Główne Miasto w Gdańsku nie jest Starym Miastem, choć tak powszechnie jest przez turystów określane. Gdańskie historyczne Stare Miasto, które nie zostało odtworzone po drugiej wojnie światowej, położone jest na północ od Drogi Królewskiej. To m.in. rejon głównego dworca kolejowego.
Ulica Długa i Długi Targ zawsze tętnią życiem. To serce Gdańska
Ulica Długa i Długi Targ (dawny plac targowy) zawsze tętnią życiem. To tutaj zlokalizowane są główne zabytki Głównego Miasta: bramy miejskie, ratusz, stare kamienice, kościoły i oczywiście Fontanna Neptuna, przy której w ruch idą telefony i aparaty.
Zatem przemierzmy weekendowo Drogę Królewską.
Gdy już przeciśniemy się przez Złotą Bramę, od lat węższą, bo od lat remontowaną, wchodzimy na ulicę Długą. Zaczynają kusić restauracje. Pojawiają się sprzedawcy piłeczek, baloników, maskotek.
CZYTAJ TAKŻE: Na targu staroci możesz wydać fortunę lub kilka złotych. Jarmark św. Dominika w Gdańsku
Żurek, makaronik, pierożki - zachęca promotor (niektórzy nazywają ich naganiaczami) restauracji.
Obok młody człowiek cały czas odbija o chodnik piłeczkę, ale nic nie mówi, licząc że skusi małych klientów, a w zasadzie ich rodziców.
Mamy już tłum. Tłum na ulicy, ale i w restauracyjnych ogródkach. Ci, którzy idą, dokądś zmierzają. Ci, którzy siedzą, sączą niespiesznie drinki, piwo i napoje albo pałaszują zamówione wcześniej dania. Czasami spoglądają na ulicę, obserwując jej rytm.
Dziewczyna w zielonej sukience przechadza się z koszem róż
Na Długim Targu dziewczyna w zielonej sukience przechadza się z koszem czerwonych róż. Zewsząd słuchać muzykę. Uliczni artyści grają na perkusji, saksofonach, fletach. Umilają wakacyjny rytm w sercu Gdańska, niemo prosząc co łaska do futerałów. Obok mamy piłkarski freestyle z udziałem publiczności. A nieco dalej żydowscy muzycy zachęcają, aby odwiedzić Festiwal Kultur w Gniewie.
ZOBACZ TAKŻE: Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Babeczka z Trójmiasta za 150 złotych
Turyści spacerują, pary trzymają się za ręce i przytulają (albo nie). Tysiące selfie, obok nagrywany jest film.
- Kto ile ma, tyle da - zachęca młody chłopak do zdjęć z olbrzymimi misiami.
Pamiątkowe zdjęcia można także sobie zrobić z sympatycznymi dziewczynami w strojach z epoki. Albo też odsiedzieć swoje na krzesełku, aby dać się sportretować karykaturzyście.
Mim na Długim Targu nieco przedrzeźnia turystów, podążając za nimi i naśladując ich ruchy. Największy ubaw mają obserwatorzy.
Nieruchomy kowboj w złoto-brązowym odcieniu wzbudza ciekawość, przede wszystkim dzieci. Czasami ktoś go szczypnie, czasami on kogoś szczypnie. A później są pamiątkowe zdjęcia.
Wieczory panieńskie i urodzinowe w sercu Gdańska
Wieczory panieńskie, urodziny, inne okazje. Spacer w szarfach Długim Targiem i dalej przy Motławie (już za Bramą Zieloną), to must-have w takich okolicznościach.
Do zdjęć zapozowały nam sympatyczne i bardzo uśmiechnięte Azjatki. Podobnie, jak i niezwykle energetyczna panna młoda ze swoją grupą. Ona spróbowała także swoich sił w swobodnym zwisie na drążku. Jak się bawić, to się bawić.
Zobaczcie zdjęcia z turystycznego serca Gdańska:
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!
#pomagaMY czyli Polska Press dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?