Każdy komputer w sieci może brać udział w przesyłaniu i uwierzytelnianiu transakcji.

Bloki zabezpieczone są za pomocą kryptograficznej funkcji skrótu, czyli za pomocą tzw. hashu, co gwarantuje niezmienność danych historycznych. Transakcje są publiczne, jednocześnie są dostępne tylko i wyłącznie w ramach praw dostępu dla danego użytkownika.

Blockchain: od czego się zaczęło

Koncepcja cyfrowych walut nie jest wcale tak nowa, jak mogłoby się wydawać. Podwaliny pod sieć blockchain, która jest podstawą działania kryptowalut, powstały już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, jednak dopiero w 2009 r. została uruchomiona publiczna sieć Bitcoin i wyemitowany pierwszy blok. Za stworzenie Bitcoina i jego sieci uznaje się osobę, której tożsamość do dzisiaj nie została potwierdzona. Wkrótce pojawiły się kolejne kryptowaluty i tokeny, a sieć blockchain została znacznie usprawniona.

Kryptowalutami zainteresowało się coraz więcej inwestorów, a rynek dosłownie eksplodował powodując, że sporo wczesnych inwestorów zostało milionerami.

Blockchain to znacznie więcej niż kryptowaluty

Najpowszechniejszymi zastosowaniami tego rozwiązania są dzisiaj kryptowaluty, ale warto podkreślić, że blockchain jest oprogramowaniem otwartym (open source), co znaczy, że można go dostosowywać do własnych celów. Coraz częściej jest on np. wykorzystywany w sektorze opieki zdrowotnej do bezpiecznego przechowywania dokumentacji medycznej pacjentów.

Kolejną dziedziną, w której blockchain staje się coraz bardziej popularny, jest tokenizacja. Tokeny dzielą się na użytkowe, security oraz płatnicze. W zależności jaką funkcję pełnią, mają ściśle określone przeznaczenie.

Na przykład Token MillionCoinX, czyli MONx, to jednostka rozliczeniowa, która ma zastosowanie płatnicze oraz użytkowe na wszystkich platformach wchodzących w skład ekosystemu OneMillion. Użytkownicy ekosystemu, posługując się tokenami MillionCoinX, opłacają abonamenty, korzystają z rabatów i przywilejów oraz otrzymują dostęp do wielu unikalnych funkcjonalności poszczególnych platform.

Technologia blockchain znajduje też już praktyczne zastosowanie w wielu innych branżach, od przechowywania danych osobowych po usługi transportowe, zwłaszcza w wynajmie i współdzieleniu przejazdów.

Dlaczego technologia blockchain stanie się powszechna

Granice pomiędzy fizycznym a cyfrowym światem coraz bardziej się zacierają, stwarzając tym samym nowe możliwości rozwoju.

Technologia blockchain idealnie wpisuje się w ten trend oferując finansowe oszczędności, zwiększenie bezpieczeństwa danych i transakcji, a w dalszej perspektywie udostępniając nowe usługi IT.

Zdaniem ekspertów sztuczna inteligencja, blockchain i chmury obliczeniowe to najważniejsze elementy zmian technologicznych w finansach. Blockchain może poprawić efektywności transakcji finansowych oraz zmniejszyć koszty tych usług. Do tego dochodzi bezpieczeństwo danych, jakie zapewnia to rozwiązanie.

To nie wszystko, na technologii blockchain opiera się coraz więcej systemów produkcyjnych w różnych branżach. Nie przestają powstawać nowe platformy blockchain, co jednoznacznie potwierdza, że zainteresowanie tym rozwiązaniem nie maleje.

Co ciekawe, Estonia, jako jeden z pierwszych krajów, wprowadził technologię blockchain do administracji państwowej.

Dowiedz się więcej o tym, jak blockchain może zmienić twoje życie

Zapewne każdy, kto choć trochę interesuje się ekonomią i nowymi technologiami, słyszał o technologii blockchain i kryptowalutach. Oczywiście cyfrowe waluty nie cieszą się jeszcze dużą popularnością, a wiedza na temat tego, w jakim celu można używać kryptowalut i technologii blockchain, jest w dalszym ciągu wśród społeczeństwa stosunkowo niska. Jednak od nowych technologii nie uciekniemy.

Firma OneMillion, która cały czas intensywnie rozwija działalność w tym obszarze, inwestuje również w edukację swoich przyszłych klientów. Eksperci nie ukrywają, że próby badania i zrozumienia technicznych aspektów tych nowych technologii mogą być trudne, a czasami nawet zniechęcające.

Jednak jeżeli interesuje Cię temat kryptowalut i chcesz wiedzieć w jaki sposób technologia blockchain jest wykorzystywana w codziennym życiu, skorzystaj z darmowego ebooka “Jak kryptowaluty zmieniają świat?”, który możesz pobrać z tego linku.

Dodaj ogłoszenie