Wróciła inflacja. Podwyżki na niektóre artykuły są drastyczne!

Zbigniew Biskupski AIP
Piotr Mizerski
Wraca inflacja. Ceny butów w październiku były wyższe o 4,5 proc. niż we wrześniu. W tym czasie masło podrożało aż o 5,7 proc. Potaniały soki, ale więcej trzeba było płacić za alkohole.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2016 r., w stosunku do września wzrosły o 0,5 proc. (w tym towarów – o 0,7 proc. i usług – o 0,1 proc.). W skali roku jednak nadal jest 0-8-proc. Deflacja, w poniedziałek 14 listopada Główny Urząd Statystyczny.

Z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,6 proc.), w zakresie transportu (o 1,5 proc.) i żywności (o 0,5 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,18 p. proc., 0,13 p. proc. i 0,11 p. proc.

Ceny żywności wzrosły w październiku br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,5 proc. wobec spadku o 0,2 proc. we wrześniu br. Najbardziej podrożały tłuszcze zwierzęce (o 5,3 proc.), głównie w wyniku wzrostu cen masła (o 5,7 proc.). Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za warzywa (o 3,9 proc.), cukier (o 1,4 proc.) oraz artykuły w grupie „mleko, sery, jaja” (przeciętnie o 0,8 proc., w tym sery i twarogi – o 1,1 proc., mleko – o 0,7 proc., jogurty, śmietany, napoje i desery mleczne – o 0,5 proc., a jaja – o 0,3 proc.).
Droższe niż we wrześniu br. były makarony i produkty makaronowe (o 0,7 proc.), ryby i owoce morza (o 0,6 proc.), pieczywo (o 0,3 proc.) oraz mąka (o 0,2 proc.).

Mniej niż przed miesiącem płacono natomiast za owoce (o 3,3 proc.), ryż (o 0,4 proc.) i tłuszcze roślinne (o 0,3 proc.). W październiku br. nieznacznie spadły ceny mięsa (przeciętnie o 0,1 proc., w tym mięsa drobiowego – o 2,8 proc., wołowego – o 0,1 proc., przy wzroście cen mięsa wieprzowego – o 0,8 proc., wędlin – o 0,4 proc. i mięsa cielęcego – o 0,3 proc.).

Ceny napojów bezalkoholowych w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,4 proc.. Więcej niż we wrześniu br. płacono za wody mineralne lub źródlane (o 1,1 proc.), herbatę (o 0,7 proc.), kawę oraz kakao i czekoladę w proszku (po 0,5 proc.). Obniżyły się natomiast ceny soków owocowych (o 2,0 proc.).

We wrześniu br. zanotowano wzrost cen napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych (po 0,2 proc.). Wprowadzenie na rynek nowej kolekcji jesienno-zimowej spowodowało, iż w październiku br. wzrosły ceny obuwia (o 4,5 proc.) oraz odzieży (o 3,3 proc.). Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w październiku br. o 0,2 proc. Nieznacznie podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 0,1 proc.). Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 0,1 proc.).

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
to dopiero początek

Dobra zmiana rzeszowiacy,chciało to ma !

g
gurney

Ten artykuł to zwykła "wierszówka",która ma dać zarobić jej redaktorowi a nie poważna ocena zjawiska. Inflacja /kontrolowana/ jest potrzebna,tym bardziej,że mieliśmy dłuższy okres deflacji co zaczyna skutkować spowolnieniem gospodarki.

Jakaś "uczona gimnazjalistka" powyżej domaga się wzrostu pensji ale nie wysila się ona /forumowiczka/ na wskazanie,kto ma dać środki /i skąd je brać/ na pokrycie tego wzrostu.

Drastyczne decyzje gospodarcze dopiero przed nami. Rząd rozbuchał wydatki bez trwałego zabezpieczenia sobie dopływu gotówki na ich pokrycie, co za 2 lata spowoduje kryzys budżetu państwa.

e
ewe

Szkoda że pensje idą w góre raz do roku

 

G
Gość

Podwyżki to się zaczną tuż po nowym roku. To dopiero będzie szok.Rząd musi gnębić Polaków  podwyżkami żeby mieć wystarczające dochody nie tylko na 500+ ale na spełnienie swoich obietnic i na swoje coraz większe wydatki Same komisje ( amber gold, smoleńska) pochłaniają miliony.Katering p. Szydło to 26 milionów po 6 m-cach rządzenia..Do tego dochodzą Rydzyki, obrona terytorialna Macerewicza coraz wyższe żądania pieniędzy PiSowskich rodzin smoleńskich i wiele by jeszcze wymieniać.

G
Gość

Z pewnością do podwyżek przyczynił się program 500+ ale do inflacji to nam trochę brakuje, więc bez paniki. 

G
Gość
W dniu 18.11.2016 o 12:06, Gabi napisał:

Kupowałam osełke masła po 4,88 teraz jest po 7,4. To skok o prawie 100%.

Dokładnie 65%.

Czyli jeśli mówimy "prawie" to bliżej jest do 50% niż 100%.

Ale wtedy by nie brzmiało tak fajnie :-)

G
Gabi

Kupowałam osełke masła po 4,88 teraz jest po 7,4. To skok o prawie 100%.

o
obserwator

To nie jest inflacja to pazerność i chciwość handlujących!!!! Wiele produktów jest o wiele tańszych w sklepach w Niemczech (obserwuję Kaufland) niż w Polsce!!! Jakby ludzie się zmówili tak jak to zrobili Litwini po przejściu na Euro i ograniczyli drastycznie zakupy to sprzedający mieliby o czym myśleć po spadku obrotów!!! Litwini wygrali bo się postawili handlarzom a z Polakami ten numer nie wyjdzie bo Polak tego nie potrafi......Jeden drugiego utopiłby w łyżce wody.

G
Gabi

Kupowałam osełke masła po 4,88 teraz jest po 7,4. To skok o prawie 100%.

G
Gabi

Kupowałam osełke masła po 4,88 teraz jest po 7,4. To skok o prawie 100%.

C
Czasownik
stanowcze NIE! Jak jest przyczyna? Może cena ropy? Czy zachłanność polityków i kapitalistów.
C
Cinel

Wszyscy zapłacimy za kaczą głupotę. 500+ będzie nas kosztowało 1500+ na twarz

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie