Wkrótce za uczestnictwo w grach hazardowych w internecie grozić będą srogie kary

Łukasz Czucharski/AIP
Maciej Jeziorek
Udostępnij:
Od kwietnia br. oprócz urządzania nielegalnego hazardu, zabronione jest także uczestnictwo w grach hazardowych w sieci Internet, których organizator nie uzyskał wymaganego zezwolenia. Udział w takich zakładach stanowi na gruncie Kodeksu karnego skarbowego wykroczenie bądź przestępstwo skarbowe.

Od 1 kwietnia 2017 roku obowiązywać będą nowe przepisy ustawy o grach hazardowych. Na jej mocy ustawodawca wprowadza mechanizmy pozwalające na skuteczną walkę z szarą strefą w branży zakładów bukmacherskich oferowanych w Internecie.

Projekt nowelizacji ustawy hazardowej jest bez wątpienia istotny z punktu widzenia branży zakładów wzajemnych oferowanych w Internecie. Branża ta jest bowiem w ok. 90 procentach opanowana przez szarą strefę, czyli przez bukmacherów, którzy bez zezwolenia Ministra Finansów kierują swoje usługi do graczy znajdujących się na terytorium Polski. Tym samym łamią oni obowiązujące przepisy prawa i nie płacą w Polsce podatków. W celu walki z szarą strefą zaproponowano w projekcie blokowanie stron internetowych nielegalnie działających bukmacherów, co – jak pokazują doświadczenia innych państw – jest skutecznym instrumentem w walce z nielegalnym hazardem.

Gracze w przeważającej większości nie mają jednak świadomości, że swoim działaniem łamią prawo i narażają się na odpowiedzialność prawną.

W kontekście blokowania stron warto również zwrócić uwagę, iż zgodnie z projektem minister właściwy do spraw finansów publicznych będzie prowadził rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą. Wizyta na stronie, która znajdzie się w tym rejestrze będzie skutkowała przekierowaniem na specjalnie przygotowaną witrynę Ministerstwa Finansów z komunikatem dotyczącym legalności danego podmiotu.
Jest to o tyle ważne, że oprócz urządzania nielegalnego hazardu, zabronione jest także uczestnictwo w grach hazardowych w sieci Internet, których organizator nie uzyskał wymaganego zezwolenia. Udział w takich zakładach stanowi na gruncie Kodeksu karnego skarbowego wykroczenie bądź przestępstwo skarbowe, a gracze w przeważającej większości nie mają jednak świadomości, że swoim działaniem łamią prawo i narażają się na odpowiedzialność prawną.

Korzystnym rozwiązaniem dla branży zakładów wzajemnych jest również liberalizacja przepisów dotyczących reklamowania usług oferowanych przez operatorów bukmacherskich. Ze względu bowiem na ustawowy zakaz reklamy i promocji gier hazardowych dochodziło do wypychania legalnych podmiotów z rynku, gdyż nowi gracze otrzymywali informacje jedynie o ofercie niezarejestrowanych bukmacherów, którzy w ten sposób zdobywali coraz większą część rynku hazardowego online.

W projekcie zabrakło natomiast zmian w przedmiocie mechanizmu opodatkowania internetowych gier i zakładów. Za najbardziej optymalny sposób regulowania rynku zakładów bukmacherskich uznaje się podatek od przychodu pomniejszonego o wypłacone wygrane, tzw. podatek od GGR (od ang. Gross Gaming Revenue – przychód brutto z gier). Doświadczenia innych państw, w których ten system obowiązuje, dowodzą, że w takich krajach operatorzy chętniej legalizują swoją działalność, z uwagi na większą szansę osiągnięcia rentowności na rynku. W państwach, w których opodatkowaniu podlegają przychody z gier i zakładów brutto, legalny rynek rośnie, natomiast udział szarej strefy systematycznie maleje.

Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP

Obejrzyj:
Oszuści są niezmordowani, a my wciąż podatni jesteśmy na ich perswazję. Jak tego uniknąć?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie