To niewątpliwie jeden z najwazniejszych dni dla funta

Redakcja
Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk, Ebury Polska Ebury
Indeks GBP od początku lutego traci. Dziś jest szansa na odmianę w tej kwestii – o ile tylko Bank Anglii (BoE) nie zawiedzie.

Po południu BoE zdecyduje o stopach procentowych. Nikt nie spodziewa się zmian parametrów polityki monetarnej podczas spotkania, jednak nie ma to żadnego znaczenia. To co istotne to publikacja kwartalnego “Raportu o Inflacji”, w którym Bank zaprezentuje swoje nowe oczekiwania względem kształtowania się dynamiki cen i wzrostu gospodarczego w przyszłości. Ta publikacja może wpłynąć na rynkowe oczekiwania dotyczące kolejnych podwyżek stóp procentowych i tym samym na cenę brytyjskiej waluty. Tzw. “superczwartek” zakończy się konferencją prasową, na której wystąpi prezes BoE, Mark Carney. Jego ton również będzie miał znaczenie. Sugestia szybszych podwyżek stóp procentowych powinna wzmocnić funta.

Spojrzenie na główne waluty

Złoty

Polska waluta wczoraj poddała się sile dolara amerykańskiego i zakończyła dzień na minusie w relacji do głównych walut. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej podczas spotkania w lutym utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ze stopą referencyjną w wysokości 1,5 proc. Nie zmienił się również ton prezesa Glapińskiego i przewodzonej przez niego RPP. Prezes nadal powtarza, że w jego indywidualnej ocenie stopy procentowe w 2018 r. powinny pozostać niezmienione. Co istotne - stara się on nie wybiegać w przyszłość i nie oceniać, jak Rada zachowa się w 2019 r. Towarzyszący prezesowi NBP prof. Osiatyński zwrócił uwagę na fakt odbicia inwestycji w drugiej połowie ubiegłego roku, w tym prawdopodobnego odbicia inwestycji prywatnych w końcówce roku.

Tym samym zauważył, że wzrost nakładów brutto na środki trwałe może przekładać się na wzrost produktywności pracy, co sprawiłoby, że luka między produktywnością pracy, a dynamiką płac byłaby niższa. Uznawany za jednego z jastrzębi, profesor Hardt podczas konferencji wypowiadał się w dosyć gołębim tonie, zwracając uwagę na dynamikę inflacji bazowej, która okazywała się być raczej niższa od oczekiwań (w tym miejscu przypominamy również, iż na przestrzeni ostatnich dziewięciu miesięcy dynamika cen bazowych była praktycznie płaska). Profesor Hardt dodał, iż w świetle ostatnich danych prawdopodobieństwo tego, że stopy w 2018 r. pozostaną stabilne jest wyższe, niż szacował jeszcze kilka miesięcy temu.

Euro

Kurs EUR/PLN w środę umocnił się o 0,3 proc., wahając się w widełkach 4,15 - 4,17. Wspólna europejska waluta traciła w relacji do głównych walut pomimo informacji o osiągnięciu porozumienia przez partie CDU/CSU i SPD. Może to być związane z tym, iż układ musi zostać jeszcze zaakceptowany przez członków SPD, co może stanowić czynnik ryzyka.

Funt Brytyjski

Kurs GBP/PLN w środę umocnił się aż o 0,8 proc., wahając się w widełkach 4,68 - 4,72. Brytyjska waluta kontynuowała spadki w relacji do USD, w parze ze słabszymi europejskimi walutami jednak zyskiwała. Zgodnie z wyliczeniami brytyjskiego rządu, na “twardym Brexicie” Wielka Brytania straciłaby 80 mld GBP - daje to pewien pogląd na to, jak ogromna jest stawka, o którą toczyły i toczą się negocjacje.

Dolar

Kurs USD/PLN w środę umocnił się aż o 1,4 proc., wahając się w widełkach 3,35 - 3,40. Amerykańska waluta kontynuowała rajd w górę, zyskując przede wszystkim w relacji do słabszych, europejskich walut. Wczorajsze przemówienie Johna Williamsa było optymistyczne. Członek FED zwrócił uwagę, że sytuacja na rynku pracy ulega poprawie i - jeśli gospodarka utrzyma tempo tworzenia 2 mln. miejsc pracy rocznie - powinno przełożyć się to na presję cenową. Poinformował jednocześnie, że nie ma preferencji między 3, a 4 podwyżkami stóp procentowych w tym roku.

Umocnienie dolara nie było istotnie związane ze słowami WIlliamsa, wpływ na USD miało natomiast porozumienie, jakie udało się wypracować amerykańskim politykom. Zgodnie z jego treścią amerykańska administracja będzie miała zapewnione finansowanie na kolejne dwa lata. Nowe porozumienie zakłada wzrost wydatków na obronność i różnorakie programy wewnętrzne. Ostateczna wersja porozumienia musi zostać jeszcze przegłosowana przez obie izby parlamentu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu