TO MUSISZ WIEDZIEĆ. Od 2 października ważna zmiana w kontaktach z ZUS. Musisz to wiedzieć, by zalogować się na portal PUE ZUS: 22.10.2021

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Dotychczas, aby korzystać z profilu na portalu PUE ZUS należało podać obowiązkowo adres e-mail. Teraz można podać adres e-mail albo numer telefonu. Dane te muszą być unikalne – adres mailowy albo numer telefonu mogą być przypisane wyłącznie do jednego profilu.
Dotychczas, aby korzystać z profilu na portalu PUE ZUS należało podać obowiązkowo adres e-mail. Teraz można podać adres e-mail albo numer telefonu. Dane te muszą być unikalne – adres mailowy albo numer telefonu mogą być przypisane wyłącznie do jednego profilu. Tomasz Bolt/Polska Press
Od soboty 2 października ZUS zmienił zasady logowania na portal PUE ZUS czyli Platformę Usług Elektronicznych. To ważna informacja nie tylko dla emerytów, płatników składek i pracowników korzystających ze świadczeń ZUS, ale także osób składających wnioski o świadczenia typu Rodzina 500 plus czy Dobry Start. Aktualne konto na portalu pozwala też na bieżące otrzymywanie na e-mail lub SMS komunikatów ZUS o ważnych zdarzeniach - grupowych, a także w sprawach indywidualnych.

ZUS zmienił sposób rejestracji i logowania do portalu PUE ZUS. Dotychczas, aby korzystać z profilu na portalu PUE ZUS należało podać obowiązkowo adres e-mail. Teraz można podać adres e-mail albo numer telefonu. Dane te muszą być unikalne – adres mailowy albo numer telefonu mogą być przypisane wyłącznie do jednego profilu.

Gdy zakładasz profil na PUE ZUS

Przy rejestrowaniu profilu na PUE należy wskazać, czy przypisać do niego adres e-mail, czy numer telefonu. Jeśli profil na PUE już istnieje, informacje te trzeba podać przy logowaniu.

PILNE, TO MUSISZ WIEDZIEĆ!. Kliknij i przeczytaj!

ZUS wprowadził również zmiany w subskrypcji, czyli powiadomieniach o zdarzeniach na portalu PUE ZUS. Od tej pory można ustawić różne adresy e-mail oraz numery telefonów dla każdego kontekstu, z którego dany użytkownik korzysta na portalu PUE. Jeśli np. użytkownik obsługuje kilku płatników, dla każdego może wskazać oddzielne adresy e-mail oraz numery telefonów do wysyłki powiadomień.

Szanse na zmianyCzy dojdzie do jakichkolwiek zmian? Z pewnością mogą je sprawić dwie okoliczności: sytuacja ekonomiczna (brak środków w budżecie) lub sytuacja polityczna (realna perspektywa utraty władzy przez PiS). W pierwszym przypadku zmiany mogą pójść raczej po myśli ograniczeń, w drugim – w stronę poprawy warunków korzystania z programu Rodzina 500 plus, w tym przede wszystkim waloryzacji wysokości kwoty, np. o 100 czy 200 zł miesięcznie na każde dziecko.Z OSTATNIEJ CHWILI: W projekcie ustawy budżetowej na 2022 r., którą rząd przyjął i zdecydował o przesłaniu do Sejmu na program Rodzina 500 plus zarezerwowane są pieniądze w wysokości odpowiadającej obecnemu kształtowi programu, co by wskazywało, że w najbliższym czasie wypłata 500 plus następować będzie na każde dziecko i bez kryterium dochodowe oraz w niezmienionej wysokości 500 zł miesięcznie. Z OSTATNIEJ CHWILI. Na razie szykowane są tylko zmiany formalne. Na ostatnim sierpniowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o programie Rodzina 500 plus. Zgodnie z jej założeniami, jedna z najważniejszych zmian dotyczy sposobu składania wniosków- będzie można to zrobić tylko i wyłącznie za pośrednictwem internetu. Z kolei samą obsługą zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem platformy PUE ZUS.Zakłada się ponadto wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków i wypłatę świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej.Zmianie ma ulec także sam zakres przyznawania świadczenia. Zgodnie z nowelą 500 plus będzie przysługiwać  w Polsce w pełnej wysokości niezależnie od ustalenia pierwszeństwa w wypłacie świadczeń w innym kraju.

WAŻNE: 22.10.2021. Zmiany w 500 plus. Rząd zdecydował o zmia...

Powiadomienia o zdarzeniach na PUE

W zakładce [Ustawienia] – [Ustawienia subskrypcji] możesz wprowadzić dane do powiadomień oddzielne dla każdego kontekstu, w którym pracujesz (jako ubezpieczony, płatnik, lekarz, komornik czy świadczeniobiorca).
W sekcji [Domyślne dane do powiadomień] można podać adres e-mail oraz numer telefonu. ZUS Będzie na nie wysyłać powiadomienia odnośnie spraw, do których korzystająca z portalu osoba chce otrzymywać informacje (jednostkowo lub zbiorczo).

Co załatwisz na PUE ZUS

Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) to narzędzie, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednym z jego najważniejszych elementów jest portal PUE, dzięki któremu załatwisz większość spraw przez internet.

Co mogę dzięki PUE

  • przejrzeć dane zgromadzone w ZUS,
  • przekazać dokumenty ubezpieczeniowe,
  • składać wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi,
  • zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi z ZUS,
  • umawiać się na wizyty w jednostce ZUS.

PILNE, WIADOMOŚCI DNIA!. Kliknij i przeczytaj!

Jeśli jesteś osobą ubezpieczoną (np. pracownikiem), możesz sprawdzić swoje dane zapisane na koncie w ZUS, masz również dostęp do informacji o stanie konta ubezpieczonego oraz do informacji o wystawionych zwolnieniach lekarskich.

Źródło: zus.pl

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie