5/7
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Co ze „starym” 500 plus?...
fot. Waldemar Wylęgalski / Polska Press

Co ze „starym” 500 plus?
Od strony formalnej w najbliższej perspektywie nie ma mowy o jakichkolwiek zmianach. Oczywiście w przestrzeni publicznej nie brakuje pomysłów i dyskusji, by zmian w sztandarowym programie rządzącej partii dokonać.
Najdalej idące pomysły zmian na plus zakładają waloryzację świadczenia, w związku ze wzrostem cen i wysoką inflacją. Siła nabywcza zasiłku na każde dziecko wkrótce będzie o 1/3 niższa od tej jaką kwota 500 zł miała u startu programu. Szanse jednak na to, by 500 plus zwaloryzowane zostało do 700 zł (czy nawet w ogóle o jakąkolwiek kwotę) są na razie nikłe.
Z kolei na drugim biegunie są sugestie, by inaczej dysponować pulą pieniędzy wydawanych z budżetu na dzieci w formie programu Rodzina 500 plus. Są sugestie by znów ograniczyć krąg uprawnionych – stosując kryterium dochodowe. Inny pomysł to wzorem bonu turystycznego zastąpić wypłatę gotówki, którą beneficjenci mogą wydawać w dowolnej formie (w tym rodzice na alkohol, co jest najbardziej piętnowane) bonem o tej samej wartości 500 zł, ale ze ściśle określoną listą wydatków, które przy pomocy tych środków finansowych można pokryć.
Z OSTATNIEJ CHWILI: W projekcie ustawy budżetowej na 2022 r., którą rząd przyjął i zdecydował o przesłaniu do Sejmu na program Rodzina 500 plus zarezerwowane są pieniądze w wysokości odpowiadającej obecnemu kształtowi programu, co by wskazywało, że w najbliższym czasie wypłata 500 plus następować będzie na każde dziecko i bez kryterium dochodowe oraz w niezmienionej wysokości 500 zł miesięcznie.
Z OSTATNIEJ CHWILI. Na razie szykowane są tylko zmiany formalne. Na ostatnim sierpniowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o programie Rodzina 500 plus. Zgodnie z jej założeniami, jedna z najważniejszych zmian dotyczy sposobu składania wniosków- będzie można to zrobić tylko i wyłącznie za pośrednictwem internetu. Z kolei samą obsługą zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem platformy PUE ZUS.
Zakłada się ponadto wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków i wypłatę świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej.
Zmianie ma ulec także sam zakres przyznawania świadczenia. Zgodnie z nowelą 500 plus będzie przysługiwać w Polsce w pełnej wysokości niezależnie od ustalenia pierwszeństwa w wypłacie świadczeń w innym kraju.

Zobacz również

Prawie połowa Polaków ma kłopoty ze snem. Kto śpi najspokojniej i od czego to zależy

Prawie połowa Polaków ma kłopoty ze snem. Kto śpi najspokojniej i od czego to zależy

Nowy kompleks knajp w Krakowie już otwarty!

Nowy kompleks knajp w Krakowie już otwarty!

Polecamy

Rzadziej zmieniamy pracę. Dlaczego?

Rzadziej zmieniamy pracę. Dlaczego?

Roszady we władzach puławskich Azotów

Roszady we władzach puławskich Azotów

Od listopada zmiany w rozkładzie jazdy pociągów PKP Intecity

Od listopada zmiany w rozkładzie jazdy pociągów PKP Intecity

Dodaj ogłoszenie