Wzmożone ataki hakerów na banki. Broń się: nie otwieraj linków, nie kopiuj numerów bankowych. Jak ustrzec się przed szkodami

AIP
Dariusz Gdesz / Polska Press
Mimo wakacji, hakerzy nie odpuszczają. Cyberprzestępcy wciąż polują na nasze pieniądze, a my - niestety - przez łatwowierność i skłonność do szukania wygody - ułatwiamy im życie. W ostatnim czasie znów trwa zmasowana akcja zwłaszcza na klientów banków, którzy szczególnie intensywnie korzystają z bankowości internetowej i mobilnej: Banku PKO BP i mbanku. Cyberprzestępcy skłaniają do kopiowania numerów dla dokonania przelewów, przesyłają też wiadomości i linkami.

Problem bezpieczeństwa w sieci dotyczy zarówno osób indywidualnych, jak i firm. Konsekwencje zaniedbań w zakresie bezpieczeństwa danych w sieci mogą być bardzo poważne - od utraty tożsamości, cennych plików i dokumentów, po straty finansowe.

Jednym z najczęściej występujących ostatnio zagrożeń dla użytkowników bankowości mobilnej jest mechanizm polegający na przesyłaniu klientowi wiadomości z linkiem do płatności. Po kliknięciu użytkownik zostaje przeniesiony na stronę, która w bardzo zbliżony sposób imituje właściwą stronę banku. Klient loguje się do bankowości (w tym momencie cyberprzestępcy otrzymują dane do logowania), potwierdza smsem transakcję i daje złodziejom wszystkie narzędzia do tego, by dowolnie dysponowali jego środkami

.

Rozwój Internetu poza licznymi pozytywnymi skutkami niesie za sobą także duże zagrożenia. Ofiarą przestępstwa w sieci może paść praktycznie każdy użytkownik Internetu. Cyberatakami zagrożeni są indywidualni użytkownicy Internetu oraz przedsiębiorstwa i organizacje. Warto zdać sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji dla firmy z tytułu ataku i zabezpieczyć sieci oraz strony internetowe. Konsekwencjami ataków mogą być utrata reputacji firmy, strata klientów, paraliż firmy czy straty finansowe. Większości przypadków można zapobiec, dlatego ważne jest by umieć właściwie rozpoznać i zareagować na cyberatak.

Jak rozpoznać zagrożenie?

Podobnie jak zainfekowany organizm wysyła sygnały o zagrożeniu chorobą, tak samo zaatakowany sprzęt “informuje” właściciela o potencjalnych zagrożeniach. Pierwszymi symptomami mogą być wolniejsze działanie komputera, pojawienie się nowych plików lub rozsyłanie spamu za pośrednictwem sieci społecznościowych.

“Większości ataków można uniknąć. Należy pamiętać, by nie klikać w linki otrzymane z niezaufanych źródeł, nie ujawniać naszych haseł i danych do logowania, oraz by uważnie korzystać z niezabezpieczonych sieci publicznych (wi-fi). Bardzo często oprogramowanie z niezaufanych źródeł zawiera modyfikacje, które narażają nas na atak - dotyczy to zarówno naszych komputerów, jak smartfonów.” - komentuje Niko Bałazy, Prezes Zarządu firmy S-NET.

Jak zabezpieczyć się przed atakami?

Konieczność posiadania oprogramowania antywirusowego nie powinna budzić wątpliwości, jednak wciąż wielu użytkowników Internetu zdaje się zapominać o tym głównym narzędziu w walce z czychającymi zagrożeniami. Dotyczy to nie tylko komputera, ale także smartfonu. To właśnie brak należytego zabezpieczenia naszych telefonów skutkuje ostatnimi czasy największą ilością zagrożeń. Warto zabezpieczyć się także zaporą sieciową, filtry antyspamowe i przede wszystkim pamiętać o aktualizacjach oprogramowania. Coraz częściej stosowane są tzw. pakiety bezpieczeństwa, łączące kilka modułów zabezpieczeń (np. oprogramowanie antywirusowe, zaporę sieciową, filtry antyspamowe, czy oprogramowanie umożliwiające kontrolę rodzicielską).

Zapowiedź szokująco wysokich podwyżek cen gazu to tylko początek. Po wakacjach czekają nas podwyżki energii elektrycznej, dalszy wzrost cen paliw, ale przede wszystkim drożyzna cen żywności - od chleba po mięso. Ile, dlaczego, co jeszcze? Odpowiedź na te pytania poznasz, klikając po prostu w ten tekst!

“W przypadku użytkowników sieci bezprzewodowych (zarówno indywidualnych użytkowników, jak i przedsiębiorstw) należy pamiętać o bezpieczeństwie sieci. Atak może nastąpić zarówno z zewnątrz, ze strony osób nieuprawnionych, jak od wewnątrz, ze strony użytkowników.” - dodaje Niko Bałazy.

Jak zareagować w przypadku cyberataku?

W sytuacji, kiedy atak był skierowany przeciwko stronom zabezpieczonym hasłami, należy je natychmiastowo zmienić. Gdy zainfekowany został nasz komputer lub smartfon należy szybko i odpowiednio reagować. Należy jak najszybciej przerwać korzystanie z komputera i odłączyć go od sieci. Kolejnym krokiem jest skanowanie komputera w celu wykrycia i usunięcia szkodliwych programów.

Cyberataki to przestępstwa, dlatego w przypadku np. utraty środków z konta bankowego należy jak najszybciej zawiadomić policję oraz bank. Instytucją, którą można powiadomić o „cyberzagrożeniu” to zespół CERT działający w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej); formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie https://www.cert.pl/zglos-incydent/.

Karta Dużej Rodziny pozwala korzystać ze zniżek cenowych i specjalnych ofert. Ciągle pojawiają się nowe, w tym bardzo przydatne w wakacje. Kliknij w ten tekst a dowiesz się co zaoferował Lidl, gdzie kupisz tańsze paliwo i na jakie inne korzyści możesz liczyć!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wzmożone ataki hakerów na banki. Broń się: nie otwieraj linków, nie kopiuj numerów bankowych. Jak ustrzec się przed szkodami - Strefa Biznesu

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu