Zarobki bez podatku już od sierpnia. Młodzi bez PIT, dla reszty niższa stawka podatku, wyższe limity kosztów. Kto zyska, kiedy [24.06.2019]

Zbigniew BiskupskiZaktualizowano 
Nowa ulga w PIT obejmie osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy. Według szacunków MF z ulgi skorzysta 1,5 mln młodych pracowników. Z PIT zwolnione będą przychody do wysokości 42 764 zł w roku podatkowym. Limit będzie obowiązywać niezależnie od liczby etatów lub liczby pracodawców. Anna Kaczmarz /Polska Press
Młodzi Polacy zostaną zwolnieniu z PIT już za niespełna trzy miesiące! Tak zakłada gotowy już projekt ustawy. Sierpniowe dochody mogą więc być bez podatku!

To już pewne. Rozliczając PIT za bieżący rok zapłacimy fiskusowi nieco mniej, a niektórzy nawet nic. Ministerstwo Finansów przedstawiło plany dotyczące zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych – PIT. Poza zapowiadaną już wcześniej ulgą podatkową dotyczącą młodych pracowników zmiany dotyczą kosztów uzyskania przychodów oraz obniżenia stawki podatku. W intencji resortu finansów mają one służyć obniżeniu kosztów pracy. Sejm lada moment powinien uchwalić nowelizację ustaw podatkowych umożliwiających przygotowane przez resort finansów zmiany.

Bez PIT dla młodych

Dochody podatników do 26. roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie będzie dotyczyć zarówno przychodów z pracy jak i z umów zlecenia zawartych z firmą.
Zgodnie z założeniami przepisy o uldze wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od tej daty.
Dla kogo nowa ulga w PIT? Dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą.
Z ulgi skorzysta ponad 2 mln młodych pracowników.
Na czym polega ulga? Ulgą objęte będą przychody z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Do tego limitu przychody młodego podatnika będą zwolnione z PIT.
Tylko w 2019 r. limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie będzie obowiązywać przez 5 miesięcy, od sierpnia do grudnia.
Zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli zarabiasz więcej, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.

Kiedy ulga zacznie obowiązywać

Przepisy o uldze wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r.
W 2019 r. płatnik nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży mu oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT.
Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r.
Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek (bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika).
Co ze składkami na ZUS i NFZ? Ulga w PIT dla młodych osób nie zwalnia z zapłaty składek na ZUS i NFZ, a składki te nie będą podlegać odliczeniu w PIT.

Zwolnienie z podatku, ale nie z ZUS

Ulga w PIT dla młodych pracowników nie zwalnia z zapłaty składek na ZUS i NFZ, a składki te nie będą podlegać odliczeniu w PIT.
Odliczenia składek na ZUS i NFZ (podobnie jak pracownicze koszty uzyskania przychodów) będą stosowane wyłącznie do tej części, która przypada na przychody z pracy podlegające opodatkowaniu.
- Zmniejszanie klina podatkowego dla młodych na etacie, samo w sobie jest wartościowe, ale ma jednak ciemną stronę. Daje wyraźny sygnał młodym przedsiębiorcom - „nie warto, lepiej na etacie”. Polska, aby być krajem rozwiniętym potrzebuje kilkukrotnego wzrostu liczby innowacyjnych przedsiębiorców, którzy powinni się rekrutować z młodych pokoleń. Te zmiany tego nie zauważają – komentuje Rafał Iniewski, wiceprzewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

To już pewne. Rząd zaproponował by od 1 stycznia płaca minimalna wzrosła do 2 450 złotych. Czy możliwe jest jednak, że podwyżka będzie wyższa niż o 200 złotych? Kliknij po prostu w ten tekst i sprawdź.

Niższa stawka podatku, wyższe koszty uzyskania przychodów

Niższa o 1 proc. stawka PIT (17 proc.) będzie dotyczyć wszystkich podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej.
Skarbówka zakłada, że dzięki zmniejszeniu stawki PIT z 18 proc. do 17 proc.i podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów (KUP) nastąpi obniżenie kosztów pracy, zwłaszcza w przypadku pracowników na etacie.

Niższa stawka PIT będzie dotyczyć wszystkich podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Obniżka będzie dotyczyć zatem przychodów uzyskiwanych m.in.: ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, z działalności gospodarczej osób fizycznych, w tym w formie spółek osobowych, z emerytury i renty, z praw majątkowych.
Bez zmian pozostanie degresywna kwota wolna od podatku (wynosząca od 8 000 zł do 0 zł).

Dodatkowo osoby zatrudnione na etatach zyskają dzięki podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów.
Osoby osiągające przychody z pracy ponoszą również wydatki, tzw. koszty uzyskania przychodów. Ustawa określa je w zryczałtowanej wysokości.

Wyższe koszty uzyskania przychodów to niższy dochód podlegający opodatkowaniu, czyli niższy podatek do zapłaty w rozliczeniu rocznym lub wyższy zwrot podatku.
Niższa stawka PIT (17 proc.) oraz podwyższone koszty uzyskania przychodów wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. i będą dotyczyć przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r.

Czy pracodawca może Cię kontrolować podczas zwolnienia lekarskiego? A jeśli stwierdzi nadużycie musi informować ZUS? Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz odpowiedzi na te pytania

Dzięki temu pracodawca (płatnik) nie będzie musiał zmieniać systemu rozliczeniowego w trakcie roku podatkowego i ponosić związanych z tym kosztów. W przeciwnym razie pracodawca (płatnik) w krótkim odstępie czasu musiałby dwukrotnie zmodyfikować swój system rozliczeń.

Z tych względów, zwrot z tytułu ulgi dla młodych – przysługującej za miesiące od października do grudnia 2019 r. – pracownik otrzyma w rozliczeniu podatku dochodowego za 2019 r. Ulgę uwzględni usługa Twój e-PIT.
- Zaproponowane zmiany nie będą jednak wyraźnie odczuwalne. Na przykład podwyższenie kosztów uzyskania przychodów to zysk dla podatnika ok. 25 zł miesięcznie – podkreśla Rafał Iniewski. I dodaje: - Każda obniżka podatków jest oczywiście pożądana. Zmniejszanie obciążeń podatkowych jest zdecydowanie tańsze niż obsługa świadczeń i zasiłków.

Będą zmiany także w e-PIT

„Rok 2019 jest przełomowy w podejściu do rozliczeń podatkowych. 15 lutego uruchomiliśmy nową usługę Twój e-PIT, która pod względem prostoty, intuicyjności i przejrzystości jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem w Europie. Dzięki temu plasujemy się w czołówce pod względem innowacyjności systemów informatycznych” – powiedziała minister finansów, prof. Teresa Czerwińska.
W tym roku deklarację PIT za 2018 r. za podatników, rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38, przygotowała Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Przyjmowanie rocznych PIT-ów za 2018 r. zakończono 30 kwietnia.

Jak zapowiedziała minister Teresa Czerwińska, to nie koniec rewolucji w PIT.

„Pracujemy nad tym, aby deklaracje przygotowane w usłudze Twój e-PIT zawierały jeszcze więcej informacji o ulgach i odliczeniach podatnika, tak aby nie musiał on wprowadzać ich samodzielnie. Dlatego w przyszłym roku z usługi będą mogli skorzystać podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opłacają zryczałtowany podatek dochodowy, czyli osoby rozliczające się na formularzach PIT-36 i PIT-36L oraz PIT-28” – powiedziała minister.

Oznacza to, że od przyszłego roku praktycznie każdy podatnik, rozliczający roczny PIT, będzie mógł skorzystać z usługi Twój e-PIT. To jednocześnie ważny krok w realizacji strategii 3xP: prostych podatków, przejrzystego systemu i przyjaznej administracji.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

polecane: FLESZ: Pensja w górę. Zysk dla Państwa, koszty dla pracodawców.

Materiał oryginalny: Zarobki bez podatku już od sierpnia. Młodzi bez PIT, dla reszty niższa stawka podatku, wyższe limity kosztów. Kto zyska, kiedy [24.06.2019] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

Zaklamane pisowskie.....

W PŻM Szczecinie zabrali jubilatki odprawy emerytalne drastycznie obnizone nizsze pensje jakiś brzezicki firme naprawia. To morawieckiemu sie udało. Tfu....

zgłoś
R
Rr
2019-06-18T21:54:44 02:00, Młody:

Gdzie pomoc dla studentów, czyli lepiej iść do pracy niż się kształcić ?!

Oczywiście

zgłoś
R
Rencistka

Najbardziej pokrzywdzeni to są emeryci i renciści. Starych ludzi się nie szanuje.

zgłoś
G
Gość

Powinno być 500 plus dla

studentów. Powinniśmy mieć społeczeństwo wykształcone, a nie tylko patologię!!!!

zgłoś
G
Gość

Nie zabierajcie podatku od rencistów i emerytów !!!!

zgłoś
G
Gość

Emeryci i renciści klepią biedę, mają grzebać po śmietnikach???

zgłoś
M
Młody

Gdzie pomoc dla studentów, czyli lepiej iść do pracy niż się kształcić ?!

zgłoś
G
Gość

Pięknie kolejny artykuł i same błędy. A co tam raz używany przychód, raz dochód, przecież to samo. Raz kwota zwolnienia 42 tys., innym razem 85 tys. Poza tym młodzi skorzystają od sierpnia 2019, ale ustawa ma zastosowanie do kwot z ostatniego kw. 2019. Super pewnie autor tekstu biolog lub geograf pisze o podatkach. Mega

zgłoś
J
Juperius
2019-06-03T09:32:14 02:00, Emryt:

Totalne bzdury taki artykuł czytałem w latach osiemdziesiątych w czasie PRL jedni zwolnieni a inni będą mieli większe podatki takie fakty bo jak ktoś z czegoś jest zwolniony to inny musi to odać z nawiązką by budrzet się zgadza i finanse publiczne takie fakty nic zadarmo

Emryt z PRL rodem... Malkontencić każdy potrafi. Budżet przez z z kropką i za darmo... Może czas przypomnieć sobie język ojczysty, a później pisać...

zgłoś
J
Jumperius
2019-06-02T17:34:59 02:00, Gość:

Nic nie zyskamy to co rząd obniży odbije sobie dwukrotnie popatrzcie na ceny w sklepach

A ceny w sklepach są dla rządu?

zgłoś
E
Emryt

Totalne bzdury taki artykuł czytałem w latach osiemdziesiątych w czasie PRL jedni zwolnieni a inni będą mieli większe podatki takie fakty bo jak ktoś z czegoś jest zwolniony to inny musi to odać z nawiązką by budrzet się zgadza i finanse publiczne takie fakty nic zadarmo

zgłoś
G
Gość

Nic nie zyskamy to co rząd obniży odbije sobie dwukrotnie popatrzcie na ceny w sklepach

zgłoś
P
Paskuda

Emeryci jak zwykle dostają... nóż w plecy

Dlaczego ten limit 42 tys. jest tylko dla młodych do 26 roku życia? A inni to co? LUKSUS dla nich taki dochód? Jak zwykle decyzja jak kulą w płot .... a ja mam dochodu rocznego 24000 i co? I muszę płacić podatki !!!! Do dupy z takimi rządami...

zgłoś
M
Mar

Jak ja byłem młody to młodzi byli wykorzystywani przez starych, teraz jestem stary i starzy są wykorzystywani przez młodych. Gdzie tu sprawiedliwość?

zgłoś
G
Gość

Oczywiście, jak zwykle najmniej zyskaja emeryci (brak kosztów przychodu).

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3