Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zespole Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy stanęły ogromne organy. Przyjechały z Hiszpanii

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Organy w Zespole Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy
Organy w Zespole Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy Tomasz Czachorowski
W powstającym kampusie Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zamontowana zostanie kopia hiszpańskich organów pochodzących z przełomu XVII-XVIII wieku. Na razie instrument stanął w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.

W Bydgoszczy trwają prace przy budowie nowego kampusu Akademii Muzycznej. W 8-kondygnacyjnym budynku będą między innymi cztery sale koncertowe (symfoniczna, kameralna, teatralno-operowa i organowa), sale dydaktyczne, sala prób, pomieszczenia gastronomiczne i dom studenta. Prace budowlane mają zakończyć się w roku 2026.

Do jednej z sal koncertowych kampusu trafią organy, które są kopią instrumentu z przełomu XVII-XVIII wieku z Villarroya de la Sierra w Hiszpanii. Organy już przyjechały do Bydgoszczy, ale na czas budowy nowej siedziby Akademii Muzycznej, będą się znajdowały w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy. Montaż instrumentu rozpoczął się 18 marca i trwał tydzień. Organy przywiózł do Bydgoszczy hiszpański organmistrz Joaquin Lois, który nadzorował ich montaż. W przyszłym roku Joaquin Lois rozbierze instrument i wstawi go w sali Akademii Muzycznej. Z organami zapoznał się już organmistrz Zdzisław Molina z bydgoskiej Akademii Muzycznej, który na co dzień będzie odpowiadał za ich konserwację, gdy staną już w docelowej lokalizacji.

Przygotowania do przywiezienia instrumentu do naszego miasta i znalezienia tymczasowej siedziby trwały od października ubiegłego roku. - Było sprawdzanych kilka miejsc, oprócz naszej szkoły jeszcze między innymi I Liceum Ogólnokształcące i III Liceum Ogólnokształcące. Okazało się, że u nas jest największa sala, w której mamy dużą ścianę bez drzwi i okien. To ważne, bo organy nie mogą być narażone na działanie promieni słonecznych. W suficie są też wykusze, dzięki którym można było zmieścić najwyższy fragment organów. Instrument ma 6,35 m wysokości i 3,5 m szerokości - mówi Justyna Ormanowska, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy.

Organy mają pozostać w "gastronomiku" do czerwca 2025 roku. Aula wykładowa, w której zamontowano instrument, będzie normalnie użytkowana przez społeczność szkolną na codzienne szkolne wydarzenia.

Inicjatorem sprowadzenia organów do bydgoskiej Akademii Muzycznej jest prof. dr hab. Radosław Marzec z Katedry Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Prof. Marzec jest autorem projektu, w ramach którego uczelnia wzbogaci się o dwa instrumenty: wspomniane organy hiszpańskie oraz drugie - francuskie, pochodzące z Alzacji.

- Hiszpańskie organy pochodzą z okresu, kiedy Hiszpania była muzyczną potęgą. Będą wspaniałym narzędziem do nauki literatury muzycznej - mówi prof. Radosław Marzec.

Organy nie mogą stać nieużywane. To nowy instrument, który musi być rozgrywany. W trakcie tymczasowego pobytu w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich będzie na nich grał prof. Marzec, będą używane do zajęć ze studentami. Są również plany organizowania koncertów dla publiczności.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera