Uważaj! Skuteczna egzekucja komornicza może pozostawić cię z niczym

Katarzyna Gulbicka
Katarzyna Gulbicka, BEST S.A.
Katarzyna Gulbicka, BEST S.A.
Z roku na rok rośnie liczba komorników, a ich skuteczność sięga ok. 20 proc. Dla dłużników dużym problemem jest przede wszystkim egzekucja – zajęcie mieszkania, wynagrodzenia za pracę czy rachunku bankowego – a także dodatkowe koszty związane z prowadzeniem działań komorniczych. Osoby pomagające dłużnikom radzą, aby negocjować warunki spłaty jeszcze w firmie, która zarządza wierzytelnościami, dzięki czemu nie dojdzie do egzekucji komorniczej.

W 2017 roku działało w Polsce 1590 komorników, co stanowi najwyższą od 10 lat liczbę. Odzyskali oni ok. 20% zaległych zobowiązań. Spraw sądowych związanych z długami jest w Polsce coraz więcej (10 lat temu było ich tylko ponad 831 tys.), ponieważ Polacy z roku na rok mają coraz większe długi. W ubiegłym roku aż 2 mln 515 tys. Polaków miało problem z terminową spłatą pożyczonych pieniędzy i bieżących rachunków. To więcej niż łącznie mieszka np. w woj. podlaskim i świętokrzyskim. Suma ich długów osiągnęła 64,49 mld zł.

Komunie 2018 to duże wyzwanie, bo w tym roku angażują prawie dwa razy więcej rodzin. Jakie są ceny w tym roku, ile i co warto dać na prezent i jak się w ogóle znaleźć. Wszystkiego dowiesz się klikając po prostu w ten tekst!

W przypadku gdy tracimy płynność finansową i opóźniamy się ze spłatą nawet podstawowych rachunków – telewizyjnych czy za telefon – powstają odsetki, a zobowiązanie zwiększa się z każdym dniem. Nasz dług może zostać również przeniesiony na firmę zarządzającą wierzytelnościami (cesja wierzytelności). I to akurat może być dla nas dobrym rozwiązaniem, ponieważ daje nam możliwość negocjacji.

Dzisiejsze firmy zajmujące się odzyskaniem długu, jak wszystkie inne firmy, chcą działać skutecznie, dlatego są otwarte na rozmowy z dłużnikami i ustalenie warunków, które będą korzystne. To zwiększa szansę na skuteczność w odzyskaniu długu. Na szczęście dłużnicy bardzo często chcą współpracować i korzystają np. z możliwości spłaty w ratach. W przypadku podpisania ugody możemy zastopować naliczanie odsetek, dzięki czemu dłużnik ma w tym momencie prostą drogę do spłacenia zobowiązania. Jeśli jednak brakuje dialogu na linii windykator-dłużnik, sprawa może trafić do komornika.

Co może komornik, a czego nie może windykator?

Niechęć do współpracy z wierzycielem i doprowadzenie do egzekucji komorniczej jest dla osoby zadłużonej najgorszym wyjściem, ponieważ generuje wysokie koszty prowadzenia sprawy przez komornika, a także może doprowadzić do zajęcia mienia dłużnika. Począwszy od podstawowego źródła dochodu – zajęcia wynagrodzenia za pracę (50% świadczenia netto), przez ruchomości – samochód, RTV (w tym telefon komórkowy), sprzęt AGD i nieruchomości – aż po emeryturę, rentę i świadczenia przedemerytalne (1/4 świadczenia netto). Dodatkowo komornik może odebrać wynagrodzenia z tytułu innych umów (o dzieło czy zlecenie), nadpłatę zwrotu podatku lub nawet rachunek bankowy (do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto).

Na długi majowy weekend - jak znalazł! Kliknij w ten tekst, a poznasz ranking najbardziej nietypowych hoteli na świecie. Wato je poznać, a najlepiej zamieszkać!

Pamiętajmy, że komornik to nie to samo, co przedstawiciel firmy zarządzającej wierzytelnościami. Komornik ma prawo do zajęcia mienia, czego windykator nigdy nie zrobi, bo nie ma takiej możliwości prawnej. Windykator może negocjować i nakłaniać do rozliczenia się z długu, np. proponować raty, a komornik z tytułem prawnym nie podejmuje już rozmowy, tylko działa. Komornik zajmuje się przymusową egzekucją długów i może przejąć majątek osoby zadłużonej bez jej zgody. Ma również prawo do zajęcia jej konta i części wynagrodzenia. Może przeszukać jej mieszkanie i schowki, a nawet odzież, którą ma na sobie. To pokazuje, że skierowanie sprawy do sądu i zaangażowanie w nią komornika powinno być traktowane jako ostateczność, bo może znacznie obniżyć możliwości negocjacji dłużnika.

Zgodnie z przepisami, egzekucji komorniczej nie podlegają np.: świadczenia 500 plus, alimenty (zarówno płacone przez rodzica, jak i te wypłacane z funduszu alimentacyjnego), świadczenia z pomocy społecznej, stypendia, przedmioty niezbędne do nauki, odznaczenia, przedmioty kultu religijnego, ubrania, zapasy żywności, środki uzyskane z ubezpieczenia z tytułu kosztów pogrzebu.

Dodatkowe koszty egzekucji

Dla dłużnika egzekucja komornicza wiąże się jednak nie tylko z zajęciem mieszkania czy wynagrodzenia. Podczas egzekucji pojawiają się dodatkowe koszty, które mogą pogrążyć dłużnika finansowo i przysporzyć mu jeszcze większych problemów finansowych. Komornik pobiera opłatę tylko wtedy, gdy dokona skutecznej egzekucji komorniczej – czyli odzyska pieniądze od dłużnika. Założyć więc można, że komornik będzie nieustępliwy w dociekaniu zobowiązania, aby móc dodatkowo pobrać opłatę egzekucyjną.

Dłużnik musi mieć na uwadze, że komornik może pobrać dwa typy opłat: stosunkową (której wysokość zależna jest od wysokości długu) i stałą. Co do zasady, w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższą niż 1/10 i nie wyższą niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Z kolei druga opłata – stała – wiąże się ze świadczeniami niepieniężnymi i różni się w zależności od tego, czego dotyczy. Dla przykładu, w przypadku skutecznego przeprowadzenia egzekucji świadczenia niepieniężnego, komornik pobiera od dłużnika opłatę stałą w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za odebranie przedmiotów materialnych – samochodu, mebli, dokumentów, a także za opróżnienie lokalu z rzeczy lub osób.

Obejrzyj wideo:

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nikodem
Zależy z kim tę windykację robimy. Ja np. znalazłem fantastyczna firmę, która nazywa się MK-Finanse i w ogóle się nie martwię o efekt i o ceny. MK-Finanse dba o wszystko, to są profesjonaliści w każdym calu.
P
Pamela Rosa Flores
Udzielamy pożyczek natychmiastowych o oprocentowaniu 2%. Jesteśmy również inwestorami i możemy inwestować w Twój biznes. Aby uzyskać więcej informacji, napisz na adres pamelarosaflores11@gmail.com.
G
Gość
Nie ma to jak kompleksy :) :) ;)
l
ll
W dniu 27.04.2018 o 19:49, max napisał:

Pluje w pysk każdemu temu bandycie który nazywa się komornikiem. Szkoda że nie ma pozwolenia na broń dla obywateli jak w USA...

 

A ja pluje w ryj każdemu kto żyje za pożyczone, których nie ma zamiaru oddać i śmieje się z pożyczkodawcy :) Jest i druga grupa deb***i, którzy widzę już pieniądze w ręku i podpisują wszystko jak leci, oczywiście bez czytania :) Potem larum, że oszukujo :D

K
Korol

Strasznie dużo mamy tych długów, aż się wierzyć nie chce.. Przeciez przez to będziemy mieli droższe kredyty

I
IlOna

Moim zdaniem nie można uciekać w nieskończoność od niespłaconego długu. To jest absurdalne! Naprawdę, w czasach, w których firmy windykacyjne jak best tak idą na rękę, ze rozkładają na raty, umarzają częśc długu - ba - nawet oddają ci 5% , to naprawdę trzeba chcieć robić sobie samemu pod górę

D
Daniello

Jestem zdania że każdy dług trzeba spłacić, po co więc odkładać to i czekać, az będziemy mieli założona sprawę w sądzie, koszty nam wzrosną przeogromnie i będzie nam jeszcze ciężej się wypłacić. Jakoś mnie nie przekonuj argumentacja, że nie mam jak tego spłacić, skoro Best rozkłada na raty i to na takie raty, zeby ludzie się mogli powypłacać w ciągu miesiąca, nawet grosze, ale przynajmniej regularnie.

U
Upadły Anioł

NIe bój się. Stół ,krzesła i lózko zostawi. A wypłaty całej też nie może zabrać. Musi zostać trochę na minimum socjalne. Ale też możesz ogłosić uadłość to Ci wszystko zostanie prócz długu którego już nie będzie. Nie załamuj się chłopie. Bedzie ok.

R
Roman Sz.

Czy to prawda że można u nich dostać 5 proc zwrotu tego swojego długu

K
Kali

Od zawsze tak było i będzie, że komornik jest głuchy na prośby i błagania ludzi, już naprawde dużo łatwiej z best czy w ogóle z windykacją pójśc na ugodę

Z
ZosiaL

Nooo nie polecam nikomu komornika na głowie. Wejdzie na konto bez twojej wiedzy i nic go nie przekona. Gdybym wiedziała, że tak to będzie wyglądać, to dużo wcześniej bym się z windykatorem dogadała...

K
Koper
Zawsze bardzo mnie dziwi az tak negatywna opinia o windykatorach. Ja miałem pozytywne (o ile można tak powiedziec w przypadku długów) doświadczenie z Best, nie mam im nic do zarzucenia. Ale moż epo prostu trzeba miec świadomość, ze każdy dług jest do spłacenia - nie ma się co oszukiwać...
A
Alutek
Z tego wynika, że muszę bardziej bać się komornika niż windykatora bo z nim się mogę dogadać?
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie