Wakacje 2020 – Jakie przepisy pozwolą nam bezpiecznie podróżować?

Materiał powstał we współpracy z Parlamentem Europejskim
Podróżowanie w trakcie i po pandemii to niewątpliwie ważny temat. Dotyczy on osób, które zawodowo dużo czasu spędzają w drodze, ale także tych, dla których podróże są oderwaniem od codzienności, odpoczynkiem i sposobem na naładowanie baterii na pozostałą część roku. Lato to okres wzmożonych podróży i urlopów. Po napięciu i stresie związanym z wybuchem pandemii koronawirusa, potrzebujemy odpoczynku. Jak więc podróżować bezpiecznie? Jak będzie wyglądało podróżowanie w trakcie i po pandemii? Na co musimy się przygotować?

Zamknięte granice, lotniska, wstrzymany ruch pociągów, zawieszona działalność biur podróży – w ostatnich miesiącach byliśmy zmuszeni pozostać w domach.

Turystyka to jedna z branż, które najbardziej odczują skutki kryzysu. Według szacunków przychody tej branży w Unii Europejskiej spadną o 50 proc. w przypadku hoteli i restauracji, o 70 proc., jeśli chodzi o operatorów wycieczek i biur podróży oraz o 90 proc. w przypadku rejsów wycieczkowych i linii lotniczych.

W UE turystyka to ponad 22 miliony miejsc pracy. Dlatego Parlament Europejski chce przeznaczyć dodatkowe środki na ratowanie całego sektora turystyki, a także uodpornić go na podobne kryzysy w przyszłości. Wsparcie finansowe podzielono na krótko i długoterminowe.

Parlament Europejski zwrócił się w czerwcu do Komisji Europejskiej o wydanie wytycznych w celu zapewnienia szybkiego dostępu do tych środków. Posłowie wzywają też do ustanowienia specjalnej linii budżetowej na zrównoważoną turystykę w długoterminowym budżecie UE na lata 2021–2027.

Mimo wciąż niepewnej sytuacji, wiele osób planuje wakacje. Podróżowanie wygląda jednak inaczej niż przed pandemią koronawiursa.

Wakacje w czasie i po pandemii: co się zmieni?

Jeśli wybieramy się w podróż za granicę, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach – są one podobne do tych, które powinniśmy stosować w kraju:

  • Po pierwsze, powinniśmy zachować dystans społeczny, w miarę możliwości również w środkach komunikacji
  • Należy często myć i dezynfekować ręce

A ponadto:

  • Niektórzy przewoźnicy wymagają, by pasażerowie samolotów mieli maseczki
  • Na lotniskach możemy mieć mierzoną temperaturę i przeprowadzane szybkie testy na COVID-19

Jak przygotować się do podróży?

Zanim kupimy bilet na samolot czy wsiądziemy do pociągu, musimy sprawdzić kilka podstawowych informacji dotyczących celu naszej podróży. Po pierwsze, należy upewnić się, czy dane państwo ma otwarte granice. Po drugie, powinniśmy zapoznać się z panującymi tam obostrzeniami. Warto dowiedzieć się też, jakie usługi działają w normalnym trybie, czy funkcjonują hotele i restauracje oraz gdzie szukać informacji na temat sytuacji epidemiologicznej i ewentualnej pomocy medycznej.

Wszystkie te informacje dotyczące państw UE znajdziemy na stronie: reopen.europa.eu/pl/

To darmowe, proste i interaktywne narzędzie pozwoli nam zaplanować podróż na podstawie sprawdzonych i regularnie aktualizowanych danych. Strona dostępna jest aż w 24 językach. Znajdziemy na niej odpowiedzi na takie pytania, jak np.: „Czy mogę swobodnie przemieszczać się w tym kraju?”, „Czy otwarte są obiekty zakwaterowania turystycznego?” albo „Czy dostępne są miejsca kultu?”.

Czy znasz odpowiedzi na pytania dotyczące życia Europejczyków w dobie koronawirusa?

test wiedzy Parlament Europejski

W jaki sposób kraje przygotowują się na przyjęcie turystów w wakacje?

Kraje europejskie, w tym te, które słyną z turystki – np. Hiszpania, Włochy czy Grecja, nie kierują już przyjezdnych z państw UE na kwarantannę.

„Każdy turysta jest mile widziany” – zapewniał niedawno grecki minister turystki, podkreślając przy tym, że priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo. Dlatego wszyscy odwiedzający są zobowiązani do przesłania formularza lokalizatora pasażerów (PLF), który jest dostępny online, do 48 godzin przed podróżą.

Goście otrzymają kod QR, który zostanie zeskanowany po przyjeździe. Personel kontroli kodu QR skieruje pasażerów, w zależności od ich kodu QR, do obszaru testowego covid-19 lub do wyjścia.

Z kolei w czasie pobytu we Włoszech nie pojedziemy jeszcze na wycieczkę autokarową, a w miejscach kultu należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa (dystans, dezynfekcja).

Należy pamiętać, że sytuacja jest dynamiczna i obostrzenia mogą być zarówno łagodzone, jak i zaostrzane, dlatego warto odwiedzać stronęreopen.europa.eu/pl/

Materiał oryginalny: Wakacje 2020 – Jakie przepisy pozwolą nam bezpiecznie podróżować? - Polska Times

Dodaj ogłoszenie