Test na koronawirusa. Kto i w jakich sytuacjach może zlecić test na COVID-19? Nowe zasady od 20 listopada

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Nowe zasady zlecania testów na koronawirusa obowiązują 20 lostopada
Nowe zasady zlecania testów na koronawirusa obowiązują 20 lostopada Darko Stojanovic/Pixabay.com
Od 20 listopada br. nie tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może zlecić wykonanie testu na koronawirusa. Sprawdź, komu również przysługują takie uprawnienia.

Samodzielny pacjent z objawami zgłasza się do lekarza POZ

Pacjent, który zaobserwował u siebie objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem, powinien pilnie skontaktować się z lekarzem celem umówienia wizyty osobistej w przychodni zdrowia lub teleporady (ta forma jest preferowana).

Od 20.11.2020 r. wykonanie testu na koronawirusa, bez względu na liczbę objawów typowych dla zakażenia SARS-CoV-2, może zlecić lekarz świadczący usługi:

  • podstawowej opieki zdrowotnej (tzw. POZ),
  • nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (tzw. NPL),
  • w ramach długoterminowej opieki w Zakładach Opiekuńczo Leczniczych (tzw. ZOL)
  • z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Lekarz, który nie pracuje w ramach NFZ, nie może: zlecić wykonania testu na koronawirusa, decydować o izolacji oraz jej zakończeniu

Z ostatniej chwili:

Molekularny test na koronawirusa zostaje zlecony przez specjalistę za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Pacjent otrzyma informację o mobilnych punktach pobrań, w których badanie może zostać wykonane. Listę tzw. drive thru można sprawdzić na stronie: Lista punktów mobilnych

Pacjent powinien dotrzeć do mobilnego punktu pobrań samochodem. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany bez opuszczania auta. Konieczne jest zabranie ze sobą dowodu osobistego i numeru PESEL. Test na koronawirusa jest bezpłatny

Pobrana próbka trafia do laboratorium, a po zbadaniu, wynik testu na koronawirusa zostanie wprowadzony do systemu. Jest widoczny dla lekarza, pacjenta (można sprawdzić go na Internetowym Koncie Pacjenta), oraz umieszczany w systemie EWP dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Wynik testu na koronawirusa może być:

  • negatywny – co oznacza, że nie wykryto SARS-CoV-2.
  • pozytywny – co oznacza wykrycie zakażenia SARS-CoV-2. Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.
  • niediagnostyczny – co oznacza, że pobrana próbka była niezdatna do przeprowadzenia badania. Należy powtórzyć je jak najszybciej.
  • nierozstrzygający – co oznacza, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu. Należy go powtórzyć po 24-48 h.

WAŻNE! Jeżeli wynik testu na koronawirusa jest pozytywny, lekarz poinformuje o tym pacjenta. Co więcej, zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 8 października, lekarz POZ ma uprawnienia, by skierować chorego do izolacji domowej lub izolatorium, bądź leczenia szpitalnego.

W przypadku osób skierowanych na izolację domową lekarz ma obowiązek skontaktować się z chorym nie później niż w 8. dobie izolacji, celem oceny stanu zdrowia pacjenta. Porada osobista lub teleporada służy także podjęciu decyzji o ewentualnym przedłużeniu czasu trwania izolacji. O jej zakończeniu decyduje lekarz.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce w marcu 2020 roku, lecz nie wyklucza to przejścia choroby już w styczniu lub lutym. Od tego czasu wiele osób przebyło COVID-19, często bez objawów lub z symptomami przypominającymi zwykłe przeziębienie. Sprawdź, czy od tego czasu nie odczuwałeś objawów wskazujących na możliwość przejścia niewykrytej infekcji!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Te objawy mogą wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i pr...

Co gdy, pacjent jest niesamodzielny i ma objawy?

Jeżeli na teleporadę do lekarza POZ zgłosi się niesamodzielny pacjent z objawami świadczącymi o zakażeniu koronawirusem, sprawa wygląda nieco inaczej.

Zgodnie z obecnym rozporządzeniem, w przypadku pacjenta, który nie jest w stanie przemieszczać się samodzielnie, lekarz może zlecić wykonanie testu w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2 zespołowi karetki wymazowej. Informacja o wyniku testu na koronawirusa jest widoczna dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Gdy wynik okaże się pozytywny, lekarz ma uprawnienia, by skierować pacjenta do domowej izolacji. Gdy stan zdrowia tego wymaga, może także decydować o podjęciu hospitalizacji, jednocześnie organizując transport pacjenta do najbliższego szpitala zakaźnego.

Przeczytaj również:

od 7 lat
Wideo

Gałązka-Sobotka: kładziemy pacjentów w szpitalu bez uzasadnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia