Tłumaczenia na język niemiecki - kilka słów o języku i translatacji

Artykuł sponsorowany FUSION MARKETING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Wiele osób uważa, że język niemiecki jest trudny i dlatego, zamiast samemu się go nauczyć, woli skorzystać z usług tłumacza oferującego tłumaczenia niemieckiego. Panuje powszechne przekonanie, że gramatyka i niemiecka wymowa są zmorą, jednak w rzeczywistości język niemiecki to precyzyjna i logiczna układanka, w której jest niewiele wyjątków (tak utrudniających obcokrajowcom naukę języka polskiego), a kolejne elementy wynikają logicznie z innych.

Język niemiecki - co to jest?

Język niemiecki należy do grupy zachodniej rodziny języków germańskich. W lingwistyce traktuje się go nie jako odrębny, pojedynczy twór, ale jako grupę kilku języków zachodniogermańskich, które często są określane jako języki niemieckie, natomiast standardowy język niemiecki – czyli ten, o którym powszechnie myślimy jako niemieckim, został oparty na Biblii Marcina Lutra, która została spisana w języku mówionym w Górnej Saksonii i Turyngii. Jednak istnienie różnych dialektów w tej grupie wnosi określone problemy do tłumaczenia niemieckiego.

Jak to się stało, że język niemiecki jest tak popularny

Oczywiście historia rozwoju języka niemieckiego sięga znacznie wcześniejszych czasów i lingwiści dopatrują się jej początków w języku staro-wysoko-niemieckim, który wyodrębnił się z grupy języków zachodniogermańskich w IV w. n.e. Najstarsze zabytki tego języka spisana w runach wykorzystujących alfabet starszego futharku pochodzą z VI w. Do XIX w. język niemiecki stał się podstawowym językiem w imperium Habsburgów, które obejmowało duży obszar Europy Środkowej i Wschodniej. Wkrótce stał się językiem mieszczan w większości Cesarstwa. Używanie go nie było związane z narodowością, oznaczało raczej, że mówca był wykształcony, zapewne był kupcem i mieszczaninem. Niektóre miasta, takie jak Budapeszt, uległy stopniowej germanizacji po ich włączeniu ich do imperium Habsburgów. Inne, takie jak Bratysława powstały w tym okresie i większość ich mieszkańców było niemieckimi kolonistami. Język niemiecki był również używany w bałtyckich rządach imperium rosyjskiego. Na przykład Ryga stosowała niemiecki jako oficjalny język administracji do czasu do 1891 r., a Tallin do 1889 r. Do około 1800 r. standardowy język niemiecki był prawie wyłącznie językiem pisanym. Jednocześnie dialekty mówione w rozmaitych niemieckich landach różniła się tak bardzo od standardowego niemieckiego, że ich mieszkańcy języka niemieckiego uczyli się w zasadzie jako języka obcego. Poniekąd więc już wtedy pojawiała się potrzeba tłumaczenia niemieckiego.

Tłumacz niemieckiego potrzebny od zaraz

Ta powszechność języka niemieckiego nadal jest widoczna. Na świecie używa go około 128 mln osób – z których znaczna większość jako języka ojczystego (105,5 mln osób), a jako języka obcego ok. 80 mln. Poza samymi Niemcami jest językiem urzędowym w Austrii, Belgii, Liechtensteinie, Luksemburgu i Szwajcarii. Ponadto jest jednym z języków roboczych i oficjalnych w Unii Europejskiej. Wynika stąd częsta potrzeba tłumaczenie tekstów w języku niemieckim na język polski i inne. Zarówno w Krakowie, jak i w innych rejonach Polski większość biur tłumaczy oferuje tłumaczenia niemieckiego. Liczne jest także grono przysięgłych tłumaczy niemieckiego, choć posiadanie takiego statusu oznacza, że tłumacz nie tylko zna język niemiecki w stopniu zaawansowanym, ale posiada doskonałą znajomość słownictwa branżowego, dotyczącego m.in. prawa, gospodarki lub finansów.

Jeżeli potrzebujesz solidnego biura tłumaczeń z doświadczeniem z językiem niemieckim odwiedź https://alingua.pl/tlumaczenia-niemiecki/, a wstępną wycenę otrzymasz już w ciągu 15 min >>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie