Waloryzacja rent i emerytur w 2023 r. O ile wzrosną świadczenia w przyszłym roku?

Mikołaj Wójtowicz
Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent ma wzrosnąć. Trwają prace nad rozporządzeniem. Kiedy poznamy wysokość waloryzacji?
Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent ma wzrosnąć. Trwają prace nad rozporządzeniem. Kiedy poznamy wysokość waloryzacji? Andrzej Banas / Polska Press
Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent ma wzrosnąć. Trwają prace nad odpowiednim rozporządzeniem, a sama waloryzacja będzie mieć miejsce w 2023 r. Ile dokładnie wyniesie? To zależy m.in. od tego, jaki jest realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2022 roku. Pierwsze informacje w tej sprawie pojawiły się już w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Waloryzacja rent i emerytur - od czego zależy?

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent jest średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym. Zwiększa się go o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Oznacza to, że prognozowany wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku miałby wynieść co najmniej 109,6 proc. Przyjęcie rozporządzenia planowane jest na III kw. br.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent - Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała stanowiska

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent oraz jego zwiększenie spowodowane realnym wzrostem płac jest zawsze negocjowane w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jak dotąd Rada nie wypracowała wspólnego stanowiska.

Jeżeli nie nastąpi uzgodnienie stanowiska Rady Dialogu Społecznego w trybie określonym w ust. 3 i 4, Rada Ministrów określi w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji, w drodze rozporządzenia, wysokość zwiększenia, o którym mowa w ust. 3, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny – możemy przeczytać w art. 89 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Oznacza to, ze rząd samodzielnie określi wysokość zwiększenia. Weźmie przy tym pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, takich jak choćby wielkość wskaźnika inflacji.

Dochód podstawowy mógłby zastąpić wiele świadczeń socjalnych. Prawdopodobnie także w Polsce BDP już byłby wprowadzony, jednak pandemia i kryzys gospodarczy odsunęły te plany w czasie.

1300 zł dla każdego w Polsce? Bezwarunkowy dochód podstawowy...

Strona rządowa, zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów w dniu 26 maja 2022 r. „Propozycją zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r”. zaproponowała pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. - dowiadujemy się z uzasadnienia przytoczonego przez ISBnews.

Ze szczegółami projektu można zapoznać się klikając tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu