Ukryte majątki, fasadowi dyrektorzy i prawdziwi beneficjenci

(red.)
W niektórych firmach dyrektor jest tylko podstawionym "słupem". Kieruje nim niczym kukiełką prawdziwy, ukryty beneficjent majątku
W niektórych firmach dyrektor jest tylko podstawionym "słupem". Kieruje nim niczym kukiełką prawdziwy, ukryty beneficjent majątku IBBC Group
Mimo nieźle dopracowanym próbom ukrycia, wyspecjalizowane firmy są w stanie zidentyfikować beneficjentów rzeczywistych w toku drobiazgowych działań śledczych. Mogą też doprowadzić nawet do identyfikacji ich cennych, ukrytych majątków.

Co łączy ze sobą nominowanych dyrektorów, udziałowców (tzw. "słupy"), beneficjentów rzeczywistych, spółki/ przedsiębiorstwa offshorowe, spółki fasadowe, czy spółki anonimowe z ich ukrytymi zasobami finansowymi oraz na czym dokładnie polega ich system?

Po pierwsze, nie wszyscy, którzy otwierają firmę offshorową są uwikłani w szemrane interesy, jednak większość z nich ma jedną cechę wspólną: chęć ukrycia swojej działalności. Dlatego też wybierają lokalizację, która daje taką możliwość. Jest to zazwyczaj możliwe poprzez offshorowe centrum finansowe albo raj podatkowy.

Francja straciła 283 mln euro przez oszustwa podatkowe na giełdzie. Dlaczego ściga Consus France, spółkę-córkę toruńskiej firmy Consus?

Tajna lokalizacja zapewnia ukrycie rzeczywistego właściciela spółki offshorowej dla opinii publicznej, a lokalne przepisy zapewniają zatajenie własności spółki.

Wyspy skarbów

Według danych z raportu grupy prawników z Tax Justice Network (TJN) - do pięciu najchętniej wybieranych miejsc ukrycia własności spółki albo posiadanego majątku należą: Stany Zjednoczone, Wyspy Dziewicze, Bahamy, Panama, Liechtenstein. Amerykańskie stany Delaware, Wyoming, Dakota Północna czy Południowa stanowią atrakcyjną lokalizację offshorową dla firm z innych krajów.

Dziś Dzień bez Łapówki - kto daje, kto bierze?

Kajmany stanowią silną konkurencję dla lokalizacji wymienionych powyżej. Kajmańskie rejestry publiczne nie ujawniają informacji na temat nazw osób zarejestrowanych w spółkach fasadowych. Bardzo popularny jest też Cypr, gdzie łatwo wynająć wirtualne biuro wraz z osobą nim zarządzającą i widniejącą w rejestrze.

Po wybraniu lokalizacji offshorowej, osoba albo osoby pragnące ukryć swoje udziały albo fundusze, decydują się na założenie spółki offshorowej. Wybierają formę prawną spółki, która rzekomo będzie w posiadaniu majątku beneficjenta rzeczywistego - może mieć rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Firma może otworzyć konto bankowe, kupić jacht lub nieruchomość oraz obracać pieniędzmi na całym świecie w imieniu beneficjenta rzeczywistego.

Najważniejszym faktem jest jednak to, że niezwykle trudne jest powiązanie firmy offshorowej z beneficjentem rzeczywistym. To stanowi otwartą furtkę dla ukrycia, przemieszczania oraz używania pieniędzy i innych aktywów w niekontrolowany sposób.

Łatwo i tanio

Stworzenie spółki offshorowej jest szybkie, łatwe i tanie. Głównym celem krajów offshorowych jest zapewnienie ukrycia udziałów tym, którzy tego potrzebują, gdyż łączą się z tym olbrzymie zyski finansowe. Najlepszym przykładem są Kajmany, gdzie zarejestrowanych jest 20 tys. spółek posiadających lokalizację offshorową, podczas gdy w stolicy w Georgetown mieszka trochę więcej niż 28 tys. osób. Kolejne 80 tys. jest zarejestrowanych gdzie indziej na brytyjskich terytoriach zamorskich.

Zatajanie zgodne z prawem

Nawet w krajach, w których informacje na temat udziałowców i dyrektorów są upubliczniane, wciąż jeszcze łatwo jest założyć anonimową firmę. Można tego dokonać na dwa sposoby: albo poprzez wpisanie innej firmy jako rzekomego właściciela albo dyrektora, upewniając się przy tym, że jest ona zarejestrowana w miejscu, gdzie tego typu informacji się nie upublicznia, albo poprzez rejestrację firmy pod inną nazwą, nawet zupełnie nieznaną. Co zadziwiające, takie działanie jest całkowicie zgodne z prawem w większości krajów, a nawet powstał specjalny zawód zajmujący się dostarczaniem tego typu usług.

W kwestii finansowania firmy offshorowej mamy dwa kluczowe źródła: dyrektorzy nominalni oraz ostateczni beneficjenci rzeczywiści (Ultimate Beneficial Owner, UBO). Celem dyrektorów nominalnych jest ochrona tożsamości faktycznego beneficjenta (UBO) spółki offshorowej. Ponadto, w większości miejsc, tylko nazwisko dyrektorów nominalnych jest ujawniane, a tożsamość faktycznych właścicieli jest chroniona lokalnym prawem. Tak więc, w ramach śledztwa skupionego na działalności, własności oraz aktywach spółki offshorowej, nominalni, którzy są rzekomymi właścicielami, nie posiadają żadnej wartości - są tylko pozorantami bez jakiejkolwiek kontroli albo odpowiedzialności w spółce offshorowej.

Dyrektor nominalny to osoba albo firma, która działa w imieniu UBO w jednostce offshorowej w celu zapewnienia dodatkowej dyskrecji. Działa on w imieniu spółki, ale tylko na papierze, gdyż nie posiada zdolności prawnej w kwestii działalności.
Nominalny udziałowiec to osoba wymieniona jako rzekomy udziałowiec w dokumentach spółki, ale nie posiada ona mocy sprawczej w spółce ani prawa do roszczeń jej majątku.

W momencie rejestracji spółki w offshorowej lokalizacji, rejestruje się też dane dyrektorów nominalnych. Są nimi najczęściej pracownicy kancelarii prawnej albo usługodawcy zakładającego spółkę, którzy tworzą i rejestrują offshorową spółkę akcyjną, w większości przypadków koszt to mniej niż 300 euro rocznie. Często te osoby sprawują funkcję dyrektorów w ponad 2 tys. różnych spółek.

Wszystkie dokumenty dotyczące tworzenia spółek publicznych będą przez nich sygnowane, w ten sposób chroniona jest tożsamość UBO przed firmami śledczymi i detektywami.

Marionetka na stanowisku

Dyrektor nominalny może otworzyć jedno albo więcej kont bankowych beneficjentowi rzeczywistemu oraz zarządzać tymi kontami według jego zaleceń. Jednak większość beneficjentów rzeczywistych woli nie tracić kontroli nad swoimi funduszami.

UBO może posiadać konto bankowe dla swojej firmy offshorowej opatrzone nazwą firmy albo nazwą jeszcze innej firmy posiadanej w tajemnicy. Jednak nie ma on tutaj powodu do dużych obaw, ponieważ żaden międzynarodowy offshorowy bank nie przetrwałby długo, jeśli ujawniłby osobom trzecim poufne informacje o posiadaczach konta. Tego typu informacje udostępniane są w całości lub częściowo tylko w wypadku dochodzenia organów ścigania, a nawet jeśli, to dopiero po właściwym procesie prawnym w kraju otwarcia rachunku bankowego.

Dochodzenia sądowe prowadzone przez zagraniczne władze pokazują, że banki offshorowe tak długo, jak to możliwe odmawiają ujawnienia informacji dotyczących kont bankowych klienta.

Długie ręce

UBO zazwyczaj sprawuje kontrolę nad swoją spółką offshorową poprzez pakiet akcji na okaziciela. Tego typu akcjami dysponuje w pełni ten, kto posiada certyfikat akcyjny. Certyfikaty akcyjne na okaziciela nie zawierają nazwiska właściciela i osoba je posiadająca jest faktycznym właścicielem spółki. To zapewnia UBO kontrolę nad spółką, czyni odpowiedzialnym prawnie za spółkę oraz daje kontrolę nad majątkiem spółki.

W niektórych przypadkach UBO spółki offshorowej może być inna spółka, firma powiernicza albo fundacja, która z kolei jest w posiadaniu przez jeszcze innego UBO. Innymi słowy, osoby pragnące ukryć swoje udziały w spółce będą starały się użyć kilka dodatkowych podmiotów, jako swoisty bufor, aby zapewnić wielowarstwową ochronę. Znamy przypadki nawet ponad stu podmiotów w różnych miejscach na świecie!

Mimo wielopoziomowych i wyrafinowanych prób ukrycia skrótowo jedynie opisanych powyżej, firmom śledczym udaje się zidentyfikować ostatecznych beneficjentów rzeczywistych w wyniku drobiazgowych śledztw, co może przyczynić się do lokalizacji i identyfikacji ich cennego majątku.

Źrodło: Tomasz Kapuściński, IBBC Group

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ukryte majątki, fasadowi dyrektorzy i prawdziwi beneficjenci - Gazeta Pomorska

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu