Zawieszenie działalności 2016. Opłaca się, gdy biznes jest sezonowy. Dlaczego? [zasady]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka

Jeśli nie idzie w biznesie, bo np. ma on charakter sezonowy, można zrobić sobie przerwę w jego prowadzeniu. Pozwalają na to przepisy.

Nie wolno zatrudniać pracowników

- Jednak prawo do zawieszenia działalności gospodarczej nie jest zarezerwowane dla wszystkich, bo nie mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy zatrudniający pracowników - podkreśla Magdalena Wojtaluk z Wydziału Organizacji i Analiz Oddziału ZUS w Bydgoszczy.

Zawieszenie działalności 2016. Opłaca się, gdy biznes jest sezonowy. Dlaczego? [zasady]

- W przypadku gdy wpłynie informacja o wstrzymaniu firmy, a stwierdzimy, że dany płatnik nie wyrejestrował z ubezpieczeń pracowników, zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające. Co do zasady każda firma podlega obowiązkowi comiesięcznego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, niezależnie od wysokości osiąganego przychodu.

Czyli nawet, jeżeli przynosi straty, musi przelewać pieniądze do ZUS. To boli małych przedsiębiorców, ale tak, niestety, jest. - Tymczasem zawieszenie działalności powoduje, że nie trzeba płacić od dnia, w którym zawiesimy biznes, do poprzedzającego jego wznowienie - informuje Katarzyna Miazek z firmy księgowej Tax Care. - W tym czasie przedsiębiorca nie musi ani robić przelewów do ZUS, ani do skarbówki.

Biznes na lato 2015. Jak zaoszczędzić na ZUS i podatkach, zawiesić, a później wznowić działalność gospodarczą?

Oszczędność z tego tytułu może trwać od 30 dni do 24 miesięcy.

Według obliczeń Tax Care, za maksymalny okres zawieszenia firmy w kieszeni przedsiębiorcy zostanie przez dwa lata 26 916 zł ze składek społecznych oraz 6934 zł ze zdrowotnej. Czas przestoju firmy zaczyna się od momentu wskazanego we wniosku, lecz nie później niż od dnia jego złożenia. Jednak taka przerwa nie zawsze się opłaca. Z jednej strony to oszczędności, a z drugiej spisanie na straty być może kontaktów biznesowych, utrata zamówień, czyli jednym słowem zastrzeżony brak możliwości osiągania przychodów.

ZUS podchodzi do tego poważnie

ZUS poważnie podchodzi do odciętych wpływów z tytułu zawieszenia działalności. Stąd skrupulatnie sprawdza wszystkie warunki. Warto pamiętać, że organ rentowy nie uzna za prawidłowy okres zawieszenia krótszy niż 30 dni. Niedopilnowanie minimalnego czasu to pierwsza sytuacja, w której przedsiębiorca na zawieszeniu nie zyska.

Błędem unieważniającym przestój w biznesie jest też zawieszenie działalności gospodarczej spółki cywilnej tylko przez jednego ze wspólników, podczas gdy reszta wspólników dalej prowadzi firmę.

Z prawa zawieszenia biznesu korzystają m.in. kujawsko-pomorskie firmy - im bliżej lata, tym więcej takich wniosków. I tak np. w styczniu tego roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ich 520, a w czerwcu - 699. Jednak w 2015 roku więcej firm zdecydowało się na przerwę w interesach - w styczniu 588, w czerwcu 829.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zawieszenie działalności 2016. Opłaca się, gdy biznes jest sezonowy. Dlaczego? [zasady] - Gazeta Pomorska

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu