To zły kodeks! - grzmi Rada Przedsiębiorczości

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Minister sprawiedliwości chce zmienić Kodeks karny. Ten może być niekorzystny dla przedsiębiorców
Minister sprawiedliwości chce zmienić Kodeks karny. Ten może być niekorzystny dla przedsiębiorców Marek Weckwerth
Polska Rada Przedsiębiorczości jest głęboko zaniepokojona rządowym projektem nowelizacji Kodeksu karnego, w którym wprowadza się rozwiązania dotyczące przepadku składników i praw majątkowych przedsiębiorstwa (tzw. konfiskata rozszerzona).

Uważamy, iż kluczowe z punktu widzenia projektodawcy normy prawne zawarte w projekcie mogą naruszać Konstytucję RP oraz prawo UE - pisze PRP, po przeanalizowaniu przesłanych do konsultacji społecznych dokumentów. Dodaje, że zmiany prawne w zakresie gospodarki proponowane przez rząd powinny być przygotowywane w sposób systematyczny i przemyślany, ze względu na ogromny wpływ, jaki będą miały na funkcjonowanie przedsiębiorstw w Polsce.

Nieprecyzyjne sformułowania, brak rzetelnej oceny skutków regulacji, nadmierna restrykcyjność i niemożliwe do ocenienia skutki proponowanych rozwiązań nadwyrężają zaufanie do państwa prawnego i grożą nadużyciami, w tym działaniem na szkodę firm poprzez nieuczciwą konkurencję.

Skutkiem realizacji pomysłów Ministerstwa Sprawiedliwości będzie brak i tak już niskiego zaufania społecznego w Polsce, ograniczenie inwestycji i brak szans na realizację celów Planu Odpowiedzialnego Rozwoju.

Minister sprawiedliwości zaproponował włączenie do kodeksu karnego nowego artykułu (art. 44a §1), który zakłada możliwość orzeczenia, w przypadku skazania sprawcy przestępstwa, przepadku składników i praw majątkowych przedsiębiorstwa, które służyło lub było przeznaczone do popełnienia przestępstwa, chociażby nie stanowiło własności sprawcy. Analogiczną normę prawną projektodawca proponuje w kodeksie karnym skarbowym (art. 31a §1).

W obu ww. przypadkach możliwość przepadku przedsiębiorstwa mogłaby nastąpić, gdy właściciel przedsiębiorstwa lub inna osoba uprawniona nie zachowała ostrożności wymaganej w danych okolicznościach i w konsekwencji przewidywała albo mogła przewidzieć, że jego przedsiębiorstwo mogło służyć lub być przeznaczone do popełnienia przestępstwa.

Źródło: Polska Rada Przedsiębiorczości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: To zły kodeks! - grzmi Rada Przedsiębiorczości - Gazeta Pomorska

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu