Ukrainki na polskim rynku pracy – telefony w agencjach pracy nie milkną

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Ukrainki szukają pracy w Polsce. Najłatwiej o pracę będzie w branży produkcyjnej i magazynowej.
Ukrainki szukają pracy w Polsce. Najłatwiej o pracę będzie w branży produkcyjnej i magazynowej. 123rf.com
Jak wiemy, wśród uchodźców z Ukrainy przeważają kobiety. Wiele z nich będzie szukało zatrudnienia w Polsce. Już teraz agencje pracy komentują, że Ukrainki zaczynają masowo szukać pracy w naszym kraju. Zdaniem agencji specjalizujących się w zatrudnianiu obcokrajowców, specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy ułatwi znajdowanie pracodawców dla tych kobiet.

Ukrainki szukają pracy – w agencjach pracy nawet kilkaset telefonów dziennie

– Specustawa wprowadza dostęp do rynku pracy dla migrantów wojennych z Ukrainy w najlepszym możliwym czasie. Uchodźcy, a raczej uchodźczynie – bo do Polski teraz wyjeżdżają głównie kobiety z dziećmi – już otrząsnęły się po wydarzeniach ostatnich tygodni i myślą o podjęciu pracy, która zapewni im i ich bliskim niezbędne środki do życia – opowiada Karolina Szleszyńska, wiceprezeska zarządu międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal.

– Obecnie odbieramy nawet 500 telefonów dziennie od takich osób. Czekamy tylko na odpowiednie warunki prawne, aby zacząć proces zatrudnienia — mówi ekspertka Gremi Personal.

Specustawa została już uchwalona, co ułatwi znajdowanie pracodawców dla poszukujących zatrudnienia Ukrainek.

W jakich sektorach w Polsce znajdą pracę Ukrainki?

Według Gremi Personal, większość pracodawców, z którymi współpracują, wyraziła chęć dostosowania dotychczasowych wolnych stanowisk pracy dla obywatelek Ukrainy, które uciekają przed wojną.

Najwięcej ofert pracy dotyczy stanowisk na produkcji i w magazynach w branżach:

  • farmaceutycznej,
  • spożywczej,
  • logistycznej.

Jak dodaje Karolina Szleszyńska, nie wszystkie stanowiska da się dostosować. Chodzi przede wszystkim o przemysł ciężki, w którym ważna jest siła fizyczna, dlatego w skali kraju, ofert pracy w przemyśle dostępnych dla kobiet jest mniej.

Ukrainka, która dopiero przyjechała do Polski, ma również szansę dostać pracę w innych sektorach, w tym w usługach, o ile dość szybko przyswoi język polski w stopniu komunikatywnym.

Będzie to praca m.in.:

  • w branży hotelarskiej i gastronomicznej,
  • jako opiekunka osoby starszej lub niepełnosprawnej,
  • dla pielęgniarki,
  • kasjerki i sprzedawczyni.

– Nie jest wykluczone, że już w najbliższym czasie Ukrainki, które mają odpowiednie wykształcenie, będą też mogły znaleźć zatrudnienie w polskich szkołach i przedszkolach – uważa Karolina Szleszyńska.

Zagrożenia na rynku pracy dla obywateli Ukrainy – na co zwracać uwagę?

Eksperci zwracają również uwagę na zagrożenia, które czekają uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy.

– Już obserwujemy w sieciach społecznościowych wysyp reklam od „tymczasowych agencji pracy” (nie mylić z agencjami pracy tymczasowej), które jeszcze dwa tygodnie temu po prostu nie istniały. Ich intencje oraz rzetelność budzą wątpliwości. W najbliższym czasie pracodawcy powinni bardzo dokładnie sprawdzać, od kogo przyjmują ludzi do pracy w swoich przedsiębiorstwach – komentuje Szleszyńska.

Miejsca pracy są dostępne, ale nie wszędzie

Jak zauważa rzecznik prasowy Randstand, miejsca pracy dla pierwszej fali poszukujących pracy znajdą się np. w logistyce czy branży produkcyjnej. Warto zwrócić uwagę, na lokalizację potencjalnych pracodawców. Więcej ofert znajdzie się na zachodzie kraju, niż na wschodzie.

W wypowiedzi rzecznik podkreśla, że „Liczba osób poszukujących zatrudnienia będzie mniejsza niż ta, która przekroczyła granicę”

Zobacz całą wypowiedź:

od 16 lat

Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uchodźcom, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, będzie przysługiwał status pobytu uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Dostaną również prawo do podjęcia pracy i usług publicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu