Waloryzacja rent i emerytur w 2023 r. O ile wzrosną świadczenia w przyszłym roku?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent ma wzrosnąć. Trwają prace nad rozporządzeniem. Kiedy poznamy wysokość waloryzacji?
Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent ma wzrosnąć. Trwają prace nad rozporządzeniem. Kiedy poznamy wysokość waloryzacji? Andrzej Banas / Polska Press
Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent ma wzrosnąć. Trwają prace nad odpowiednim rozporządzeniem, a sama waloryzacja będzie mieć miejsce w 2023 r. Ile dokładnie wyniesie? To zależy m.in. od tego, jaki jest realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2022 roku. Pierwsze informacje w tej sprawie pojawiły się już w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Waloryzacja rent i emerytur - od czego zależy?

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent jest średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym. Zwiększa się go o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Oznacza to, że prognozowany wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku miałby wynieść co najmniej 109,6 proc. Przyjęcie rozporządzenia planowane jest na III kw. br.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent - Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała stanowiska

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent oraz jego zwiększenie spowodowane realnym wzrostem płac jest zawsze negocjowane w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jak dotąd Rada nie wypracowała wspólnego stanowiska.

Jeżeli nie nastąpi uzgodnienie stanowiska Rady Dialogu Społecznego w trybie określonym w ust. 3 i 4, Rada Ministrów określi w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji, w drodze rozporządzenia, wysokość zwiększenia, o którym mowa w ust. 3, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny – możemy przeczytać w art. 89 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Oznacza to, ze rząd samodzielnie określi wysokość zwiększenia. Weźmie przy tym pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, takich jak choćby wielkość wskaźnika inflacji.

Dochód podstawowy mógłby zastąpić wiele świadczeń socjalnych. Prawdopodobnie także w Polsce BDP już byłby wprowadzony, jednak pandemia i kryzys gospodarczy odsunęły te plany w czasie.

1300 zł dla każdego w Polsce? Bezwarunkowy dochód podstawowy...

Strona rządowa, zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów w dniu 26 maja 2022 r. „Propozycją zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r”. zaproponowała pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. - dowiadujemy się z uzasadnienia przytoczonego przez ISBnews.

Ze szczegółami projektu można zapoznać się klikając tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu