Urlop 2022. Krótkie wakacje lub wyjazd poza sezonem. Na jakie promocje można jeszcze liczyć?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Spadające ceny biletów lotniczych są pochodną zmniejszonego popytu – mówi nam ekspert.
– Spadające ceny biletów lotniczych są pochodną zmniejszonego popytu – mówi nam ekspert. Szymon Starnawski/Polska Press
Z badania przeprowadzonego przez Polską Organizację Turystyczną, 65 proc. Polaków planowało w tym roku wakacyjny wyjazd, z czego większość zamierzało spędzić go w Polsce. Turyści w kraju najczęściej wybierali wybrzeże. Jednak w związku z galopującą inflacją Polacy decydowali się na krótsze wypoczynki lub planują wjechać poza sezonem. – Podróże off-season, tj. po wysokim sezonie wakacyjnym, są idealną opcją dla osób, które poszukują atrakcyjnych cenowo ofert – mówi nam ekspert.

Jak wynika z badania przeprowadzonego w maju przez Polską Organizację Turystyczną, 65 proc. Polaków planowało w tym roku wakacyjny wyjazd, z czego 71 proc. zamierzało spędzić go w Polsce. Najczęściej wskazywanym krajowym miejscem planowanego wypoczynku było morze.

Potwierdzają to także dane nocowanie.pl. Spośród wszystkich zapytań o zakwaterowanie w czasie wakacji w sumie 63 proc. dotyczyło województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa małopolskie (10 proc.), dolnośląskie (7 proc.), podkarpackie (4 proc.) i warmińsko-mazurskie (3,5 proc.).

Wśród 20 najchętniej wybieranych przez turystów miejscowości królowało Władysławowo, a aż 16 to miasta i wsie nadbałtyckie. Pozostałe to Zakopane, Karpacz i Szczawnica, a także położona nad Jeziorem Białym na Lubelszczyźnie Okuninka.

Z kolei w okresie czerwiec-sierpień 2022 r. w serwisie eSky.pl na pierwszej pozycji w rankingu najpopularniejszych kierunków znalazły się tradycyjnie Włochy. Polacy najczęściej wybierali Rzym, Mediolan, Wenecję, Sycylię, Bari oraz Bolonię, która po raz pierwszy pojawiła się w Top 10 najpopularniejszych miast.

Kolejno w rankingu uplasowała się Hiszpania, gdzie podróżowaliśmy do Barcelony, Alicante i na Majorkę. Grecja zajęła 3. miejsce w rankingu najpopularniejszych kierunków, a najczęściej wybierane były Ateny, Santorini i Korfu. Dalej w rankingu znalazły się Chorwacja, Bułgaria, Portugalia, Turcja i Malta. Dane z rzeczywistej sprzedaży eSky.pl pokrywają się z badaniem firmy GfK zleconym przez eSky.pl – ranking deklarowanych krajów wyjazdu kształtuje się następująco – Włochy, Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Turcja, Portugalia.

Polacy decydowali się na krótkie wyjazdy

Według danych nocowanie.pl najwięcej turystów (17 proc.) poszukiwało możliwości zakwaterowania na 3 dni, 16 proc. na 2 dni, a 15 proc. na 7 dni. Tylko 2,5 proc. było zainteresowanych pobytem 10-dniowym, a 1,5 proc. 14-dniowym. 40 proc. turystów zamierzało spędzić urlop na kwaterach i w pokojach, a blisko 30 proc. było zainteresowanych wynajęciem domku.

W tegoroczne wakacje ceny biletów lotniczych wróciły do poziomu sprzed pandemii tj. 2019 roku. Oznacza to wzrost względem 2021 i 2020 roku, kiedy to linie lotnicze obniżały ceny, chcąc zachęcić do podróżowania w okresie niskiego popytu. Z danych serwisu eSky.pl w okresie czerwiec-sierpień br. średnia cena biletu lotniczego w jedną stronę wyniosła 653 zł, z kolei bilety w obie strony oscylują średnio na poziomie ok. 1 150 zł.

W okresie tegorocznych wakacji Polacy krócej przebywali na urlopie. Średnio w okresie czerwiec-wrzesień br. polscy podróżnicy spędzili 7 dni vs 9 dni w ubiegłym roku. Najczęściej na samodzielnie zorganizowane wakacje decydowały się pary bez dzieci lub rodziny z dziećmi w wieku nastoletnim.

Dane te mają potwierdzenie także w badaniu zrealizowanym przez firmę GfK na zlecenie eSky.pl – respondenci wskazali, że najczęstszym powodem do samodzielnej organizacji podróży są niższe ceny niż oferowane przez tradycyjne biura podróży, elastyczne terminy i możliwość samodzielnego wyznaczania długości pobytu.

Podróże off-season. Nowy, stary trend

Aby całkowicie nie rezygnować z upragnionego urlopu, część osób postanowiła wybrać się na krótsze wakacje lub przesuwa go poza sezon.

– Podróże off-season, tj. po wysokim sezonie wakacyjnym, są idealną opcją dla osób, które poszukują atrakcyjnych cenowo ofert lotów. W ofercie linii lotniczych można znaleźć loty zarówno do kierunków wakacyjnych, gdzie we wrześniu i początku października temperatury pozwalają na komfortowy urlop, jak i do wielu miast w Europie, które idealnie się nadają na kilkudniowy wypad miejski, tj. city break – mówi nam Deniz Rymkiewicz, rzecznik prasowy eSky.pl.

– Z danych naszego polskiego serwisu widzimy, że ceny biletów lotniczych zaczynają maleć z tygodnia na tydzień. Obserwujemy ten trend spadkowy od połowy lipca, kiedy to zanotowaliśmy pik cenowy. Obecnie średnia cena biletu lotniczego w obie strony na trasach z Polski do krajów europejskich oscyluje w graniach 603 zł, tj. spadek o prawie 20 proc. w stosunku do najwyżej ceny obserwowanej w 28. tygodniu br. (11-17 lipca), kiedy to średnio musieliśmy zapłacić powyżej 750 zł – dodaje.

Jednocześnie ekspert podkreśla, że spadające ceny biletów lotniczych są pochodną zmniejszonego popytu. W tym roku spadki są nasilone także tym, że w okresie wakacyjnym ceny były wyższe rok do roku, co spowodowało zmniejszenie popytu. – Linie lotnicze w odpowiedzi na spadający popyt już uruchomiły wiele promocji, które mają zachęcić klientów do podróżowania w okresie powakacyjnym. Obserwujemy, że ceny spadają nie tylko w Polsce, lecz także na innych rynkach, gdzie prowadzimy działalność, więc możemy uznać, że to trend ogólnoświatowy – wskazuje.

Z danych nocowanie.pl wynika, że we wrześniu rośnie zainteresowanie turystów pobytami w górach – blisko połowa zapytań o zakwaterowanie w tym okresie dotyczy województw małopolskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego, a najpopularniejsze miejscowości to Zakopane, Karpacz i Szklarska Poręba. Nadal widać spore zainteresowanie wypoczynkiem w województwach pomorskim i zachodniopomorskim, których dotyczy ponad ⅓ wyszukiwań.

Również w tym okresie Polacy planują głównie krótkie wyjazdy, na dwa (blisko 30 proc.) lub trzy (prawie 20 proc.) dni. Pobytem tygodniowym jest zainteresowany co 10. użytkownik. Mimo że rok szkolny już się rozpoczął, blisko ⅕ wyjeżdżających szuka noclegów dla pary dorosłych z jednym lub dwojgiem dzieci. Najchętniej wyszukiwanym rodzajem zakwaterowania pozostają kwatery i pokoje (37 proc. zapytań).

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu