Wartość Twojego pieniądza spada wraz z rosnącą inflacją. Znajdź najlepiej oprocentowane lokaty

Materiał informacyjny Totalmoney.pl
Udostępnij:
Galopująca inflacja powoduje, że wartość Twoich pieniędzy odłożonych na koncie stale maleje. Tysiąc złotych dzisiaj jest wart co najmniej kilkadziesiąt złotych mniej niż jeszcze rok temu. Co zrobić, by uchronić pieniądze przed tym spadkiem? Rozwiązaniem mogą być najlepiej oprocentowane lokaty bankowe, tylko jak takie znaleźć? Dowiesz się z tego artykułu.

Gdzie znaleźć najlepiej oprocentowane lokaty bankowe?

Znalezienie najlepszych lokat wcale nie jest takie proste. Na rynku obecnych jest kilkadziesiąt banków, z których każdy oferuje często po kilka różnych produktów tego typu. Żeby znaleźć najlepszą lokatę bankową, trzeba zatem przejrzeć wiele ofert, porównać ich oprocentowanie i warunki. Niekiedy bowiem, pozornie lepsza oferta z wyższym oprocentowaniem, może okazać się gorsza od oferty z nieco niższym. Bank może bowiem wymagać posiadania płatnego konta, przeniesienia wynagrodzenia czy kredytów, posiadanych w innych bankach itd. Ponadto wiele banków stosuje ograniczenia. Na przykład umożliwiają wpłatę tylko określonej kwoty środków, czy też nie wyższej niż kilka, kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych. Niektóre z kolei oferują oprocentowanie lokat bankowych na określonym poziomie tylko przez pewien czas, na przykład kilka miesięcy, obniżając je po tym okresie. Dlatego wybór konkretnej lokaty wcale nie jest łatwy. Jak zatem się do tego zabrać?

Czy najlepsze lokaty bankowe uchronią wartość Twojego pieniądza?

Chociaż zdarzenia w gospodarce są nieprzewidywalne, zwłaszcza w trakcie postępujących kryzysów i innych sytuacji na świecie, które wpływają na wysokość inflacji, to lokata bankowa gwarantuje stabilny wzrost zainwestowanego kapitału. Nie jest on tak wysoki, jak w przypadku inwestycji giełdowych, ale zdecydowanie wyższy od tego, jaki oferują konta oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe a lokata bankowa

Jeśli chcesz odłożyć pieniądze, ale mieć do nich swobodny dostęp i możliwość skorzystania z nich w każdej chwili, to lepsze dla Ciebie będzie konto oszczędnościowe. Częstą praktyką jest zakładanie kilku kont, na których gromadzi się środki na różne cele, a w razie potrzeby można po nie po prostu sięgnąć i wypłacić. Chociaż równie często wypłata środków z konta oszczędnościowego nie jest darmowa, a jej opłata zależy od banku. Niestety przez to żadne konto oszczędnościowe nie może pochwalić się oprocentowaniem sięgającym poziomu lokat. Dlatego, jeśli zależy Ci na budowaniu wartości pieniądza, to lepszą decyzją będzie skorzystanie z lokaty bankowej.

Oprocentowanie lokaty rośnie, wraz ze wzrostem stóp procentowych, które prawie zawsze towarzyszą inflacji. Dlatego odkładając określoną sumę na lokacie, możesz liczyć na określone zyski — największe z nich oferują lokaty terminowe. Minimalny okres trwania lokaty wynosi zwykle kilka miesięcy, co oznacza, że przez minimum taki okres, nie możesz sięgnąć po swoje pieniądze, jeśli nie chcesz stracić ich części. Jeśli uda Ci się to zrobić, to masz szansę na osiągnięcie znacznych zysków kapitałowych. Jakich konkretnie?

Na jakie oprocentowanie lokat możesz liczyć

Wysokość oprocentowania lokat uzależniona jest od oferty banku. Zwykle dostosowuje się on do realiów sytuacji gospodarczej i zachowania Narodowego Banku Polskiego. Jednak to, co musisz wiedzieć o oprocentowaniu, to to, że możesz wybrać jego typ — stały lub zmienny. Wybierając oprocentowanie stałe, już na początku możesz obliczyć dokładny zysk, jaki osiągniesz, odkładając określoną sumę pieniędzy. Tego komfortu nie daje Ci oprocentowanie zmienne — wybierając ten typ, możesz liczyć na to, że bank dostosowując się do sytuacji gospodarczej, podniesie jej oprocentowanie. Niestety również może je obniżyć. Dlatego musisz się liczyć z tym, że lokaty oszczędnościowe z oprocentowaniem zmiennym nie dają możliwości przewidzenia Twoich zysków. Co jeszcze musisz wiedzieć o lokatach?

Kiedy osiągniesz już zysk na lokacie, zapłacisz od niego tzw. podatek Belki, czyli podatek od zysku kapitałowego w wysokości 19%. Co w praktyce oznacza, że Twoje zyski z lokaty, zostaną pomniejszone o 19%. Niemniej jednak w tym samym momencie zachodzi kapitalizacja odsetek, czyli Twój zysk, staje się częścią kapitału wpłaconego na lokatę. Oznacza to, że jeżeli będziesz chciał ją kontynuować, to Twoje oprocentowanie będzie liczone od sumy wpłaconego pierwotnie kapitału i odsetek. Tylko jak znaleźć najlepiej oprocentowane lokaty?

Ranking lokat bankowych

Najlepiej oprocentowaną lokatę znajdziesz w rankingu lokat bankowych. Zamiast przeglądać dziesiątki stron www z ofertami lokat i wczytywać się w regulaminy oferty, tracąc na to sporo czasu, możesz po prostu włączyć jedną stronę, która zawiera taki ranking lokat. To narzędzie, które pokazuje aktualne oferty bankowe i punktuje najistotniejsze informacje. Dzięki niemu dowiesz się, który bank oferuje najwyższe oprocentowanie lokat i jakie są warunki, jakie musisz spełnić by móc skorzystać z takiej oferty. Taki ranking, jak Totalmoney wskaże Ci także, co jest potrzebne do założenia lokaty i jeśli tylko zdecydujesz się na jej założenie, to jednym kliknięciem przejdziesz do wniosku na stronie banku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie