Złoto idealnym prezentem na ślub, Chrzest, Komunię i inne uroczystości. Inwestycja w złoto to dobry sposób na lokowanie kapitału

Materiał informacyjny Mennicy Skarbowej
Udostępnij:
Złoto to świetna metoda dywersyfikacji posiadanego kapitału. Szlachetny kruszec nie traci na popularności, a to doskonały powód do tego, aby postawić na inwestycję w wyjątkowy upominek. Personalizowana sztabka złota czy złote monety to rozwiązanie dla osób poszukujących nietuzinkowego prezentu na wesele, Chrzest czy Pierwszą Komunię. Ponadto złoto to wartościowy podarunek, który zapewni obdarowywanym osobom bezpieczeństwo finansowe oraz może skłonić je do bardziej świadomego zarządzania domowym budżetem.

Złoto inwestycyjne, co musisz wiedzieć?

Eksperci zapewniają o niesłabnącej tendencji wzrostowej ceny złota. Nic nie wskazuje na to, by utrzymująca się od wielu miesięcy hossa miała się zakończyć. Jeśli szukasz sposobu na dywersyfikację posiadanego kapitału, zakup złota będzie trafioną inwestycją. Czym jednak jest złoto inwestycyjne? Można zakupić je w dwóch podstawowych postaciach:

  • Sztabki złota - ich cena jest uzależniona od wagi sztabki i aktualnego kursu złota. W ofercie Mennicy Skarbowej - lidera rynku w Polsce - znajdziemy sztabki o wadze już od 1 grama do 1 kilograma.
  • Złote monety - dzielą się na monety kolekcjonerskie i monety bulionowe (inwestycyjne). W przypadku tych pierwszych cena uzależniona jest od cech takich jak: próba, waga, rok emisji, wygląd monety, wielkość nakładu oraz liczba egzemplarzy dostępnych aktualnie na rynku. W przypadku monet bulionowych głównym determinantem wpływającym na ostateczną cenę towaru jest waga oraz próba użytego do jej wybicia materiału.

Aby inwestycja w złoto była bezpieczna, konieczny jest wybór zaufanego dealera z długim stażem na rynku. To gwarancja, że transakcja przebiegnie bezproblemowo, a zakupiony towar będzie autentyczny.

Sztabki złota oferowane za pośrednictwem Mennicy Skarbowej są zamknięte w specjalnym opakowaniu (CertiPack), które pełni rolę certyfikatu i zawiera informacje takie jak:

  • numer seryjny sztabki;
  • waga sztabki – wyrażona w gramach, uncjach lub kilogramach;
  • próba sztabki – wyrażona w formie liczby (999.9);
  • znak menniczy – dzięki niemu dowiemy się, z jakiego kraju pochodzi dany produkt oraz jak nazywa się mennica, która jest jego producentem.

Jeśli chcesz zainwestować w ten szlachetny kruszec, warto mieć na uwadze dwa czynniki, które charakteryzują rynek złota w Polsce. Trzeba liczyć się z ceną złota na światowych giełdach, w Polsce opieramy się głównie na giełdzie londyńskiej. Ponadto trzeba pamiętać o stosunku kursu dolara amerykańskiego do złotówki, ponieważ notowania złota podawane są w amerykańskiej walucie.

Czy warto inwestować w złoto?

Złoto od lat uchodzi za tzw. bezpieczną przystań dla naszych oszczędności. Czy warto zastanowić się nad ulokowaniem zgromadzonego kapitału właśnie w złocie? Tak, ponieważ to pewna inwestycja. Czynniki stanowiące o wartości nabywczej pieniądza takie jak:

  • inflacja,
  • brak stabilności w sektorze gospodarczym,
  • konflikty zbrojne

mogą mieć pozytywny wpływ na wycenę królewskiego kruszcu.

Oczywiście zakup złota posiada również pewne mankamenty, takie jak brak dywidend i odsetek, które zapewniają inne sposoby inwestowania. Specjaliści prognozują jednak, że w ciągu nadchodzących lat cena królewskiego metalu będzie wzrastać, dlatego zakup złota może okazać się pewną, sprawdzoną i przemyślaną inwestycją.

Złoto pozostaje odpowiedzią na kryzys walutowy w niepewnych czasach. Potwierdzenie tej tendencji możemy zaobserwować w historycznej relacji siły nabywczej różnych walut i złota. W obliczu ostatnich wydarzeń, które wstrząsnęły światowymi rynkami okazuje się, że Polacy coraz chętniej inwestują w złoto:

Złoto w 2020 roku biło rekordy popularności i sprzedaży w wielu krajach na świecie, także w Polsce. Szacujemy, że w minionym roku Polacy kupili 8 ton złota inwestycyjnego, czyli prawie 2 razy więcej niż w poprzednich latach. W 2021 r. trend wzrostu sprzedaży kruszcu się utrzymuje, mimo korekty na cenach. Skonfrontowani z pandemiczną rzeczywistością, w której lokaty bankowe przestały dawać poczucie bezpieczeństwa, dziś szukamy alternatywnych sposobów oszczędzania - komentuje Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej S.A.

Złoto sposobem na bezpieczeństwo finansowe

Trzymanie oszczędności na lokacie bankowej staje się coraz mniej popularnym oraz mało opłacalnym sposobem oszczędzania. Pandemia oraz spadek stóp procentowych spowodowały, że środki zgromadzone na terminowych depozytach mogą stracić na wartości. Alternatywnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest inwestycja w złoto. Królewski metal może uchronić Twoje oszczędności przed inflacją.

Złoto to długoterminowa inwestycja. Nasi klienci rozumieją, że w odległym horyzoncie czasowym kruszec utrzyma swoją wartość. Dlatego zainteresowanie złotem, a tym samym sprzedaż, także w 2021 r., jest cały czas na wysokim poziomie. Należy też pamiętać, że większość czynników, które napędzały ubiegłoroczne rekordowe notowania, nadal występują, w tym przede wszystkim presja inflacyjna. W najbliższym czasie można się więc potencjalnie spodziewać ponownego wzrostu cen złota, który spowoduje kolejne zwyżki i efekt kuli śnieżnej – większość polskich inwestorów bowiem kupuje złoto, gdy jego cena zaczyna rosnąć, najczęściej dokonując zakupów „na korekcie”, czyli po wyjściu kursu z chwilowego dołkadodaje Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej.

Złoto to wyjątkowy prezent z myślą o przyszłości

Jak wybrać prezent na wyjątkową uroczystość? Warto postawić na upominek, który z biegiem lat nie straci na wartości. Na liście klasycznych prezentów na Chrzest znaleźć można oczywiście medalik i kopertę z pieniędzmi. Lista podarunków dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej poszerzona zostaje o rowery oraz sprzęt elektroniczny. Niestety upływający czas sprawia, że nowy niegdyś laptop nie potrafi sprostać wymaganiom dzisiejszej technologii, maluch wyrasta z ulubionego roweru, a część upominków ulega zniszczeniu lub traci na wartości.

Jeśli chcesz obdarować swoich najbliższych wyjątkowym prezentem, którego wartość z roku na rok będzie wzrastać, warto postawić na złoto. To prezent, który pozwoli zadbać o przyszłość tych, których kochasz. Złota sztabka lub złota moneta podarowana dziecku na Chrzest Święty lub Pierwszą Komunię po 10 latach może być warta nawet kilka razy więcej! Dodatkowym atutem dla osób, dla których symbolika religijna jest wyjątkowo ważna, jest możliwość zakupu monety z wizerunkiem np. Jana Pawła II.

Inwestowanie w złoto to bezpieczna i długoterminowa lokata kapitału. Dodatkowo, dla dziecka w wieku szkolnym sztabka złota może stać się pretekstem do pierwszych prób oszczędzania oraz rozmów o zarządzaniu finansami.

W naszej ofercie mamy szeroki wybór sztabek złota – te małe, 1-2-gramowe, których ceny zaczynają się od około kilkuset złotych, i te większe, nawet kilogramowe. Mamy też produkty przypominające tabliczki czekolady – złożone z małych, złotych kawałków, które można odrywać i po kolei sprzedawać. Każdy znajdzie coś dla siebiemówi Agnieszka Olewska, Członek Zarządu Mennicy Skarbowej.

Złoto, wyjątkowy prezent na ślub

Sezon ślubny w pełni. W poszukiwaniu niesztampowego prezentu na ślub warto rozważyć inwestycję w złoto. To podarunek, który z biegiem lat zyska na wartości, pozwalając tym samym młodej parze zadbać o bezpieczną i stabilną przyszłość.

Szczególną popularnością cieszy się obecnie spersonalizowany prezent, tj. sztabka złota w eleganckim etui z możliwością wykonania grawerunku. Taki upominek z pewnością zrobi ogromne wrażenie i będzie wyróżniał się na tle pospolitych kopert z pieniędzmi.

Złoto to nie tylko świetna forma inwestowania zgromadzonego kapitału. Jak wskazują powyższe przykłady - sztabka złota czy moneta ze szlachetnego kruszcu może stać się pięknym i przemyślanym prezentem na wyjątkową uroczystość. Warto postawić na nietuzinkowy upominek, który z biegiem czasu zyska na wartości.

mennica skarbowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Złoto idealnym prezentem na ślub, Chrzest, Komunię i inne uroczystości. Inwestycja w złoto to dobry sposób na lokowanie kapitału - Strefa Biznesu

Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu