Zmiana czasu 2019. To będzie ostatnia zmiana czasu w Polsce? [1.03.2019]

Jakub Stykowski (aip)
Komisja Europejska zmierza do tego, by zlikwidować zmianę czasu.
Komisja Europejska zmierza do tego, by zlikwidować zmianę czasu. 123RF
Co z zapowiedzianą przez Unię Europejską likwidacją zmiany czasu i w jakiej strefie czasowej zostanie Polska?

Głównym powodem wprowadzenia zmiany czasu była oszczędność energii elektrycznej. Po przestawieniu zegarków w zimowych miesiącach fabryki mogły dłużej pracować przy świetle dziennym. Pojawiają się pomysły zniesienia zmian czasu, jednak jak dotąd taka decyzja nie zapadła. Kiedyś rzeczywiście tak było. Jednak obecnie większość firm niezależnie od pory dnia czy nocy i tak funkcjonuje przy sztucznym oświetleniu. W tym przypadku argument oszczędności stał się nieaktualny.

Zmiana czasu na letni 2019.

Trwają prace Komisji Europejskiej nad likwidacją zmiany czasu. Przypomnijmy, że w szerokich konsultacjach na temat przydatności zmiany czasu, które przeprowadzono w 2018 roku, większość ankietowanych mieszkańców Unii Europejskiej opowiedziała się za likwidacją zmiany czasu. Kiedy zmienimy czas w 2019 i czy zrobimy to już po raz ostatni?

Przeczytaj także:

Zmiana czasu 2019. Kiedy koniec zmiany czasu?

Zegarki przestawiamy dwa razy w roku. Kiedy przechodzimy z czasu zimowego na letni przestawiamy je o godzinę do przodu, natomiast, gdy zmieniamy czas z letniego na zimowy cofamy wskazówki o godzinę i śpimy wówczas dłużej.

Komisja Europejska zmierza do tego, by zlikwidować zmianę czasu. Jakiś czas temu pojawił się projekt dyrektywy znoszącej obowiązek zmiany czasu przez państwa UE. Komisja Europejska zakłada, że do ostatniej obowiązkowej zmiany czasu na letni ma dojść właśnie w niedzielę 31 marca 2019 r. Z dotychczasowych informacji wynika, że Polska przychyla się, do tego, by pozostać właśnie przy czasie środkowoeuropejskim letnim. Jeśli jednak któryś kraj wybrałby na stałe czas zimowy, to ostatniej zmiany dokonałby w niedzielę 27 października 2019 r. Od tego momentu zmiany czasu byłyby już niemożliwe. Zaznaczmy, że takie propozycje muszą jeszcze zaakceptować poszczególne kraje.

Kiedy zmiana czasu w 2019 roku?

W tym roku zmiana czasu 2019 na letni nastąpi 31 marca. Zegarki przestawimy z godziny 2 na 3. Od jakiegoś czasu w polskiej polityce trwa debata nad sensem zmiany czasu. Gdyby Polska jednostronnie zrezygnowała ze zmiany czasu, mogłoby to stanowić spore utrudnienie.

Obejrzyj wideo:

prof. Gwiazdowski: Przyjmę euro w każdej ilości. Natomiast jeżeli chodzi o Polskę, to udzielę negatywnej odpowiedzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
O
zmiana czasu na zimowy i letni ma być co rok. 31.03.2019r. Zmiana czasu na letni o godzinie 2 nocy zegarki przesuniemy na 3 nocy i będziemy spali o godzinę krócej.
O
O
zmiana czasu na zimowy i letni ma być co rok. 31.03.2019 Zmiana czasu na letni o godzinie 2 nocy zegarki przesuniemy na 3 nocy i będziemy spali o godzinę krócej.
T
Tomek
Z d*** komentarz...
k
k
Nie zgadzam się na likwidację zmiany czasu. Zmiana czasu na zimowy i letni ma być co rok. Uni obowiązuje dyrektywa że zmieniamy czas na zimowy i letni co rok. Przypominam 31.03.2019r. Będzie Zmiana czasu na letni o godzinie 2 nocy zegarki przestawimy na 3 nocy i będziemy spali o godzinę krócej.
J
Joanna
Ale wprowadzanie różnych czasów przez różne kraje będzie skutkowało powstaniem stref czasowych. Jedynym wyjściem pozastawało by korzystanie z czasu zimowego dla wszystkich, bo inaczej w niektórych krajach zimą słońce wschodziło by tak koło 10 .
C
CEST to nasz czas.
Jaka płaca, taki artykuł! Pozostaje mieć nadzieję, że przywrócony czas naturalny (od 31.03.2019) pozostanie już na zawsze.
P
Pat
No dobrze, i co dalej? O jakim ugrudnieniu mowa na końcu? Dlaczego? Przegapiłam przycisk prowadzący do następnej strony czy też ten artykuł NIC nowego nie wnosi?.. :-/
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie