Co z zapowiedzianą przez Unię Europejską likwidacją zmiany czasu i w jakiej strefie czasowej zostanie Polska?

Głównym powodem wprowadzenia zmiany czasu była oszczędność energii elektrycznej. Po przestawieniu zegarków w zimowych miesiącach fabryki mogły dłużej pracować przy świetle dziennym. Pojawiają się pomysły zniesienia zmian czasu, jednak jak dotąd taka decyzja nie zapadła. Kiedyś rzeczywiście tak było. Jednak obecnie większość firm niezależnie od pory dnia czy nocy i tak funkcjonuje przy sztucznym oświetleniu. W tym przypadku argument oszczędności stał się nieaktualny.

Zmiana czasu na letni 2019.

Trwają prace Komisji Europejskiej nad likwidacją zmiany czasu. Przypomnijmy, że w szerokich konsultacjach na temat przydatności zmiany czasu, które przeprowadzono w 2018 roku, większość ankietowanych mieszkańców Unii Europejskiej opowiedziała się za likwidacją zmiany czasu. Kiedy zmienimy czas w 2019 i czy zrobimy to już po raz ostatni?

Przeczytaj także:

Zmiana czasu 2019. Kiedy koniec zmiany czasu?

Zegarki przestawiamy dwa razy w roku. Kiedy przechodzimy z czasu zimowego na letni przestawiamy je o godzinę do przodu, natomiast, gdy zmieniamy czas z letniego na zimowy cofamy wskazówki o godzinę i śpimy wówczas dłużej.

Komisja Europejska zmierza do tego, by zlikwidować zmianę czasu. Jakiś czas temu pojawił się projekt dyrektywy znoszącej obowiązek zmiany czasu przez państwa UE. Komisja Europejska zakłada, że do ostatniej obowiązkowej zmiany czasu na letni ma dojść właśnie w niedzielę 31 marca 2019 r. Z dotychczasowych informacji wynika, że Polska przychyla się, do tego, by pozostać właśnie przy czasie środkowoeuropejskim letnim. Jeśli jednak któryś kraj wybrałby na stałe czas zimowy, to ostatniej zmiany dokonałby w niedzielę 27 października 2019 r. Od tego momentu zmiany czasu byłyby już niemożliwe. Zaznaczmy, że takie propozycje muszą jeszcze zaakceptować poszczególne kraje.

Kiedy zmiana czasu w 2019 roku?

W tym roku zmiana czasu 2019 na letni nastąpi 31 marca. Zegarki przestawimy z godziny 2 na 3. Od jakiegoś czasu w polskiej polityce trwa debata nad sensem zmiany czasu. Gdyby Polska jednostronnie zrezygnowała ze zmiany czasu, mogłoby to stanowić spore utrudnienie.

Obejrzyj wideo:

prof. Gwiazdowski: Przyjmę euro w każdej ilości. Natomiast jeżeli chodzi o Polskę, to udzielę negatywnej odpowiedzi