Zbigniew Grycan: Nie mamy problemów ze znalezieniem pracowników

Maciej Badowski AIP
Marka Grycan jest obecna na polskim rynku od 2004 r. Obecnie liczy już 150 lokali.
Marka Grycan jest obecna na polskim rynku od 2004 r. Obecnie liczy już 150 lokali. Karolina Misztal
Stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi 8,5 proc. Zdaniem ekspertów te dane na pierwszy rzut oka mogą cieszyć, bo bezrobocie systematycznie spada i osiąga historycznie niskie poziomy. Niestety dobra sytuacja na rynku pracy nie przekłada się na wzrosty zatrudnienia, ze względu na lawinowy wzrost wakatów w gospodarce.

- Zatrudniamy młodych ludzi. Trudno mi powiedzieć, ale z tego co mi wiadomo, obecnie pracuje u nas dosłownie kilka osób z Ukrainy. Oczywiście wszyscy posiadają prawo pracy na terenie kraju. Obcokrajowców raczej nie zatrudniamy- tłumaczy w rozmowie z AIP Zbigniew Grycan, producent lodów. - Jestem zadowolony, oczywiście problemy są takie same, jak w każdej innej firmie, ponieważ droga nie jest usłana różami, tak samo w firmie rodzinnej, jak w każdej innej. U nas jest ta różnica, że codziennie rozmawiamy o firmie: przy śniadaniu, obiedzie i kolacji- dodaje Grycan.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że bez pracy jest 1,38 mln Polaków. Na przestrzeni ostatniego miesiąca odnotowaliśmy spadek liczby osób bezrobotnych o 13,7 tys. Jest to o tyle istotne, że z reguły w okresie zimowym stopa bezrobocia wzrastała. Najnowsze dane to dopiero trzeci taki przypadek od 1990 roku, kiedy mamy do czynienia ze spadkiem bezrobocia w lutym. Jest to głównie efekt dobrej koniunktury na rynku pracy, która związana jest z rekordowymi poziomami zapotrzebowania na pracowników.

Spadek bezrobocia jest w dużej mierze wynikiem emigracji i negatywnych zmian demograficznych. Głównym winowajcą stają się niedobory kadrowe, które powodują, że liczba nieobsadzonych miejsc pracy rośni. Już teraz w wielu branżach firmy mają problemy ze znalezieniem kandydatów, a dla wielu to hamulec do dalszego rozwoju. Dlatego potrzebne są dziania aktywizujące zarówno długotrwale bezrobotnych jak i rzeszę osób biernych zawodowo.

Zdaniem ekspertów poza rynkiem pracy przebywa w tej chwili 2 mln Polaków, którzy mogliby stanowić potencjał kadrowy. Innym rozwiązaniem są ułatwienia w zatrudnieniu obcokrajowców. To oni mogą być ratunkiem dla polskiej gospodarki, w której zaczyna brakować rąk do pracy.

Gdzie chcemy pracować

W 2017 roku wśród 10 najbardziej atrakcyjnych sektorów znalazły się także branże: inżynieryjna, motoryzacyjna, elektrotechniczna, branża produktów szybko zbywalnych (FMCG), farmaceutyczna i kosmetyczna, nowoczesnych usług dla biznesu (SSC/BPO) oraz budowlana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu