Czas budowy głównej konstrukcji nośnej został skrócony z ośmiu do dwóch tygodni, a powierzono go międzynarodowej firmie Arup, specjalizującej się w zrównoważonym projektowaniu, znanej z realizacji takich obiektów jak zakład PepsiCo pod Środą Śląską, browar Carlsberg w Hamburgu czy fabryka Toyoty w Turcji.
Nowa hala w Nałęczowie ma pomieścić zaawansowaną, w pełni zautomatyzowaną linię do napełniania butelek. Prace trwają już od dziewięciu miesięcy i odbywają się ez zakłócania pracy sąsiednich hal produkcyjnych. Jak podkreśla Joanna Kuciel, przedstawicielka firmy, w procesie projektowania nowej przestrzeni zadbano również o minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko i lokalną bioróżnorodność.
W celu skrócenia czasu budowy zdecydowano się na wykorzystanie prefabrykowanych elementów, takich jak słupy i dźwigary dachowe. Kolejnym krokiem było zaprojektowanie nowoczesnych instalacji mechanicznych, elektrycznych oraz hydraulicznych, które zintegrują się z już funkcjonującą infrastrukturą. Zespół inżynierów zbadał również systemy kanalizacyjne i odwadniające, aby zagwarantować ich prawidłowe funkcjonowanie w rozbudowanej fabryce.
Projekt rozbudowy zakładu Nałęczów Zdrój uwzględniał również kwestie środowiskowe. Jak podkreśla Bernadetta Badura, Industry Leader, powiększona przestrzeń produkcyjna z nowoczesnymi instalacjami i infrastrukturą będzie mniej obciążająca dla środowiska, redukując zużycie energii i ilość wytwarzanych ścieków na każdą wyprodukowaną butelkę. Przygotowano również szczegółowy raport środowiskowy, który ocenił wpływ rozbudowanego zakładu na pobliskie zabudowania oraz na poziom generowanego hałasu.
– Najważniejszym założeniem projektu rozbudowy fabryki Nałęczów Zdrój jest odpowiednie połączenie funkcjonowania przemysłu i otoczenia oraz głównego produktu – wody - – mówi Artur Grudzień, Dyrektor Operacyjny Nałęczów Zdrój. - Chcemy także wdrożyć najnowsze technologie pozwalające na optymalizację zużycia energii oraz redukcję strat produkcyjnych. Dzięki zmianom w zakładzie, zwiększymy również ergonomię oraz automatyzację przepływów logistycznych. W ten sposób rozbudowa fabryki poprawi środowisko pracy i jednocześnie pomoże w realizacji zrównoważonych celów firmy. Ważny wkład w osiągnięcie takich rezultatów wniosło także biuro projektowe UNISM, któremu jesteśmy wdzięczni za projekt architektoniczny i zagospodarowanie terenu wokół fabryki
Rozbudowa zakładu w Nałęczowie to efekt ścisłej współpracy Arup z biurem architektonicznym UNISM, które specjalizuje się w projektowaniu zrównoważonych budynków.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?