Zdążyć z wymianą oświetlenia przed podwyżkami i zmianami w prawie

Materiał informacyjny Trilux
Źródło: TRILUX
2023 rok to rok dramatycznego wzrostu kosztów zużycia energii, zwłaszcza dla przedsiębiorców, których nie obowiązują ulgi gwarantowane zwykłym Kowalskim. To także ostatni dzwonek na to, by zdążyć z wymianą oświetlenia na bardziej energooszczędne i bezpieczne dla środowiska, zanim wejdą w życie przepisy wynikające z dyrektywy RoHS (UE) 011/65/EU, rozporządzenia w sprawie ekoprojektu (UE) 2019/2020 czy wreszcie przepisów poszerzających grono firm zobowiązanych do raportowania działań z obszaru ESG. Podjęcie kroków by im sprostać bez zbędnej zwłoki, to także szansa na minimalizację bolesnego „kopnięcia” prądem, a konkretnie jego kosztami.

Energia stanowi kluczowy element koszto-twórczy w przypadku wielu przedsiębiorstw. Najbardziej dotyka on jednak właścicieli i zarządców dużych obiektów biurowych czy przemysłowych. Nic więc dziwnego, że podwyżki cen prądu, które zaskoczyły przedsiębiorców w końcówce 2022 roku, spędzają sen z powiek niejednemu prezesowi czy właścicielowi firmy. Do tego wszystkiego już wkrótce w życie wejdą kolejne przepisy zmuszające ich do działania, w celu uniknięcia kar związanych z niedostosowaniem się do obowiązującego prawa.

Jednak szybkie podjęcie działań, zwłaszcza w obszarze modernizacji oświetlenia , może okazać się salomonowym wyjściem z sytuacji. Z jednej strony uczyni firmę gotową na zmiany, z drugiej pozwoli na minimalizacje kosztów związanych ze zużyciem energii, a z trzeciej da szansę na pokazanie się inwestorom i klientom z jak najlepszej strony. Jak pokazują dane firmy oświetleniowej TRILUX, specjalizującej się w oświetleniu dla komercyjnych i przemysłowych obiektów, inwestycja w oświetlenie LED, w przypadku dużych powierzchni magazynowych czy produkcyjnych, może zwrócić się już po roku – wszystko dzięki redukcji zużycia energii elektrycznej na poziomie nawet 85% w przypadku integracji energooszczędnych opraw LED z inteligentnym systemem sterowania oświetleniem.

A rok 2023 to idealny moment na modernizację oświetlenia i to z kilku powodów.

Koniec fluorescencyjnej ery oświetleniowej

Założeniem dyrektywy RoHS i rozporządzenia w sprawie ekoprojektu jest doprowadzenie do całkowitego wycofania z rynku opraw, które nie są ekologiczne, tzn. pobierają dużą ilość „energii” w stosunku do wytwarzanego światła i zawierają substancje niebezpieczne takie jak rtęć czy ołów. Jak ten proces przebiega? Od 2021 roku poszczególne źródła światła nie mogą być już produkowane ani wprowadzane na rynek UE. Najbardziej dotkliwa zmiana czeka nas we wrześniu tego toku, kiedy przepisy obejmą świetlówki T5 i T8, które zasilają około 40% obiektów komercyjnych w Polsce.

- Rozporządzenie jest kolejnym argumentem do modernizacji przestarzałych i energochłonnych instalacji oświetleniowych, poza przesłankami ekonomicznymi. Oczywiście nie znikną one z półek z dnia na dzień, ale zakaz ich produkcji i importu spoza UE sprawią, że magazyny, owszem, będą jeszcze zatowarowane w te produkty, natomiast automatycznie staną się one droższe. Popyt nadal będzie, podaż zniknie – więc zgodnie z odwiecznym prawem rynku, ceny tych produktów wzrosną. Następnie przyjdzie moment, że produktów tych zabraknie również na stokach magazynowych dystrybutorów i wówczas modernizacja stanie się nieunikniona – wyjaśnia Paweł Boryś, Business Development Manager w TRILUX Polska.

Źródło: TRILUX

Obowiązek raportowania ESG – coraz więcej przedsiębiorstw z obowiązkiem sprawozdania pozafinansowego

ESG to angielski skrót odwołujący się do sposobu zarządzania przedsiębiorstwem uwzględniającym 3 kluczowe obszary: jego wpływ na środowisko naturalne (Environmental) i ludzi (Social) oraz ładu korporacyjnego (Governance). Od 1 stycznia 2024 r. spółki giełdowe zatrudniające powyżej 500 pracowników będą miały obowiązek raportowania działań z obszarów ESG w ściśle określony sposób. Przepisy te jednak mówią wyraźnie o transparencji podwykonawców, z którymi współpracują, co wpłynie również bezpośrednio na uważne praktyki środowiskowe mniejszych przedsiębiorstw.

Co ma światło do raportów ESG

Zmiana oświetlenia na LED minimalizuje zarówno zużycie energii, jak również proporcjonalną do niej emisję CO2. Te dwa elementy będą niepodważalnymi danymi raportu w części środowiskowej.

- Mówimy tu o redukcji zużycia energii oświetleniowej rzędu 50% w przypadku wymiany opraw i nawet 85% w przypadku wdrożenia inteligentnego systemu zarządzania oświetleniem LiveLink Premium. W przypadku dużej fabryki roczne oszczędności mogą sięgać sześciocyfrowych wartości w kWh i redukować emisję CO2 o kilkaset ton. Do tego dłuższa trwałość opraw LEDowych oznacza znacznie mniejsze koszty konserwacji i znaczące ograniczenie generowania odpadów, które trafiają do środowiska – tłumaczy Paweł Boryś, Business Development Manager TRILUX Polska.

Redukcja zużycia energii, to mniejsze koszty eksploatacji nieruchomości i wymierna korzyść dla biznesowego portfela. Modernizację oświetlenia możemy, więc także zaraportować w obszarze ładu korporacyjnego. Dlaczego? Przejście na tę technologię jest inwestycją, w której firma musi rozważyć koszty początkowe w stosunku do długoterminowych korzyści wynikających z oszczędności energii i zmniejszenia wydatków na konserwację. Decyzja taka wymaga starannej analizy i planowania, jeśli chodzi o zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, który jest kluczowym elementem skutecznego ładu korporacyjnego.

Wymiana oświetlenia na LED może także wpłynąć pozytywnie na warunki pracy, co będzie kolejnym elementem do zaprezentowania w raporcie ESG za rok 2024, tym razem w obszarze „Social”. I nie chodzi tylko o to, że w lepszym świetle pracujemy efektywniej. Światło LED daje także większe możliwości dostosowania natężenia i temperatury oświetlenia do naturalnego rytmu dobowego człowieka, co ma korzystny wpływ na jego psychikę.

Źródło: TRILUX

- TRILUX stworzył szereg rozwiązań świetlnych, które nazwał Human Centric Lighting (światło skupione na człowieku). Wykorzystując odpowiednie oprawy oświetleniowe LED, zarządzane przez inteligentny system LiveLink Premium jesteśmy w stanie zbliżyć oświetlenie wewnętrzne do ideału słonecznego i odwzorować jego wędrówkę po nieboskłonie tak, aby nie zaburzało cyklu dobowego. Idea ta wychodzi poza podstawową funkcję rozpraszania ciemności i sprawia, że światło staje się elementem idei wellbeing wspierającym nasz dobrostan - wyjaśnia ekspert TRILUX.

Źródło: TRILUX

Czy modernizacja oświetlenia jest kłopotliwa?

Eksperci TRILUX uspokajają. Modernizacja oświetlenia i wymiana opraw na LEDowe nie zakłóci funkcjonowania firmy, a inwestycja szybko się zwróci. Dzięki profesjonalnym doradcom i rozbudowanej sieci partnerskiej, TRILUX uczestniczy w procesie modernizacji od pierwszego spotkania doradczego aż po montaż i konserwację instalacji oświetleniowej. W razie potrzeby, zespół serwisowy zapewnia konkretne wsparcie w poszczególnych fazach projektu. Dla większości starych opraw specjaliści TRILUX znajdą energooszczędny odpowiednik LED. Nawet w szczególnych przypadkach, np. przy podwieszanych sufitach czy systemach oświetleniowych do szynoprzewodów, TRILUX opracowuje indywidualne rozwiązania.

Czy można wynająć światło?

Dzięki usłudze Light as a Service (LaaS) , modernizacja instalacji oświetleniowej jest możliwa bez żadnego ryzyka, na zasadach wynajmu. Oprawy oświetleniowe są w tym modelu leasingowane na określony czas, a po zakończeniu umowy można podjąć decyzję o przejęciu ich na własność lub dokonaniu wymiany. TRILUX doradza, modernizuje i dba o konserwację instalacji.

A kto za to wszystko zapłaci?

Doradcy TRILUX pomogą także w znalezieniu źródeł częściowego sfinansowania inwestycji np. z dotacji rządowych. Przedsiębiorcy mogą skorzystać zarówno z dofinansowania ZUS na poprawę warunków bezpieczeństwa pracy pracownika jak również zwrotu części inwestycji w modernizację poprzez program „Białych Certyfikatów”.

Masz pytania związane z modernizacją oświetlenia w swojej firmie? Skontaktuj się ze specjalistą TRILUX!

Paweł Boryś
Business Development Manager, TRILUX Polska
borys@trilux.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie