Złoto mocno tanieje, co niepokoi wielu inwestorów. Są powody do obaw? Obecne spadki to korekta czy zmiana trendu, sprzedawać?

Zbigniew Biskupski
Opracowanie:
Passa metali szlachetnych w obliczu zaostrzania polityki przez Rezerwę Federalną nie wygląda korzystnie, jednak dla wielu inwestorów jest to czas zakupów. Zbyt silny dolar może w pewnym momencie okazać się problemem dla amerykańskich firm, zaś dążenie FED do miękkiego lądowania może odbić się negatywnie na amerykańskiej gospodarce.
Passa metali szlachetnych w obliczu zaostrzania polityki przez Rezerwę Federalną nie wygląda korzystnie, jednak dla wielu inwestorów jest to czas zakupów. Zbyt silny dolar może w pewnym momencie okazać się problemem dla amerykańskich firm, zaś dążenie FED do miękkiego lądowania może odbić się negatywnie na amerykańskiej gospodarce. Marcin Obara / Polska Press
Złoto mocno tanieje, za co winę ponosi umacniający się dolar. To zaś jest efekt polityki stóp procentowych amerykańskiego banku centralnego (FED), który nie godzi się z wysoką inflacją (8,3 proc. w sierpniu) w USA i zapowiada konsekwentną politykę podnoszenia stóp. Nic więc dziwnego, że inwestorzy stawiają na amerykańską walutę licząc na jeszcze mocniejsze jej kursy. Wielu w tym celu zamienia wcześniejszą lokatę w złoto na rzesz USD. Ale wielu innych inwestorów dostrzega jednak w tej sytuacji okazję i wykorzystuje ten czas na zakupy, co rokuje, że z dużym prawdopodobieństwem złoto znów podrożeje.

W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy dalsze spadki - złoto przebiło barierę 1700 USD za uncję oraz 8000 w walucie polskiej. Za spadek cen królewskiego kruszcu odpowiada umacniający się dolar amerykański, z którym złoto jest odwrotnie skorelowane. A dolar z kolei umacnia się ze względu na jastrzębią politykę FED wobec inflacji.

Teraz dolar bardziej pożądany niż złoto

- W Stanach Zjednoczonych inflacja osiągnęła swój szczyt w czerwcu, jednak sierpniowy odczyt na poziomie 8,3 proc. wskazuje, że będzie ona spadała wolniej i dłużej. Zgodnie z zapowiedziami Jerome Powella, amerykańska Rezerwa Federalna najpewniej będzie w dalszym ciągu zacieśniała swoją politykę pieniężną - komentuje Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark.

- Mówi się o tym, że po sierpniowym odczycie FED może podnieść stopy 21 września nawet o 1 proc. Część ekonomistów przekonuje jednak, że mogłaby to być błędna decyzja, uderzająca we wzrost gospodarczy - dodaje analityk.

Spadki ceny złota to dla inwestorów czas zakupów

Passa metali szlachetnych w obliczu zaostrzania polityki przez Rezerwę Federalną nie wygląda korzystnie, jednak dla wielu inwestorów jest to czas zakupów. Zbyt silny dolar może w pewnym momencie okazać się problemem dla amerykańskich firm, zaś dążenie FED do miękkiego lądowania może odbić się negatywnie na amerykańskiej gospodarce.

Wielu analityków podkreśla, że ceny złota będą hamowane tak długo, jak długo FED będzie podnosił stopy procentowe. Warto przy tej okazji podkreślić, że zadanie, jakie stoi przed bankiem centralnym nie jest proste, gdyż na jednej szali spoczywa inflacja, a na drugiej gospodarka.

- Drugą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest to, że pomimo spadającej ceny złota, na tle wielu innych aktywów tak naprawdę nie wygląda ono aż tak źle. Dlatego w gruncie rzeczy wielu inwestorów dostrzega w tej sytuacji okazję - podkreśla Michał Tekliński.

Pamiętajmy, że złoto to lokata długoterminowa, a dla osoby lokującej majątek w tym metalu, cena zakupu jest mniej ważna. Ważna jest cena, w której będzie chciał złoto upłynnić.

- A królewski kruszec – biorąc pod uwagę skomplikowaną sytuację na świecie i stagflację, na którą skazana jest przynajmniej część gospodarek – ma perspektywy do wzrostu. Spodziewamy się, że to kwestia czasu, kiedy obecny trend zostanie przełamany. Trudno jednak ocenić, czy to kwestia tygodni, czy miesięcy - podsumowuje ekspert Goldenmark.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu