Umowa na czas określony: 25.08.2020 r. Jak długo pracownik może być na nią zatrudniony? Ile razy szef może podpisać z nami umowę terminową?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
123RF
Pracodawca, który potrzebuje pracownika, ale nie zamierza związać się z nim umową na stałe lub chce go sprawdzić, proponuje kandydatowi umowę na czas określony. Piszemy, jakimi prawami rządzi się taka umowa na czas określony.

Umowa na czas określony pozostaje w kręgu zainteresowania nie tylko pracodawców, chcących w tym okresie na swój sposób przetestować nowego pracownika i dzięki niemu zapełnić wakat. To również rozwiązanie dla drugiej strony, czyli m.in. dla młodych pracowników, którzy wkraczają na rynek pracy i podejmują zatrudnienie, chociaż nie są przekonani, że całe swoje zawodowe życie zwiążą właśnie z tą firmą.

Umowa na czas określony - na jak długo można podpisać umowę

Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tym samym pracodawcą i tym samym pracownikiem, nie może przekraczać 33 miesięcy, a w sumie tych umów nie może być więcej niż 3.

To warto wiedzieć:

Zdarza się, że pracodawca zamierza zatrudniać danego pracownika na czas dłuższy niż 33 miesiące bądź po podpisaniu z pracownikiem trzeciej takiej umowy, chcąc go jeszcze zatrzymać, planuje za chwilę dać mu czwartą. Jeżeli jednak okres zatrudnienia jest dłuższy niż 33 miesiące lub gdy liczba zawartych umów przekracza 3, uznaje się, iż pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie owych 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy, pracuje na podstawie normalnej umowy, czyli umowy o pracę na czas nieokreślony.

Umowa na czas określony - prawa pracownika

Osoba, zatrudniona na umowę o pracę na czas określony, jest chroniona przepisami Kodeksu pracy, jak każdy inny pracownik, zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. To oznacza, iż ma ona zapewnione takie same warunki pracy i płacy. To drugie dotyczy tego, że zatrudniony dostaje wynagrodzenie w takiej wysokości, jak inne osoby zatrudnione na takim samym stanowisku, posiadające jednakowe kwalifikacje oraz wykształcenie.

Rozmowa z przełożonym o wynagrodzeniu może stanowić spore wyzwanie, dlatego warto się do niej wcześniej przygotować. Na kolejnych stronach podpowiadamy, jak skutecznie poprowadzić finansowe negocjacje.

Podwyżka sama nie przyjdzie. Jak skutecznie negocjować wynagrodzenie?

Pracujący na czas określony zyskuje również prawo do pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego, jaki ma zagwarantowany każdy pracownik etatowy. Płatne chorobowe także mu przysługuje. Może ponadto np. brać udział w szkoleniach organizowanych przez pracodawcę dla zespołu etatowców czy dostawać talony świąteczne.

Zalety i wady umowy na czas określony

Wybrani kandydaci szukają właśnie umowy na czas określony, bardziej ceniąc ją sobie niż umowę na czas nieokreślony. Tak dzieje się dlatego, że ten czas określony skłania zatrudnionego do pełnej mobilizacji. Jeśli chce zostać w firmie, musi się wykazać przed przełożonymi. Gdy zaś podejmuje decyzję, że po upływie określonego terminu będzie pracował w innym miejscu, musi intensywnie szukać nowego zatrudnienia.

Wśród minusów pracy na podstawie umowy na czas określony wymienia się nieprzychylność banków. Rzecz dotyczy pracowników, ubiegających się np. o kredyt hipoteczny. Bank, widząc, że wnioskodawca posiada umowę terminową (a nie na stałe), może obawiać się pożyczyć mu większą kwotę. Zakłada bowiem, że potencjalny kredytobiorca może mieć problemy z regularną spłatą rat, gdy skończy pracować na czas określony, a jeszcze nie znajdzie nowego miejsca pracy. Na skutek tego bank wydaje decyzję odmowną.

Warto przeczytać:

Zatrudniony na umowę na czas określony ma pewien okres wypowiedzenia, prawnie gwarantowany. Ten sam Kodeks pracy wskazuje natomiast, że pracodawca jest zobowiązany do podania przyczyny zwolnienia tylko w przypadku wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony (oraz umowy, która zakończyła się przedwcześnie, tzn. zwolnieniem dyscyplinarnym). Pracodawcy niekiedy wykorzystują ten fakt, oferując kandydatowi umowę na czas określony. Szefowie są świadomi tego, że w razie zwolnienia pracownik będzie miał ograniczone możliwości jej zaskarżenia do sądu. To znaczy: ma prawo np. twierdzić, że został zwolniony z pominięciem procedur. Pracownik nie może jednak kwestionować przyczyny swojego zwolnienia przez przełożonego, gdyż ów przełożony wcale nie musi podać powodu rozstania.

Umowa na czas określony a pracownica w ciąży

Czasem w trakcie trwania umowy na czas określony pracownica zachodzi w ciążę. I ją chronią przepisy w takiej sytuacji. Jeżeli w dniu zakończenia umowy kobieta będzie co najmniej w 12. tygodniu ciąży (po 3. miesiącu ciąży) i przedstawi swojemu pracodawcy odpowiednie zaświadczenie, wydane przez lekarza, wówczas umowa automatycznie ulegnie przedłużeniu do porodu. Gdy z kolei umowa o pracę na czas określony wygasa przed upływem 3. miesiąca ciąży, pracodawca już nie jest zobowiązany do jej przedłużenia. Może to zrobić jedynie z własnej woli.

CV gotowe do wysłania? Stop. Warto przeczytać je jeszcze raz i sprawdzić, czy przypadkiem nie sabotujemy własnych działań. Czasem, zupełnie nieświadomie, wpisujemy w CV sformułowania lub informacje, które osłabiają naszą aplikację. Sprawiają, że dla rekrutujących stajemy się niewiarygodni.

8 rzeczy, które wzbudzą podejrzenia w twoim CV. Niektóre sfo...

Ciężarna pracownica posiada przywileje. Nie może wykonywać pracy w porze nocnej i nie wolno jej podejmować się zadań, wiążących się z wystawieniem na czynniki niebezpieczne lub szkodliwe dla niej i jej dziecka zdrowia. Gdy posada, dotychczas zajmowana przez kobietę, wiązała się z wykonywaniem niebezpiecznej pracy, to teraz pracodawca musi przenieść kobietę na inne stanowisko. Jeżeli nie jest to możliwe, to musi zwolnić ciężarną z wykonywania pracy, przy czym ciężarna zachowuje dotychczasową pensję.

Umowa na okres próbny a umowa na czas określony

Te 2 umowy są niekiedy utożsamiane, tyle, że jest to błędne rozumowanie. Faktycznie umowa na okres próbny, podobnie, jak umowa na czas określony, stanowi specyficzny rodzaj umowy o pracę, podlegającej przepisom Kodeksu pracy. Pracodawca wręcza nowemu pracownikowi umowę na okres próbny, jeśli chce przekonać się, czy to odpowiedni kandydat na odpowiednim miejscu, a więc, czy nowa osoba sprosta zadaniom jej powierzonym, wykorzystując swoje wykształcenie, doświadczenie oraz umiejętności. Umowa, zawierana na czas określony również umożliwia szefostwu odpowiedź na pytanie, czy zatrzymać nowego pracownika na dłużej (jeżeli on się sprawdzi), czy mu podziękować (gdyż nie przeszedł swoistego testu w pracy).

Warto przeczytać:

Te umowy rządzą się jednak swoimi prawami choćby odnośnie długości okresu, na jaki są podpisywane. W przypadku umowy na czas określony chodzi o wspomniane 33 miesiące, natomiast w sytuacji umowy na okres próbny, 3 miesiące to maksymalny okres, na jaki jest zawierana umowa.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony

W wypowiedzeniu umowy na czas określony nie musi być podana przyczyna zwolnienia, co jest obowiązkowe w wypadku umowy na czas nieokreślony. Ponadto jeśli pracownik posiada umowę na czas określony, nie ma potrzeby skonsultowania ze związkami zawodowymi zamiaru wypowiedzenia umowy przez szefostwo.

Przeczytaj, to bardzo ważne:

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony zależy od stażu. Okres wypowiedzenia wynosi:

  • 2 tygodnie, gdy pracownik przepracował u danego pracodawcy mniej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc w przypadku zatrudnienia u konkretnego pracodawcy minimum 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeśli pracownik u danego pracodawcy przepracował przynajmniej 3 lata.

Wzór wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony zawiera:

  • miejscowość i datę,
  • dane pracodawcy oraz dane pracownika,
  • formułę (podajemy przykładową): „Niniejszym wypowiadam umowę o pracę, zawartą na czas określony … (data i miejsce podpisania tejże umowy) pomiędzy stronami … (nazwa pracodawcy/przedsiębiorstwa, imię i nazwisko osoby go reprezentującej a pracownikiem, jego imię i nazwisko). Informuję ponadto, iż okres wypowiedzenia, trwający … (długość okresu wypowiedzenia) upłynie z dniem … (data)”,
  • adnotacja o tym, że pracownikowi, w ciągu 7 dni od otrzymania niniejszego zawiadomienia, przysługuje prawo odwołania się do Sądu Pracy … (nazwa i adres sądu),
  • podpis pracodawcy (lub jego pełnomocnika) oraz podpis pracownika, który tym samym potwierdza otrzymanie niniejszego wypowiedzenia.

To warto wiedzieć:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu